Az influenza mint klasszikus téli betegség, sajnos már az egész országban tombol. Ebben az időszakban legértékesebb táplálékként egyértelműen a citrusfélék állnak a lista élén.
Áldásos hatások
Az érett citrom magas C-vitamin-tartalmával kiváló gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, lúgosító gyümölcsnek bizonyul, továbbá rendkívül hatékonyan vesz részt szervezetünk méregtelenítésében, vérünk savtalanításában, rendszeres fogyasztásával pedig a megfázást is elkerülhetjük. Fogyasztását azonban ne vigyük túlzásba, mert hosszú távon, más citrusfélékhez hasonlóan, a citrom is hashajtó hatású!
Tudtad? A citrom kiváló vírusölő hatását akkor képes kifejteni, ha nincs kitéve magas hőhatásnak, illetve, ha nem cukorral együtt fogyasztjuk.
Felhasználáskor
A citrusfélék bomlási folyamatait gátló kezelések különböző vegyi anyagokat tartalmaznak, melyek között mindig van olyan, ami felszívódó hatású, ezért a citrom vagy narancs vízzel történő, alapos tisztításával sem orvosolható a probléma. Ha egy mód van rá, akkor inkább kerüljük a gyümölcs héjának felhasználását. A vegyszerektől eltekintve is nagyon fontos a citrom megmosása a kívül található szennyeződések miatt, hogy azok a konyhai feldolgozás során nehogy bejussanak annak húsrészébe.
Bármilyen ételt is készítsünk, törekedjünk kezeletlen vagy biogyümölcsök beszerzésére a nagyobb bevásárlóközpontokban, bio-zöldségboltokban, hogy távol tarthassuk ételeinket, és ezáltal szervezetünket is a különböző káros növényvédő szerektől.
Mindig friss citrom a hűtőből? >>
NoSalty-tipp: Frissen facsart narancs-, illetve citromlé készítésekor, először mossuk meg a gyümölcsöt, majd alaposan távolítsuk el a héját!
Citrommal az igazi! Sárga vagy zöld?
Az olívaolajjal készülő salátaöntetek és az egészséges halételek elmaradhatatlan ízesítője a frissen facsart, magmentes citromlé. Na, és persze ne feledkezzünk meg közkedvelt retro italunkról sem, a limonádéról, amit egyszerűen nem lehet megunni. A citrom vegyszerektől mentes, reszelt héja pikáns, mediterrán ízvilágot kölcsönöz a mézes süteményeknek, kelt tésztáknak, főzelékeknek vagy a tejföllel-tejszínnel készülő mártásoknak.
Leggyakrabban a sárga citromot használjuk az ételkészítés során, a zöld citrom inkább koktélok és különböző frissítő italok ízesítésére ajánlott. Ha a jóval keményebb állagú, zöld citrom mellett döntünk, akkor a legkönnyebb felhasználása úgy történhet, hogy tenyerünkkel görgetve egy műanyag vágódeszkához finoman hozzányomjuk, utána sokkal könnyebben tudunk dolgozni vele. Sok étel ízesítéséhez, vagy egy zöldség és gyümölcs barnulási folyamatának meggátolásához pár csepp citromlé is elegendő, ezért érdemes egy kisebb lyukat vájnunk a citromon, és azon keresztül az ételhez csepegtetni a citromlevet. Így nem kell azonnal felvágnunk, és sokkal hosszabb ideig megőrzi minőségét.
Sós citrom a marokkói konyhából >>