A Szamos Gourmet Ház impozáns cukrászdájának hátsó traktusában egy látványstúdióval is felérő előkészítő helyiségben három éve töretlen sikerrel működik a Csokoládé Iskola. Minden egyes meghirdetett kurzus – legyen az bonbon, makaron, trüffel vagy kézműves fagylat készítő – rendre betelik. Résztvevői mindig elégedetten, saját készítésű édesség-csomagjaikkal távoznak. Mindezt házigazdánktól, az iskola vezetőjétől, Törőcsik Ágnestől tudtuk meg, aki azt is elmondta, hogy nemcsak a miénkhez hasonló 4-5 fős tanfolyamokat, hanem 40-50 fős csapatépítő tréningeket is tartanak.
Múlt héten alkalmunk nyílt arra, hogy betekintsünk egy kézműves fagyikészítő óra menetébe. Fotós kollégámmal nem csak az elkészült fagylaltba, hanem a cukrászmesterek valódi munkájába is belekóstolhattunk. Három résztvevő társamat rögtön arról faggattam, honnan ismerik a Csokoládé Iskolát. Ildi már nem először járt itt. A bonbon kurzust is elvégezte. Egyszer, amikor sütiért jött a cukrászdába, akkor látta az Iskola feliratát, és rögtön jelentkezett. Zsófi és Peti motoron érkeztek: "Peti imádja a fagylaltot, ezért kapta tőlem ajándékba ezt a tanfolyamot" – mondta Zsófi, aki ezek szerint nagyon jól tudja, a legjobb olyan ajándékot adni, melyből mi is részesedhetünk egy picikét.
Tudd magadénak a titkot
Oktatónk, Haraszti Andor, a Szamos cukrászmestere nem tétovázott. Amint látta, hogy együtt áll a csapat, rögtön kiosztotta a csinos fejfedőket és kötényeket. Ildi a vanília-, Zsófiék a csoki-, jómagam az eperfagyi elkészítését kaptuk feladatul. Az asztalon található alapanyagokból recept alapján digitális mérlegen porcióztuk ki az adagokat. "Ildi, maga olyan akkurátus, mint múlt heti tanítványom, Ungár Anikó bűvészmester" – oldotta a grammok és dekagrammok közötti átváltás okozta izgalmakat Andor.
Aztán az alapanyagok jó minőségének jelentőségéről mesélt. Ez tulajdonképpen a Szamos védjegye is egyben. Megtudhattuk többek között azt is, hogy nem a harsanósan roppanós, friss gyümölcsökből lehet jó fagyit készíteni, pont ellenkezőleg: a kissé túlérett banántól vagy epertől jóval finomabb lesz a hűsítő édesség. Utóbbiból nyugodt szívvel használhatunk fagyasztottat is!
Jó fagylalthoz jó fagyigép kell
A világ legszuperebb alapanyagaiból is készíthetjük a fagylaltot, akkor sem lesz tökéletes, hacsak nincs egy fagylaltkészítő gép a közelünkben. Oktatónk, Andor töviről hegyire bemutatta az általuk használatos Carpigianit. Tényleg, ezek az olaszok tudnak valamit! Már maga a gép is ámulatba ejtő volt, holott a fagyikészítésig még el sem jutottunk!
Négy fagyialap
A legvilágosabb színű fagyival kezdjük a fagyikészítést – mondta oktatónk. Négy fő alap van: tejszínes, vaníliás, gyümölcsös és csokis. Ezekből az összes többi előállítható. Végre eljött az én időm! Az eperfagyiba majdnem hatvan dekagramm eper került. Az összes alapanyagot – a tojásfehérje kivételével – összeturmixoltam, és már mehetett is a fagyigépbe. Ilyen egyszerűen még nem készítettem édességet! Amikor a szerkezet már kellő állagúra és hőfokúra hűtötte az epres masszát, akkor kezdhette meg munkáját a fehérje. Általa világosabb, habosabb, könnyebb lett a fagylalt. A receptjét meg is osztom most mindenkivel. A többiért pedig menjetek el a Csokoládé Iskolába Ti magatok, hogy egy ilyen gyönyörű oklevél büszke tulajdonosai lehessetek!
…és figyelem! A fagyi maximum 48 óráig tárolható, csak annyit készítsünk belőle, amennyit ennyi idő alatt biztosan meg tudunk enni. Természetesen hívhatunk barátokat segítségképpen, hogy egy kellemes vacsora záróakkordjaként elfogyasszuk az egészet.