Találd meg az igazi tejszínt!

A tejszínek megtévesztőek tudnak lenni, és nehéz eligazodni többféle zsírtartalom között. Segítünk!

Néhány napja egy ismerősöm kifakadt a Facebookon, mondván, ajánlja az XY márkájú habtejszínt azoknak, akik még véletlenül sem akarnak tejszínhabot a közeljövőben, mert ő nagyjából 25 percig igyekezett minden praktikával tejszínhabot csiholni a folyadékból, és nem járt sikerrel.

Olvastad már?

Hab, főző, növényi – tejszín a porondon

Erről eszembe jutott, hogy én is sokat puffogok a megfelelő tejszín és annak gyakorlatilag lehetetlen beszerzése miatt, de igazán még sosem beszéltünk arról, hogy mi teszi a jó tejszínt, és mik azok, amiket a boltokban vásárolhatunk. Ehhez vissza kell menni a régi szép időkbe, a futószalagon gyártás előtti időkbe, amikor otthon készült a tejszín, mert így látszik igazán, mivel is van dolgunk.

  • A tejszín valóban a tej színe, tehát a tej tetejéről összegyűjtött zsírréteg, ami legalább 36%-os volt, de a tejtől függően akár több is lehetett.
  • Mivel a tehenek a réteken legelésztek, az elfogyasztott színesebb virágok, növények, sárgásra színezték a tejet, ezért a tejszín is kicsit “krémszínű” lett.
  • Régen ennyi volt a tudnivaló, ma pedig már különböző centrifugákkal gyorsítják a folyamatot, és különböző zsírtartalmú tejszíneket lehet kapni, ráadásul változó, gyakran megtévesztő feliratokkal. Most a növényi tejszínekről nem is ejtek szót, csak a tejből készültekről, merthogy ilyen is van, növényből készült tejszín.

Magyarországon valamiért nem lehet igazán zsíros tejszínt kapni. Pont.

Ez a tény, és nem lehet tudni, miért, mert azt gondolom, a ma felnövő cukrász és szakács generációknál az igény megvan, tehát ipari szinten is szükség lenne rá.

  • Arról nem beszélve, hogy aki otthon főz vagy süt, és valaha találkozott már igazi, jó zsíros tejszínnel, az sem vágyik másra.
  • A globalizációnak és internetnek köszönhetően sokan keresik az angol, francia, amerikai recepteket, amelyekben heavy cream (USA, több, mint 36%), double cream (48%) néven illetik a tejszíneket, amik számunkra itthon elérhetetlenek, és amiktől mindig egy kicsit más lesz a mi süteményünk, ételünk, mint a képen, vagy, mint amit külföldön ettünk.

Olvastad már?

Tejszín és vaj házilag

Itthon valamilyen furcsa döntéssorozat folytán főző- és habtejszínek vannak, ami nem, nem a felhasználási módot, hanem a zsírtartalmat jelöli.

  • A főzőtejszín jellemzően maximum 20% zsírtartalmú, ezzel leveseket, főzelékeket lehet krémesebbé tenni a közhiedelem szerint. Viszont ez nem kötelező, ha igazán krémes ételekre vágyunk, használhatjuk a 30%-os ‘”hab”tejszínt is. Ez utóbbi eredetileg, legalábbis a név arra utal, arra való, hogy habbá verjük, de mint ahogy a Facebook-ismerős is beszámolt róla, ez se mindig sikerül.
  • Annak ellenére sem, hogy mindkét fajta tejszín tele van adalékanyagokkal, amelyek egyrészt a tejzsír és a víz szétválását akadályozzák (karragén), másrészt – például a habtejszín esetében – a hab stabilizálását segítik, vagy az étel sűrítését.
  • Ha habtejszínt keresünk, akkor sem egyértelmű, hogy 30%-os tejszínt találunk csak, miközben itt már megbeszéltük, hogy ez a minimum. Ha nagyon keresünk, akkor egyébként 35%-os tejszínt találhatunk, de ez a köznép számára hozzáférhető legzsírosabb tejszín. Éttermek be tudnak szerezni – jellemzően külföldről – ennél zsírosabb tejszínt is. Képzeljük el, hogy ha a fenti, tejszínhabkészítésről szóló cikkben leírtakat betartjuk, micsoda fantasztikus kemény habot verhetnénk mondjuk 45%-os tejszínből...

Az én tapasztalatom az, hogy minden jobb zsíros tejszínnel. Nincs szó fogyókúráról, és nem is mondom, hogy a jó tejszín kíméli a hasnyálmirigyet vagy kifejezetten diétás. Nem is jövök a minden finom étel hizlal szöveggel, mert azt is gondolom, hogy módjával fogyasztva minden ehető. Egyszerűen csak azt mondom, hogy finomabbak, és tényleg krémesebbek az ételek, ha a megfelelő tejszínt használjuk. Ég és föld a különbség, aki egyszer kóstolta, nem felejti el. Ha tudtok jó lelőhelyet, szóljatok!

Olvastad már?

Készítsünk mascarponét otthon!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...