A te tested hány %-a zsír?

Azt kb. mindannyian tudjuk, hogy hány kg körül van a testsúlyunk, de azt vajon tudjuk-e, hogy ennek hány százaléka a zsír- vagy az izomszövetünk? Most segítünk kiszámolni!

Bepötyögjük az adatainkat egy BMI-kalkulátorba, majd elégedetten hátradőlünk, ha a kapott érték a normál tartományban van. Érdemes azonban tisztában lennünk azzal, hogy BMI a magasságunk és a testsúlyunk alapján számol egy értéket, viszont testünk izom- és zsírszövetarányáról nem ad információt.

Olvastad már?

Számold ki a BMI-d és értékeld!

Mi a baj a zsírszövettel?

  • A szervezetünkben lévő zsír aránya hatással van egészségünkre, a nem megfelelő mennyiségű, arányú zsírszövet számos krónikus betegség kockázati tényezője.
  • Ez persze nem jelenti azt, hogy 0%-os testzsírarányra kell törekednünk, hiszen testünknek szüksége van erre a szövettípusra is, amelynek egyik fontos feladata az energiatárolás, majd szükség szerint annak mobilizálása. A tápanyagraktárként szolgáló zsírszövet a kötőszövetekben és az erek mentén rakódik le, és éhezéskor csökken, eltűnik.
  • Ha a testzsír aránya a normál érték felett van, nagyobb az esély a szív- és érrendszeri betegségek, magas vérnyomás, 2-es típusú cukorbetegség, mozgásszervi megbetegedések kialakulására.
  • Fontos tudni azonban, hogy egészségünk szempontjából nemcsak a zsírszövet aránya, hanem annak elhelyezkedése is számít. Ha elsősorban a derék köré rakódik le a zsír, alma vagy centrális típusú elhízásról beszélhetünk. A fent említett betegségek kialakulásának kockázata jóval nagyobb mértékű az alma, mint a körte típusú elhízásnál, ahol a felesleg inkább a csípő, comb körül található. A haskörfogat mérése segíthet megállapítani, hogy van-e rajtunk hasi zsírfelesleg, a normál érték nőknél 80 cm, férfiaknál pedig 94 cm.

Olvastad már?

Te alma vagy körte alakúra híztál?

  • Zsírszövetünk aránya függ az életkortól és a nemtől is. A nők alapvetően nagyobb arányú zsírral rendelkeznek, ami főleg a mellen, csípőtájékon, combon található. Erre a lerakódástípusra a reprodukciós képesség fenntartásához van szükség, így a szervezet a terhesség, szoptatás alatt is megfelelő mennyiségű energiát tud biztosítani.
  • Sportolóknál a testzsírszázalék jóval alacsonyabb lehet az átlagos felnőttekénél, de ha nem vagyunk olimpikonok, a 3% alatti testzsír nem lesz elegendő a szervezet normális működéséhez, nőknél leállhat a menstruáció, veszélybe kerül a csontok épsége is.

Honnan tudom, hogy az én testemben mi a helyzet?

A test zsírtartalmának mérésére sokféle lehetőség van. Mérhetjük szakember felügyelete mellett különböző eszközökkel, pl. a bioelektromos impedanciaanalízis elvén működő testösszetétel-mérőkkel, vagy bőrredő mérésére szolgáló kaliperrel.

Ha azonban türelmetlenek vagyunk, testzsírarányunk becslésére használhatjuk az alábbi képletet:

1. Számoljuk ki kalkulátorunkkal a BMI-nket (kattints a képre)!

Számold ki BMI-det kalkulátorunkkal! Kattints a képre!

2. A képlet (Deurenberg-féle-):

Testzsír% = (1,2 x BMI) + (0,23 x életkor) - (10,8 x nem) - 5,4, ahol a nem = 0, ha nő, = 1, ha férfi

Példa: 40 éves,165 cm-es, 58 kg-os, (BMI: 21) nő testzsírszázaléka: (1,2 x 21) + (0,23 x 40) - (10,8 x 0) - 5,4 = 29%

Ok, és honnan tudom, hogy bajban vagyok?

A testzsírarány normálértékei:

nőknél:

  • 20-39 év között: 22-33%
  • 40-59 év között: 24-34%

férfiaknál:

  • 20-39 év között: 9-20%
  • 40-59 év között: 12-22%

Mit tehetünk, ha a felső határérték felett vagyunk?

A kiegyensúlyozott, megfelelő energia- és tápanyagtartalmú táplálkozás alapvető fontosságú a normál és a testsúlycsökkentő étrendben, de mellette elengedhetetlen a mozgás. Sokan megdöbbenve állnak a mérlegen pár hónapos sportolás után, mert a várt fogyás helyett többet mutat a mérleg, mint korábban, mikor még a kanapén elnyúlva töltötték az estét az izzasztó edzés helyett. Viszont a ruháink már lötyöghetnek és a mérőszalag is azt igazolja, hogy csökkennek a zsírpárnák. Ugyanannyi súlyú zsír kb. négyszer akkora teret foglal el, mint az izom, ezért nyugodtan higgyünk a mérőszalagnak és a ruháinknak. Minél több rajtunk az izom, annál magasabb az alapanyagcserénk értéke is, akin több izom van, több energiát is éget el.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...