Rántottát készíteni mindenki tud, legalábbis így gondoljuk. Ám egy ilyen szimpla ételt is el lehet szúrni, érdemesebb viszont az alapok gyors elsajátítása után tökélyre vinni. Hisz tudjuk: a legegyszerűbb dolgok a legfinomabbak.
Először is meg kell fogalmaznunk, miben nyilvánul meg számunkra a rántotta tökéletessége: a klasszikus formát, a darabos rántottát kedveljük vagy a selymesen krémes francia típusút preferáljuk? Ha a hagyományosra esküszünk, kisebb vagy nagyobb tojásdarabokat szeretünk viszontlátni a tányérunkon?
Javaslatunk a következő: érdemes a rántotta minden változatát kipróbálni, majd az összes kóstolása után eldöntjük, melyik a nyerő.
Hogy tökéletes legyen a rántotta:
- Tanyasi tojásokkal dolgozzunk. Itt fokozottan igaz: a jó alapanyag félsiker.
- Alaposan verjük fel a tojásokat, és csak a végén (miután jól felhabosítottuk) ízesítsük sóval és borssal.
- Ami a zsiradékot illeti: ínyenceknek a vajat ajánljuk, a hagyománykövetőknek zsírt, középutasok pedig készítsék olajon.
- Ha a kisebb tojásdarabokat kedveljük a klasszikus rántottában, a választott zsiradékkal felhevített serpenyőbe öntve a tojást szinte azonnal elkezdhetjük keverni.
- Ha a nagyobb darabos rántottát szeretjük, ne kezdjük el rögtön kavargatni, várjunk egy kicsit a tojás serpenyőbe kerülése után, hogy megszilárduljon kissé az egész.
- A francia típusú tojásrántotta vízgőz felett készül: egy lábas tetejére (amelyben éppenhogy gyöngyözik a víz) vastagabb falú hőálló tálat helyezünk, ebben felolvasztjuk a vajat (nincs mese, a francia változatnál kötelező a vaj használata!), majd beleöntjük az alaposan felhabosított, sózott-borsozott tojásokat, és türelmesen kevergetjük kézi habverővel úgy 10-15 percen keresztül.
- Bármelyik verziót készítjük is, a legfontosabb, befejező lépést ne hagyjuk ki, vagyis, amikor a rántotta elérte a kívánt állagot, a tűzről lehúzva vagy a vízgőzről levéve keverjünk egy kis tejszínt vagy tejfölt a rántottába, megállítva ezzel a továbbsülés folyamatát.