Végre elérkezett a várva várt jó idő, kiszabadulhatunk az edzőtermekből és újra a friss levegőn, a természetben mozoghatunk. Ráadásul a szabadtéri edzéseknek nagyon sok előnye van, a klasszikus konditermi edzésekkel szemben is. Lássuk ezeket!
1. Változatos
Minden egyes edzésed garantáltan tartogat majd új élményeket számodra, hiszen mindig változhat a táj és az ebből adódó edzésintenzitás is. Dönthetsz úgy, hogy egy komolyabb emelkedőt mászol meg, vagy akár úgy is, hogy csak egy szigetkört futsz le. Ráadásul az edzéseszközök végtelen tárháza áll rendelkezésedre. Végezhetsz például karhajlítást (bicepszgyakorlatot) egy farönkkel, a padokon vagy egy meredekebb részen. Néhány széles fekvőtámasszal alaposan megdolgoztathatod a mellizmokat, a szűk fekvőtámasz és a tolódzkodás pedig a tricepszedet gyúrja meg, méghozzá nagyon hatásosan. A farizmok formálására szintén kiváló segítség lehet a pad, hiszen így a hagyományos kitörések és guggolások mellett akár a bolgár guggolást is választhatod.
Olvastad már?:
3+1 otthon is elvégezhető gyakorlat a feszes fenékért
Tipp
Amennyiben néhány gyakorlatot még túl nehéznek érzel, vagy a pulzusod túl magas a gyakorlat végrehajtása közben (például a tolódzkodásnál), vigyél magaddal egy gumiszalagot, és végezz egy másik, valamivel könnyebb feladatot ugyanarra az izomcsoportra (ebben az esetben a tricepsznyújtást javaslom). Amikor pedig nem használod a szalagot, akkor egyszerűen csak kösd a derekadra, és folytasd tovább az edzést.
2. Töltődj fel D-vitaminnal!
A napsütés gondoskodik a D-vitamin pótlásról, ami a hosszú téli hónapok után már nagyon hiányzik a testnek. Már csak azért is, mert a D-vitamin egy nagyon fontos, zsírban oldódó vitamin, ami a vér kalcium- és foszforszintjének szabályozásáért felel. Amikor nincs belőle elég a szervezetedben, a csontjaid ásványianyag-tartalma is alacsonyabb lesz. A szakemberek naponta 2000 NE D-vitamin bevitelét ajánlják, amit egy 60 perces edzés alatt bőven magadba szívsz a tavaszi napsütésben.
3. Kiegyensúlyozottabb leszel!
A virágok illata, a friss levegő és a madárcsicsergés még akkor is megnyugtat, ha stresszesebb időszakot élsz meg vagy éppen kihívások előtt állsz. Mindenkinek az életében van olyan, amikor egyszerűen csak magányra vágyik, hogy kicsit elengedje a hétköznapok nehézségeit. Ilyenkor meggyőződésem, hogy sokkal jobb a szabadban, felszabadultan edzeni, mint egy zsúfolt konditeremben. A végén pedig garantáltan energikusabbnak és kiegyensúlyozottabbnak érzed majd magad, a belső szorongásnak pedig nyoma sem marad.
Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:
Ints búcsút az integetőizomnak!
4. Átléped a komfortzónádat
A természetben sokkal több lehetőséged van arra, hogy kitörj a komfortzónádból. Ilyenkor egyedül vagy, senki nem kér számon semmiért, teljesen kikapcsolódhatsz és átélheted a mozgás igazi élményét, miközben rengeteg belső korlátot le tudsz dönteni. Persze ehhez azért idő kell.
Tekintsd játéknak ezeket az edzéseket, és a végére építs be néhány olyan feladatot is, amit gyerekkorodban könnyűszerrel megcsináltál, de ma már mentálisan és fizikailag nagy kihívást jelent. Vedd elő az ugrálókötelet, próbálj meg újra felmászni egy fára az erdőben, húzd föl magad egy régi mászókára, vagy végezz néhány egyensúlygyakorlatot. Felnőtt fejjel ezek a feladatok már bőven túllépnek a megszokott határokon, de egészen biztos, hogy nagyon élvezni fogod.
5. Olcsó
A szabadtéri edzéseknél gyakorlatilag nincs olcsóbb megoldás. Elég egy jó minőségű edzőcipőt, egy kulacstartó övtáskát és esetleg egy gumiszalagot vagy gumikötelet venni, minden mást megtalálsz a szekrényedben. Azt javaslom, hogy bármilyen edzést is választasz, mindenképpen szerezz be egy jobb minőségű pulzusmérő órát. Évekig óriási segítséged lesz majd az edzésben.
+1. Vedd komolyan!
Természetesen a szabadtéri edzéseket is komolyan kell venni! Mielőtt felveszed a futócipőd, tervezd meg az edzést! Gondold végig, hogy milyen útvonalon szeretnél futni vagy gyalogolni, és hol tudsz majd megállni néhány erősítő gyakorlatsor erejéig. Vedd számba, hogy merre vannak padok, farönkök vagy bármi más, amit integrálni tudsz az edzésedbe, és találj ki rá néhány gyakorlatot. Szánj legalább 10 percet a bemelegítésre és egy rövid dinamikus nyújtásra, fokozatosan emeld a terhelést, ügyelj a gyakorlatok helyes kivitelezésére, ne felejts el alaposan lenyújtani az edzés végén, és nagyon figyelj a pulzuskontrollra is! Ha még nincs elég gyakorlatod, vagy bármi miatt bizonytalan vagy, mindenképpen kérd ki egy edző segítségét.