Számtalan csodálatos színű zöldségre és gyümölcsre lelhetünk a piacokon, de vajon tudjuk, mitől kapják a színűket, és hogy melyik miért jó számunkra?
A zöldségek és gyümölcsök színeiért a növényi színanyagok felelnek. Minden növény szervezetében előfordulnak, legismertebb közöttük talán a béta- karotin és a klorofill. Utóbbi minden növényben megtalálható.
Zöldek
Színük a már említett klorofillnak köszönhető, ami igen fontos a szervezet számára. Immunerősítő, fiatalító hatású, segít a sejtépítésben és a regenerálásban. Ezek mellett erősíti a májat és a bélflórát, sőt gátolja a rákkeltő anyagok aktivitását.
Mivel regeneráló hatású, gyorsítja a sebek, sérülések és fekélyek gyógyulását. Csökkenti a vér koleszterinszintjét, méregtelenít. Jó tudni, hogy a zöld növények a leginkább lúgosító hatású ételek. Ezek közül is a leghatékonyabbak: a fejessaláta, a petrezselyem, a brokkoli és a káposzta.
Ezeket olvastad már?
Zöldes-sárgák
Az A-vitamin jó a szemnek, de szintén jó hatással van rá a lutein és a zeaxantin is, amely megtalálható a spenótban, zöldbabban, zöldpaprikában. Ez a két vegyület azonban különböző arányban lehet ezekben a zöldségekben – színük intenzitásától függ minden.
Sárgák és narancsok
A sárga színű zöldségek/gyümölcsök egyik jó tulajdonsága, hogy a sérült sejtek helyreállításában segítenek, sőt, antioxidáns hatással is bírnak. Az anyag, aminek ez köszönhető, a kriptoxantin, amely megtalálható a kukoricában, az ananászban és a citromban is.
A narancsszínű zöldségekért felelős béta-karotint mindenki jól ismeri. Az A-vitamin a zsírban oldódó vitaminok közé tartozik, szervezetünkben fontos szerepe van a retina, a bőr, a nyálkahártyák egészséges működésében, részt vesz a hormonháztartás és a sejtnövekedés szabályozásában, az immunválaszban, a csontok, a fogazat egészséges fejlődésében. Megtalálható – többek között - a sárgadinnyében, sárgarépában, a sütőtökben illetve a sárgabarackban.
Ezeket olvastad már?
Pirosak és vörösek
A piros szín a lipokinnak köszönhető. Ez a karotin egyik módosulata, de míg azt a szervezet A-vitaminná alakítja, ezt sajnos nem. Azonban a szem működésében ennek is kiemelt szerepe van, így ha tehetjük, minél több gránátalmát, paradicsomot és grapefruitot fogyasszunk.
A vörös és lila színű növények antociánokat tartalmaznak. Ezek csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, és remek antioxidánsok. Megtalálhatóak a kék szőlőben, a céklában, a málnában, a cseresznyében és a vöröskáposztában.