Alma nélkül nem teljes az ősz! Lekvár, chutney, a hidegebb időben pedig egészséges örömforrás a fahéjas, sült alma. Sárdi Dani a héten az alma felhasználásához ad tippeket!
Alma mindig legyen otthon. Ha nincsen, akkor nem tudunk almát ropogtatni, almakompótot készíteni, nem tudunk mit berakni a gyerek uzsonnatáskájába. Az almával ráadásul még csak nagy kockázatot sem vállalunk, hiszen nagyon jól eltartható a hűtőszekrényben, de akár hűvös spájzban is.
Mindig, mindenhol
Az alma igazi magyar gyümölcs, optimálisan és nagyon nagy fajtaválasztékban terem a Kárpát-medencében. Mindenkinek megvan a maga almaízlése, ki a savanyúbbat szereti, ki az édesebbet, egyesek a roppanósat, mások a kásásabbat. Mindenesetre érdemes így ősszel néhányszor almatesztet végezni a piacon kapható almákból, hogy olyanból spájzoljunk be, amelyik a legjobban ízlik.
Az alma, mint fentebb is írtam, könnyen tárolható, bár az eltarthatóság ideje függ a típusától is. Mivel egész évben kapható (persze a jobbak és igaziak így ősszel, a hűtőházas új-zélandiak akár nyáron is), nem igazán szoktuk elrakni. De ha hozzájutunk egy nagyobb mennyiséghez és nem tudjuk mindet tárolni, sok mindent készíthetünk belőle. Elrakhatjuk aszalva, reszelve, rétes és almáspite töltelékének, lekvárnak, befőttnek, haladóbbak chutney-t, ecetet, bort is készíthetnek.
Aszalás
A kimagozott almát vágjuk cikkekre (minél vékonyabbra vágjuk, annál hamarabb aszalódik majd meg). Tegyük aszalógépbe, sütőbe, szellős, napos erkélyre, padlásra, kinek mi jutott. Naponta többször forgassuk, ellenőrizzük – módszertől függően. Akkor van készen, amikor nincsen benne víz, ha vékonyra vágtuk, akkor roppanós. Tegyük jól záródó tiszta üvegbe, és ne egyszerre együk meg.Reszelt alma: reszeljük le az almát, közben folyamatosan csepegtessük citromlével, hogy ne barnuljon meg. Cukrozzuk meg, egy kiló almához számítsunk 10 dkg cukrot. Az alma majd levet ereszt, csavarjuk ki, és a szilárd részt zacskókban mélyhűtsük le. A levet almaszörpként fogyaszthatjuk, pár napig hűtőben eláll.
10 konyhai trükk Julia Childtól – 2.rész >>
Recept: Almalekvár
- Kimagozott, hámozott almát vágjunk darabkákra, főzzük 15%-20% cukorral (a hámozott alma súlyára vetítve), függően persze az alma édességétől.
- Sűrítsük be körülbelül az eredeti mennyiség felére (ez olyan 2 órányi, kis lángon történő kavargatást jelent, majd forrón merjük fertőtlenített üvegekbe, tegyük nagyon tele és fordítsuk 5 percre fejjel lefelé, mielőtt száraz dunsztba tesszük (takarók közé, hogy lassan hűljön ki).
- A lekvárt természetesen lehet ízesíteni fahéjjal, citromlével, narancslével, citromhéjjal, narancshéjjal, mindez már a készítő kreativitására van bízva. Az almalekvár szuper töltelék, feltét sült tésztákhoz, fánkfélékhez.
Recept: Fahéjas sült alma
- Ez egy egyszerű és nagyon finom almás recept. Hámozzuk meg az almát és vágjuk vékony cikkelyekre (egy átlagos almát kb. 15-20-ra).
- Olvasszunk meg egy kanyarintásnyi vajat (2 dkg) egy serpenyőben, és mielőtt elkezdeni barnulni, dobjuk bele az almákat (egyszerre két almánál többet nem jó készíteni, mert nem lesz elég helyünk, hogy jól megsüssük).
- Nagy lángon pirítsuk, hogy inkább süljön, mintsem főjön. Amikor majdnem készen van, szórjuk meg egy evőkanál barnacukorral, várjuk meg, amíg ráolvad, majd a legvégén szórjunk rá egy mokkáskanálnyi fahéjat. Melegen tálaljuk, magában vagy sütihez, tejszínhabbal, fagyival.
Recept: Almakompót
Hámozzuk meg az almát, vágjuk cikkelyekre (egy almát 8-ra) tegyünk rá annyi vizet, amennyi ellepi, forraljuk 5 percig, tegyünk bele almánként egy csapott evőkanál cukrot (persze függ az ízlésünktől, meg az alma fajtájától). Tehetünk bele citromkarikákat, citrom levét, egész fahéjat. Gyomorrontás utáni diéta sztárétele.
Most készíts kukoricakonzervet! >>
A rovat korábbi cikkeit itt találod >>