Ez az egyik kedvenc távol-keleti fogásom, először a Momotaróban találkoztam vele, majd különböző országok kínai negyedeiben.
Eredetileg egy kantoni fogásról van szó, ám ma már a világom mindenhol elterjedt és számtalan formában készítik. A tésztája is rengetegféle lehet, a vékony wontontól kezdve a kelt verzióig. A töltelékek variálásának pedig tényleg semmi nem szab határt, és szerintem talán ez a fajta étel adja a legjobb lehetőséget elkezdeni kísérletezni a fúziós fogásokkal, remekül el tudom képzelni akár magyaros dolgokkal (gombapörkölttel például) töltve és mellé pörköltszaftos tejföllel tálalva.
Nálam egy klasszikusabb verzió, gombás-káposztás készült.
Nagyon ajánlom mindenkinek, mivel nem nagy ördöngösség megcsinálni, mégis komoly sikereket lehet vele aratni.
Hozzávalók 16 dim sumhoz:
A tésztához:
- 330 g finomliszt
- 1,5 tk. só
- 1 tk. cukor
- 5 g instant élesztő
- kb. 1,5-2 dl víz (nagyon függ a liszttől, hogy mennyit vesz föl a tészta, érdemes fokozatosan adagolni, akkor jó, ha önti hozzá az ember, keveri egy villával és még nem teljesen állt össze, dagasztás közben akkor lesz megfelelő állagú)
A töltelékhez:
- egy kisebb fej kelkáposzta fele apróra vágva (lehet kínai kel is)
- 3 fej csiperke gomba apróra vágva
- 1 fej vöröshagyma apróra vágva
- 3 cm gyömbér apróra vágva
- 1 gerezd fokhagyma apróra vágva
- fél tk. kínai ötfűszer keverék
- 1 tk. szezámolaj
- semleges ízű növényi olaj (mogyoró vagy napraforgó)
- só
- 1 kis maréknyi friss koriander
A szószhoz:
- 1 friss chili apróra vágva (én kiszedtem a magjait)
- 2 gerezd fokhagyma apróra vágva
- 1 ek. világos szójaszósz
- 2 ek. kikkoman (japán) szójaszósz
- 2 ek. víz
- 1 tk. rizsecet
Elkészítés:
- A tésztához a száraz hozzávalókat összekeverem villával, majd fokozatosan elkezdem hozzáönteni a vizet, ha már majdnem összeállt, de még kicsit morzsás, kezdem kézzel dagasztani, homogén tésztává gyúrom, majd kb. 1 óra alatt letakarva a duplájára kelesztem.
- Közben el lehet készíteni a tölteléket és a szószt. Mogyoróolajon viszonylag magas lángon elkezdem sütni a gombát, káposztát, gyömbért és hagymákat, majd amikor már majdnem kész vannak, hozzáadom a fűszerkeveréket és a szezámolajat, sózom és még egy fél percig pirítom. Ha megvan, lehúzom a tűzről és összekeverem a korianderrel. A szósz hozzávalóit összekeverem.
- A gombócokhoz a tésztát 16 részre szedem (így 16 db. 4 cm átmérőjű gömböt kapok), lisztezett munkafelületen kinyújtom őket kb. 3 mm vastagra, ráhalmozom a tölteléket (1 gombócba kb. 3 teáskanálnyi jut, de úgy is lehet számolni, hogy 16 részre osztja az ember), fölhajtom a széleit és egymáshoz tapasztom.
- A dim sumokat sütőpapírral bélelt bambusz párolóba teszem, majd vizet forralok egy serpenyőben, beleállítom a párolót és kb. 15 perc alatt megpárolom őket.
- A szószt külön kistányérban adom mellé.
A receptet itt tudod elmenteni
{ GALÉRIA = title:Dim%20Sum, 1,2,3,4,5,6 }