A múlt században, a hetvenes években a "nagy koleszterinhisztéria" áldozatául esett a sertéshús is. A lakosság általános egészségi állapotának romlásában, a szív- és érrendszeri megbetegedések járványszerű megjelenésében fő szerepet kaptak a magas zsírtartalmú húsfélék - így a sertéshús is. Aminek egyébként így semmi értelme nem volt már akkor sem, hiszen olyan, hogy "sertéshús" nincs, csakúgy, mint más vágóállatoknál, a különböző húsrészek különböző beltartalmi értékekkel bírnak. Vannak, amelyek valóban magas zsírtartalmúak, de vannak olyan részek is, amelyekre nem ez a jellemző. És bár szakemberként sem mondok örökre nemet a sült szalonnának, a baconos tojásnak vagy a zsíroskenyérnek, a sertéshúsfogyasztás egyáltalán nem csak ezekről az alapanyagokról kell, hogy szóljon.
Akadnak a sertésnek is olyan részei, amelyek - a megfelelő módon elkészítve - egyértelműen beilleszthetőek a kiegyensúlyozott, egészséges, és akár a fogyókúrás étrendbe is.
Nézzük, milyen húsrészeket fogyaszthatunk rendszeresen kiegyensúlyozott étrendünk változatossága érdekében!
1. A sertéscomb
A sertéscomb alatt az állat hátsó végtagjának felső részét értjük. Több részből áll össze, legértékesebb, -zsírszegényebb része az ún. dió, de fogyaszthatunk bátran felsálat, frikandót is. Teljes értékű fehérjetartalma (/100 g) 20 g, zsírtartalma mindössze 11 g. Elkészíthetjük egyben vagy szeletben sütve, párolva, egy nappal előre pácolva pedig, akár nyársra is húzhatjuk sok-sok zöldség társaságában.
Ha jóban vagyunk a hentessel, válasszuk ki a számunkra szimpatikus combdarabot a pultból és azt daráltassuk le vele - így garantált, hogy fasírtunkat, húsgombócainkat is sovány húsból készíthetjük el.
2. Karaj
Sokak kedvence ez az állat hátán elhelyezkedő, a hosszú- és rövid karajból álló sovány húsrész, amelyet általában megvásárolhatunk csontosan vagy csont nélkül, egyben vagy szeletben. Ha a csontos változatot választjuk, azzal biztosan több ízt varázsolunk majd az ételünkbe, és egyébként a levágott csontot sem érdemes az üzletben hagyni, nálunk nagy családi kedvenc a húsos karajcsontból készült húsleves.
A karajt süthetjük egyben isteni fűszerezéssel alaposan bedörzsölve, de párolhatjuk zöldségekkel körítve szaftos húsnak is. Ha egyben sütjük, tölthetjük, tűzdelhetjük zöldségekkel, sajttal - csak a fantáziánk szab ennek határt. Én külön szeretem azért is, mert egyben sütés után kiváló hidegsültet lehet belőle szeletelni a reggeli szendvicsünkre.
10 dkg karaj 8 g zsírt és 21 g teljes értékű fehérjét tartalmaz.
3. Sertésszűz
A sertés legnemesebb része a karaj mellett "fekvő" sertésszűz. Ez egyben a legsoványabb húsrész is: 100 g-ja 21 g teljesértékű fehérjét és mindössze 2 g zsírt tartalmaz.
Tökéletes húsrész egyben vagy szűzérmeként szeletben sütésre - arra ügyeljünk, hogy ne süssük túl, ha éppen úgy szeretjük, készíthetjük rozéra is. A karajhoz hasonlóan nagyon jól beválik hideg sültként is, tehetjük szendvicseinkbe, de akár salátákba is. Köríthetjük szaftos, zöldséges raguval, piríthatjuk wokban ázsiai ízekkel - biztosan nem fogunk csalódni!
Tehát, ha azt szeretnénk, hogy kiegyensúlyozott étrendünk változatos, teljes értékű fehérjékben gazdag, de zsírokban relatív alacsony legyen, akkor bátran fogyasszuk a fenti húsrészeket. Persze az sem mindegy, hogy melyiket hogyan készítjük el - az egészséges sütési, főzési módokra a következő cikkünkben térünk majd ki részletesen.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
5+1 egytálétel karajból 500 kcal alatt
Ha fogyni szeretnél, akkor sem kell mindig csirkemellet enni. Fusd át receptválogatásunkat, és irány a hentes!
Bodon Judit dietetikusFogyókúra csirkemell nélkül
Szerintem a sikeres fogyókúra egyik kulcstrükkje, ha sikerül túllépnünk a natúr csirkemellen. Íme 10 ötlet húsételeink változatosabbá tételére!
Bodon Judit dietetikusRakd meg vagy töltsd meg! 9+1 csodás zsenge cukkinis étel...
Használd ki, hogy itt a nyári zsenge zöldségek szezonja. Töltsd vagy rakd a cukkinit zöldséggel, gombával, hússal és fűszerezd változatosan!
Bodon Judit dietetikus13+1 kalóriaszegény ebéd fél óra alatt
Nem kell, hogy a fogyókúrád idején órákat tölts a konyhában. Ezekkel az 500 kcal alatti ebédekkel fél óra alatt elkészülhetsz!
Bodon Judit dietetikus