Strandolás = fülfájás? 6 tipp a gondtalan lubickolásért

Nincs nyár strandolás, pancsolás, lubickolás nélkül - ám annak érdekében, hogy a nyaralás valóban gondtalan legyen, érdemes megfogadni néhány tanácsot!

Bár sokan gondolják, hogy nyáron nem kell tartani a fülgyulladástól, ez sajnos tévhit. Legyen szó édes-, sós-, vagy akár klóros vízről, ha hosszabb ideig a hallójáratban marad, feláztathatja a bőr felszínét, ezáltal szabad utat engedhet a gombáknak, baktériumoknak. Mivel nyáron több időt töltünk vízben, nagyobb az esélye a gyulladás kialakulásának.

Dr. Viszoki Mónika, a Rózsakert Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa segítségével összegyűjtöttük azokat a szabályokat, amelyeket be kell tartanunk ahhoz, hogy az úszást, strandolást, lubickolást „megússzuk” fülproblémák nélkül.

dr. Viszoki Mónika, a Rózsakert Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa

A hallójárat-gyulladás tünetei

A hallójárat-gyulladás felnőttek és gyermekek esetében egyaránt előfordulhat, az alábbi tünetek is kísérhetik:

  • viszketés
  • váladékképződés
  • a hallójárat beszűkülése
  • éles, lüktető fájdalom
  • fülzúgás
  • halláscsökkenés.

Olvastad már?:

Tudj meg mindent a refluxról!

Hogyan előzhetjük meg a hallójárat-gyulladást?

A gyulladás megelőzésének alapja a fül szárazon tartása.

  1. Fürdés, úszás után próbáljuk meg minél szárazabbra törölni fülünket. A törölköző csücske vagy a kezünkkel összesodort vattapamacs remek eszköz erre. Fülpiszkálót ne használjunk e célból, hiszen könnyen megsérthetjük hallójáratunkat, és a hallójáratban képződő fülzsírt is benyomhatjuk a hallójárat belsőbb részeibe.
  2. Bár hajszárítás közben sokan a nedves fülre is irányítják a készüléket, ezt a megoldást inkább kerülők el: kiszáríthatja a bőrt, valamint túlhevíthet a dobhártyát.
  3. A hallójárat kitörlése után használhatunk infralámpát is, ez kisgyermekeknél praktikus, hiszen esetükben nehezebb észrevenni, ha víz maradt a fülben.
  4. Az ideális, fülünk méretéhez illeszkedő füldugó megakadályozza, hogy víz jusson a hallójáratba, így ez is jó megoldás lehet.
  5. Az úszósapka – amennyiben valóban jól fed – ugyancsak segítséget nyújthat.
  6. 1-2 csepp paraffin vagy babaolaj – fontos, hogy „fülbarát” anyagot válasszunk – úszás előtt a fülbe cseppentve védőréteget képez, ezáltal gátolja a bőr felázását, a baktériumok elszaporodását.

Fontos, hogy a fül problémáit ne vegyük félvállról! Ha nem múló fájdalmat, feszülő érzést vagy esetleg váladékozást tapasztalunk, minél előbb keressük fel fül-orr-gégész szakorvosunkat.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...