Te tudod, miért van a séfek fején ez a fura sapka?

Nyilván mindenkinek feltűnt, hogy a Bocuse d’Or séfjei (is) picit bizarr, de elegáns, magas, kéményszerű, hófehér szakácssapkákat egyensúlyoznak fejükön. De vajon honnan ered?

Úgy fest, a szakácssapkák eredete sem teljesen tisztázott, de nyilván praktikai okai voltak/vannak - az index cikke nyomán mi is utánanéztünk....

Az asszíroknál a 7. század környékén a séfek koronaszerű sapkákat hordtak – ezzel különböztették meg a „jó” séfet a „rossztól”, vagyis attól, akinek sikerült végre NEM megmérgeznie uralkodóját.

Érdekesség, hogy akkoriban az intellektuális, művelt réteget üldözték, így a receptek miatt olvasni/írni tudó séfeket is, akik a görög ortodox egyházban kaptak menedéket, szerzetesruhában – állítólag ez az egyházi sapka volt a séfsapkák elődje.

VIII. Henrik is belép a képbe, aki egy levesében talált hajszál után lefejeztette szakácsát – a séfsapkát pedig kötelezővé tette. Ez a funkció nyilvánvalóan azóta is él.

Széll Tamás a hús előkészítése közben

Az 1800-as években állítólag a franciák vezették be a hófehér színt, mivel azon látszik a legjobban a kosz, és a szokást, miszerint a konyhai dolgozók beosztását, rangját a sapkának is tükrözni kell – így a séf sapkája lett a legmagasabb.

A sapka hajtásainak száma se mindegy ám! Van, akik szerint azt szimbolizálja, hányféleképpen tudja az adott séf elkészíteni a tojást, de az biztos, hogy tapasztaltságát tükrözi – minél több a hajtás, annál jobb!

Plusz praktikus magyarázat: a sapka magassága arra is szolgál, hogy a megizzadt szakácsfejeknek legyen helyük levegőzni :)

Olvastad már Széll Tamás gondolatait a győzelemről?

A mai versennyel 95%-ig elégedett vagyok

(forrás: reluctantgourmet, index)

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...