Szabadgyökök, antioxidánsok - a reklámok kedvenc szlogenjei. Mit kell róluk tudni egészségünk szempontjából?
A szabadgyökök
A szabadgyökök jelenléte szervezetünkben nem csak természetes, hanem szükséges is, hisz ezeknek köszönhetően védve vagyunk a mikroorganizmusoktól. Gond akkor lép fel, ha a szabadgyökök tevékenységét szabályozó "védelmi rendszer” zavart szenved és így a szabad gyökök száma túlságosan megnő. Ilyenkor válnak károssá az emberi szervezet számára és számos betegség kialakulásához hozzájárulnak.
Mik lehetnek a túlzott szabadgyök-képződés kiváltó okai?
Sokat közülük sajnos nem áll módunkban a mindennapokból teljes egészében kizárni. Ezek közé tartozik a káros UV sugárzás vagy épp a környezetszennyezés. Ám több ellen van lehetőségünk védekezni. Ebbe a csoportba tartozik a negatív stressz, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás, a túlhevített zsiradékok ételeink elkészítésekor.
Olvastad már?
Milyen következményei lehetnek, ha a túl sok szabadgyök halmozódik fel szervezetünkben?
Melegágya lehet immunrendszerünk legyengülésének, szív- és érrendszeri zavaroknak, daganatos megbetegedéseknek, tüdőpanaszoknak, allergiák kialakulásának, korai öregedésnek.
Antioxidánsok
A felesleges szabadgyökökkel több anyag képes felvenni a harcot és megsemmisíteni azokat. Ezeket a vegyületeket hívjuk összefoglaló néven antioxidánsoknak. Egy részüket - enzimeket, kéntartalmú vegyületeket - a szerveztünk termeli, de nagyban támogathatjuk a védekezést, ha magas antioxidánstartalmú ételeket fogyasztunk.
Vegyük sorra a legfontosabb antioxidáns hatású anyagokat és nézzük meg, milyen sok kedvelt és ízletes alapanyag tartalmazza ezeket!:
- E-vitamin: növényi olajok, gabonacsíra,
- C-vitamin: citrusfélék, bogyós gyümölcsök, káposztafélék, paprika, csipkebogyó, brokkoli,
- Béta-karotin: sárgarépa, sárgabarack, paradicsom, görögdinnye, brokkoli, kivi, kukorica, tojássárgája, édesburgonya,
- Szelén: teljes kiőrlésű gabona, gabonacsíra, halak, tenger gyümölcsei,
- Flavonoidok: brokkoli, eper, szeder, málna, feketeribiszke, fekete berkenye, áfonya,gránátalma, lilahagyma, spenót, alma, fokhagyma, zöldtea, vörösbor, kakaó,
- Ásványi anyagok (magnézium, mangán, cink): teljes kiőrlésű gabonafélék, cékla, kukorica, banán, hüvelyesek, tojás, máj,
- Telítetlen zsírsavak: olajos magvak, tengeri halak, növényi olajok,
- Koenzim-Q10: húsfélék, halak, növényi olajok.
Olvastad már?:
Szabadulj meg a stressztől mozgással!
A következő néhány érdekes kutatási eredmény arra ösztönözhet minket, hogy nap mint nap tudatosan válogassunk a fenti élelmiszerekből.
- Az oxidatív stressz káros hatásainak semlegesítésében a gyümölcsök szerepe kiemelkedő. Ezt igazolta több kísérlet is, amikor áfonya, szilva, kékszőlő, cseresznye, kivi és szamóca elfogyasztása előtt és után vizsgálták a résztvevők vérösszetételét. Bár még hosszú távú klinikai vizsgálatokat javasoltak a hatás erősségének pontos megállapításához, de egyértelműen kijelenthető már ezek alapján is ezen gyümölcsök krónikus betegségek kockázatát csökkentő hatása.
- Napjainkban népegészségügyi problémát jelentenek az időskori degeneratív szembetegségek. Szakemberek szerint kétfajta antoxidánsban (lutein és zeaxantin) gazdag étkezés lényeges szerep játszik e betegségek megelőzésében.
- Számos kísérletben és epidemiológiai vizsgálatban foglalkoztak a fekete és a zöld teában megtalálható polifenoloknak (katechinek) daganatos betegségek súlyosbodásának késleltető hatásával. A sejtek teából nyert polifenolokkal történő kezelése során megfigyelték, hogy a daganatsejtek természetes pusztulása felgyorsul.
- Egy skót vizsgálat eredménye arra mutatott rá, hogy napi fél kilogramm, idénynek megfelelő, színanyagban változatos zöldség- és gyümölcsfogyasztás mellett már a szervezet hozzájut ahhoz az antioxidáns mennyiséghez, amelynek jelentős egészségvédő hatása van.