Pedig ennél sokkal többről van szó. Nem hippilelkű álmodozók sóvárognak egy jobb és szebb világ után (bár ezzel sincsen probléma), hanem egy nagyon elkötelezett, szemléletváltást sürgető csoport tevékenységéről van szó. A globalizáció, a tömegtermelés világában a fejlődő országokból származó árucikkek árának jó, ha tíz százaléka visszakerül ahhoz a termelőhöz, aki megtermelte ültetvényein például a kávét, a kakaóbabot vagy teát. A szupermarketben megvásárolt termék ára a feldolgozás, a marketing, az export, az adók végeredményeként, legalább 150 (!) különböző tranzakción megy keresztül, mire a fogyasztó asztalára kerül.
A fair trade emblémával ellátott árucikkek egyrészt a lehető legjobb minőségűek, közvetlenül a termelőtől származnak, így a környezetet érő mérhetetlen szennyezést is csökkentve. Mindenki jól jár, a vásárló a lehető legszínvonalasabb árut viheti haza, a termelő pedig a megérdemelt ellenértéket a portékájáért. Ily módon a cél a hátrányos helyzetű munkások körülményeinek javítása, de a fair trade sokat tesz a gyerekmunka és a helyi őslakosok kizsákmányolása ellen is. Magyarországon is jó pár éve próbálkoznak a civil aktivisták időt és energiát nem kímélve a fair trade szemléletmód népszerűsítéséért – egy 2005-ben készült felmérés szerint azonban a hazai fogyasztók még nem elég érettek a mozgalom elfogadásához.
Azóta viszont érezhetően változáson ment keresztül társadalmunk – egyre többen mondanak nemet a futószalagos élelmiszergyártásra és keresik a helyit, a biót, s remélhetőleg ezentúl a fair trade-et is. Eddig ugyanis csak kitartó kutatómunkával, pár bioboltban szétszórva találkozhattunk méltányos kereskedelemből származó termékekkel – most viszont végre megnyitott Budapesten, a Király utca 8–10. szám alatt, az új Gödör Klub mellett az első Világbolt, szerte a világon így hívják a fair trade boltokat. Elsősorban kávé, tea, csokoládé, de ékszerek, táskák, mindenféle kiegészítők is várják az érdeklődőket. Ezen kívül tegyünk egy próbát a Koffair Fenntartható büféjével is, bio, helyi termesztésű alapanyagokkal, a fair trade elveknek is megfelelő konyhát visznek.