Szegény ember kedvence!

Manapság újra kezd népszerűvé válni, de a mesebeli szegény ember nagyot nézne, ha megtudná, a csúcsgasztronómia tej helyett szarvasgombával és rákkal köríti a puliszkát.

Igaz, ehhez kellett egy fajta imidzsváltás. Mennyivel jobban hangzik, ha azt mondom, egész vasárnap háztartásmenedzsmenttel foglalkoztam - más a hangulata, mint a takarításnak. Így lett a magyar étlapokon is a kukoricakásából polenta. Hiába, az olaszok értenek a stílushoz! Volt is idejük kikísérletezni a tökéletes állagú krémes polentát, Észak-Olaszországban a XVI. század óta készítik. Még egy kifejezetten kukoricadara-főzéshez ajánlott edényt is kifejlesztettek. A “paiolo” lehetővé teszi, hogy hosszú időn át főzzék a kását anélkül, hogy leégne.

De nemcsak Itáliában nagymúltú a puliszka. Erdélyben hallani így is: “mamaliga”. Eredetileg a törökök édessége volt, a finom szemcséjű törökbúzából, vagyis kukoricalisztből készült püspökkenyér, amit aszalt fügével, mézzel, dióval dúsítottak. Életem legfinomabb puliszkáját én is Erdélyben ettem, bográcsban készült, és jófajta juhtúrót tördeltünk rá. A mamaliga kifejezés eredete is mutatja, hogy édesen is elkészíthető.

A pénztárcánk mellett a vonalainkat is kíméli, így a nyaraláson még jól is nézhetünk ki. A kukoricadara garantáltan húsmentes, böjthöz, diétához illeszthető. Igaz, én akkor örülök neki a legjobban a tányéromon, ha ossobucot kísér.

Milánói ossobuco - lyukas csont

Ezt a receptet már régóta tervezem elkészíteni. S szinte minden változtatás nélkül meg is tettem, ami elég nagyon dolog :-). Úgy gondoltam, a Valentin-nap alkalmas ennek a marhahúsnak az ...

Ossobuco alla milanese

Még egy finom borjúlábszár recept. Egy olasz szakácskönyvben akadtam erre a receptre. Ha túl sűrű lenne a paradicsommártás, higítsuk egy kis levessel.

Jó hír a lisztérzékenyeknek, hogy sikértartalma nulla, emiatt a gluténmentes étrendet követők is bátran fogyaszthatják.

“Kukorica, kása, ne menj a padlásra, ott a bíró lánya harap a kutyája.” Körülbelül ennyi idő alatt ki is készítettem az összes hozzávalót: vagyis a kukoricadarát, a víz meg szerencsére folyik a csapból, szerencsés országban élek vízügyi szempontból. Lábasba vizet töltök, sózom, felforralom. Paiolo-m pont nincs kéznél, de egy jó öntöttvas lábas is megteszi.

Elkészíteni sem ördöngösség, a vélemények megoszlanak, hogy pontosan mennyi kukoricadarához mennyi folyadékot is számítsunk, körülbelül 1: 4 az arány, a víz javára. Ha ennél több a folyadék, lágyabb lesz a kása állaga. Vegyük csak elő még egyszer a mondókánkat! Agresszív állattartás helyett szóljon így: ‘Kukorica , kása, ne menj a padlásra, ott a bíró lánya, pörög a szoknyája.” Ugyanígy pörögjön a fakanál a kezünkben, a puliszkát ugyanis gondosan kevergetni kell az elejétől, hogy a daraszemcsék átlényegüljenek lágy masszává. A darát óvatosan szórjuk a vízbe, folyamatos keverés mellett. A bársonyos állag eléréséhez számoljunk fél órát.

Ezek után szabad a vásár, igaziból az a csodálatos a puliszkában, hogy ezerféleképp díszíthetjük. Ha a végén hozzákeverünk némi vajat, sajtkrémet, túrót, az csodákat tesz az amúgy nem túl erős ízű kásánkkal.

Ez is érdekelhet!

Két falat Ukrajna

Én barátoknál főztem legutóbb, először elég szkeptikusak voltak, de a végén azért elhangzott: “Hogy ez nem is olyan rossz”. Ehhez azért hozzá kellett kevernem némi kéksajot, a tetejére pedig rukkolát, diót, gránátalmamagokat és egy kevés olajban kisütött hagymát is szórtam. Igen, hasonlít kissé a kőlevesre, ugyanakkor pont ez a variálhatóság teheti a család kedvencévé. A férjem például él-hal érte. Csak arra vigyázzunk, hogy “aki azt vacsorázik, lábujjhegyen osonjon ágyba, nehogy útközben megéhezzék”, ahogy az erdélyi szász közmondás tartja.

Puliszkapizza

Osztrák ismerőseim kínáltak meg ezzel az étellel, aminek pontos nevét ők sem adták meg, egyszerűen polentát emlegettek, akkor készítették először. Én azóta már többször is ...

Puliszka variációk

Titokzatos kór tizedelte meg a juhokat egy viharsarki kis faluban! – röppent fel a hír az elmúlt héten. Riporterünk azonnal a helyszínre utazott, hogy többet tudjunk meg a ...

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...