Spórolj a konyhában!

Hogyan tedd környezettudatossá a konyhádat? Pár egyszerű trükk következik, melyekkel még spórolhatsz is!

Már sokan kívülről fújják, hogy nem folyatjuk feleslegesen a vizet, a villanyt lekapcsoljuk, ha nem tartózkodunk éppen a szobában és lehetőség szerint, ha már vegyszereket használunk a háztartásban, nem locsoljuk ki a fél flakon klóros fertőtlenítőszert egyetlen takarítás alkalmával. De hogyan lehet takarékoskodni az energiával a konyhában vagy a főzés során?

Annyira kézenfekvőnek tűnik, mégis nagyon kevesen figyelnek oda arra, hogy főzés során lefedjék a fazékban rotyogó ételt egy fedővel, pedig ez több szempontból is nagyon hasznos: egyrészt rengeteg energiát spórolunk vele, másrészt sokkal hamarabb készül el az edényben lévő étel, mintha csak úgy a „levegőbe” engednénk a hőt. Legtöbbször a főzési hőmérsékletet is túl magasra állítjuk: valójában viszont sokkal jobbat tesz a fogásnak, ha alacsonyabb hőmérsékleten, lassan készül el.

A hűtőszekrényt nem árt megóvni a túlzott eljegesedéstől, persze nagyon jó, ha már eleve olyan hűtőnk van, amit nem kell leolvasztani, de ilyennel még azért viszonylag kevés háztartás rendelkezik. A leolvasztást langyos vizes lavórral kezdjük, ez szépen felolvasztja a jeget és könnyebben, gyorsabban tudjuk eltávolítani a frigóból.

A mosogatógép nagyon praktikus és időspóroló találmány, de ez sem mindennapos jelenség a háztartásokban. Viszont: kézi mosogatás esetében nagyon jó megoldás, amíg egy adott edényt mosunk a mosogatószivaccsal, zárjuk el a vizet. Először macerásnak fog tűnni, hogy minden tárgynál el kell zárni, majd újra megnyitni a csapot, de hamar át lehet rá szokni, arról nem beszélve, mennyi vizet megspórolunk így.

Alufóliába csomagolás helyett érdemes átszokni a műanyag dobozokra: már nagyon dizájnos, színes darabok kaphatóak, amiket nem kell használat után kidobni, ellentétben a rengeteg alufóliával, amit nap mint nap kidobunk: bármilyen tányér vagy tál letakarására egy edényfedő ugyanúgy alkalmas, mégsem terheljük vele fölöslegesen a környezetet.

Sok dicséretet kapott már az ÖkoSaltyban az ecet: ez most sincs másképp. Vízkőmentesítésre vessük be a húszszázalékos, zöld flakonos ecetet, 3:1 arányban hígítva vízzel. Ez általános lemosószernek is tökéletes a konyhában, mivel természetes anyag, de a baktériumokat maradéktalanul elpusztítja.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...