A struccpolitikus takarítás hátulütői

A rendetlenség egyik legnagyobb előnye, hogy olykor-olykor simán a szőnyeg alá lehet söpörni a kupit - szó szerint.

Nem szépítek - mi, struccpolitikusok ezért választunk homokszínű, anyagában mintás szőnyeget, és nem sötét színű ágyneműt vagy bútort, mert ezeken minden szösz és folt látszik. És igen, néhanapján egy jól tüdőzött fújással intézzük el a portörlést.

Vannak azonban olyan hanyagságból elkövetett takarítási hibák, melyekről jobb tudni, és nem mindig a könnyebbik – és rosszabbik - végén megfogni a dolgokat. Ezek jönnek most.

Fürdőszivacs? Bacitelep!

Személy szerint mindig viszolyogtam a hab/fürdőszivacsoktól, főleg, ha többtagú a család. És úgy tűnik, van benne igazság: a nedves-nyirkos szivacs állítólag valóban tökéletes táptalaja a baciknak, gombáknak, úgyhogy alapos kinyomkodás és állítólagos kiszárítás ide vagy oda, max. 2-4 hétig használj egyet!

A mosogatóm a mosogatástól is tiszta lesz?

Nem, nem lesz tiszta. Attól, hogy 10 percig folyó- vagy állóvízben mosogatod az edényeidet, maga a mosogató nem lesz tiszta. Nem beszélve arról, amikor olyan edényt vagy vágódeszkát, kést is mosogatunk, amivel nyers húst vágtunk – ilyenkor a kórokozók szétszóródnak a fémfelületen és rátapadnak. A mosogatás nem egyenlő a mosogató fertőtlenítésével!

Ezt olvasd el!

Ilyen tiszta még sosem volt a mosogatód!

Porszívó - többször ürítsd!

A porszívó kapacitása is véges, és legtöbbször gőzünk nincs, hogy mennyire gyorsan meg tud telni az a zsák. Nem tesz jót a gépnek, főleg a szívóerejének, ha csak akkor ürítjük, mikor már totál tele van – igyekezzünk sűrűbben tisztítani, valamint ne felejtsük el a szűrőket, fejeket is letakarítani.

Cipőt hagyd az ajtó előtt!

Néha indulás előtt még visszaosonsz cipőben a hálóba, mert otthagytál valamit? Hiba. Ennyi idő sajnos pont elég, hogy végighordd az utcai koszt a lakáson. Használj lábtörlőt (és tényleg használd, ne csak átlépj rajta, mikor hazajössz), és hagyd mindig az előszobában a cipődet. Bónusz: jóval kevesebbet kell majd takarítanod!

Kímélő mosószert a finom ruhákhoz

Ne sokkold a selyem, gyapjú vagy egyéb finom anyagú cuccaidat mosóporral vagy sima mosáshoz használatos mosószerrel, mert nem feltétlen reklámfogás a kímélő mosószer létezése - ezek az textilek valóban inkább kézi mosást és gyengédebb kemikáliát igényelnek. Vagy valamilyen alternatív módszert, például mosódiót.

Olvastad már?

Próbáld ki a mosódiót!

Cserélj lepedőt kéthetente!

Nem nagyon lehet ezt szebben mondani: ha nő vagy, ha férfi, alvás közben izzadsz. Ez tény. A bőrödről hámsejtek és izzadság, zsír kerül a szövetre, amin alszol, és ez főleg a lepedő. Hogy ne adjunk táptalajt az atkáknak, melyek a nedvességet szeretik az ágyban, szellőztessünk sűrűn, ne ágyazzunk be rögtön felkelés után, és cseréljük a lepedőt kb. kéthetente!

Ecet - nem mindig jó!

Az ecet olcsó, természetes és kiváló tisztítószer, jó a vízkőre is, és melegen ajánljuk mi is. DE. Nem jó mindenre, például tönkreteszi a kő- és gránitfelületeket, a kőpadlót, a parkettát, nem hozza fel a fehérjetartalmú foltokat (pl. tojást, jégkrémet, stb), a vért, a fűfoltot, a tintát sem tisztítja, és tönkreteheti például a vasalót is.

Olvastad már?

Vegyszermentes pénztárcabarát háztartás

Sötéten nem látszik - de attól még ott van

Ez szerintem egy csodálatos trükk – ne nagyon válassz sötét színű bútort, szőnyeget, lepedőt, ágyneműt, takarót, mert a szöszök, morzsák, hajszálak (!!) sokkal jobban látszanak rajtuk. Hófehér szintén nem ajánlott. A fa és a bézsszínek, a vegyes szálas szőnyegek, anyagok a legpraktikusabbak, bár becsapósak - hiába nem látszik rajtuk a kosz, ettél még ugyanannyira igénylik a takarítást. Az ”amit nem látok, az nincs is” elvet tehát alkalmazhatod, csak az a baj vele, hogy nem igaz.

(via elledecor)

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...