Már sokan kívülről fújják, hogy nem folyatjuk feleslegesen a vizet, a villanyt lekapcsoljuk, ha nem tartózkodunk éppen a szobában és lehetőség szerint, ha már vegyszereket használunk a háztartásban, nem locsoljuk ki a fél flakon klóros fertőtlenítőszert egyetlen takarítás alkalmával. De hogyan lehet takarékoskodni az energiával a konyhában vagy a főzés során?
Annyira kézenfekvőnek tűnik, mégis nagyon kevesen figyelnek oda arra, hogy főzés során lefedjék a fazékban rotyogó ételt egy fedővel, pedig ez több szempontból is nagyon hasznos: egyrészt rengeteg energiát spórolunk vele, másrészt sokkal hamarabb készül el az edényben lévő étel, mintha csak úgy a „levegőbe” engednénk a hőt. Legtöbbször a főzési hőmérsékletet is túl magasra állítjuk: valójában viszont sokkal jobbat tesz a fogásnak, ha alacsonyabb hőmérsékleten, lassan készül el.
A hűtőszekrényt nem árt megóvni a túlzott eljegesedéstől, persze nagyon jó, ha már eleve olyan hűtőnk van, amit nem kell leolvasztani, de ilyennel még azért viszonylag kevés háztartás rendelkezik. A leolvasztást langyos vizes lavórral kezdjük, ez szépen felolvasztja a jeget és könnyebben, gyorsabban tudjuk eltávolítani a frigóból.
A mosogatógép nagyon praktikus és időspóroló találmány, de ez sem mindennapos jelenség a háztartásokban. Viszont: kézi mosogatás esetében nagyon jó megoldás, amíg egy adott edényt mosunk a mosogatószivaccsal, zárjuk el a vizet. Először macerásnak fog tűnni, hogy minden tárgynál el kell zárni, majd újra megnyitni a csapot, de hamar át lehet rá szokni, arról nem beszélve, mennyi vizet megspórolunk így.
Alufóliába csomagolás helyett érdemes átszokni a műanyag dobozokra: már nagyon dizájnos, színes darabok kaphatóak, amiket nem kell használat után kidobni, ellentétben a rengeteg alufóliával, amit nap mint nap kidobunk: bármilyen tányér vagy tál letakarására egy edényfedő ugyanúgy alkalmas, mégsem terheljük vele fölöslegesen a környezetet.
Sok dicséretet kapott már az ÖkoSaltyban az ecet: ez most sincs másképp. Vízkőmentesítésre vessük be a húszszázalékos, zöld flakonos ecetet, 3:1 arányban hígítva vízzel. Ez általános lemosószernek is tökéletes a konyhában, mivel természetes anyag, de a baktériumokat maradéktalanul elpusztítja.