Tartunk olyan alapanyagokat a hűtőben, amiket nem kellene, teszünk olyat a mikróba, amit nem kéne, és olyan dolgokat is lefagyasztunk, amelyek utána a kukába kerülnek.
Az eredmény: penészes hagyma, ízetlen paradicsom, darabokra hullott sajt - csak hogy néhányat említsünk.
A fagyasztás jó dolog, és tényleg sok mindent megoldhatunk vele egy időre, csökkentve ezzel az élelmiszer-pazarlást. De vannak olyanok, amelyeket teljesen felesleges a mélyhűtőben tartósítanunk, mert szinte felismerhetetlenek lesznek, ha egyszer már megfagytak, majd felengedtek. Hogy mik azok az ételek, amiket ne tegyünk fagyasztóba?
Kattints a galériánkra, hogy megtudd, mely ételeknek és alapanyagoknak nincs helye a fagyasztóban!
Soha ne tedd a fagyasztóba ezeket az ételeket és alapanyagokat
LEVELES SALÁTÁK
Ha azt szeretnéd, hogy ropogós és ízletes maradjon a saláta zöldje, ne tedd a fagyasztóba! Ugyanis ha fagyasztás után kiveszed a hidegről, csak puha, ízetlen, fonnyadt leveleket kapsz. Ehelyett tárold inkább megmosva és lecsöpögtetve a hűtőben, műanyag zacskóban vagy papírtörlőbe csavarva.
NYERS GYÜMÖLCSÖK ÉS ZÖLDSÉGEK
A gyümölcsök és zöldségek magas víztartalmúak, így hasonló a helyzet velük is, mint a salátákkal. Fagyasztás után már nem lesz az igazi egyik sem. Főzéshez persze bátran használhatunk például fagyasztott meggyet vagy cseresznyét, de nyersen élvezhetetlenek lesznek.
BURGONYA
Mivel a burgonya szintén magas víztartalmú, jégkristályok lepik el fagyasztás után, és egy furcsa állagú, megpuhult burgonya lesz a végeredmény. Elég, ha hűvös, száraz helyen tartod. Ha viszont feltétlenül le szeretnéd fagyasztani a burgonyát, főzd elő egy kicsit, így tedd a jégre - de még így sem lesz 100%-os az elégedettség.
TEJ
A fagyasztott tej csomós lesz felolvasztás után, így nem a legjobb ötlet, hogy ilyenkor megigyuk. Ha a lefagyasztott tejjel később főzni szeretnénk, működhet a dolog, de ebben az esetben a mélyhűtőből tegyük át előbb a hűtőbe pár órára vagy akár egy éjszakára, és csak azután használjuk fel. Tejszínt, tejfölt ne fagyasszunk! A joghurttal is hasonló a helyzet, a fagyasztás megváltoztatja az állagát, s habár nem lesz rossz, de hogy kívánatos nem lesz, az is biztos.
SAJTOK
A sajt – főleg ha jó minőségű - hosszú ideig eltartható a hűtőben. Akkor miért tennénk a fagyasztóba? Mert ha például egy kemény sajtot teszünk a jégre, akkor porhanyós és lisztes lesz, majd szétesik. Ha pedig lágy sajttal tesszük ugyanezt, a nedvesség kikristályosodik rajta, és még inkább megpuhul.
TOJÁS A HÉJÁBAN ÉS TOJÁSHAB
Jól tudjuk, hogy vannak folyadékok, amelyek kitágulnak a fagyasztás során, így nagyon meg kell válogatnunk, hogy milyen edényben is óhajtjuk ezeket jégre tenni. A tojással ugyanez a helyzet. A folyadék a belsejében megkeményedik, és szétrepeszti a héjat. Ha megmarad például egy kis tojásfehérje sütéskor, inkább tegyük egy lezárható tasakba, és így tegyük be a mélyhűtőbe. A tojásfehérje elveszti a habos állagát, és levet ereszt a mélyhűtőben!
SÜLT ÉS RÁNTOTT ÉTELEK
A legjobb a sült ételekben, hogy ropogósra pirulva ehetjük őket, ennek azonban búcsút inthetünk, ha a fagyasztóba kerülnek. Mi értelme a sült csirkének, ha az egész egy megpuhult, szottyos valami lesz? És az átázott sült krumpli mire jó? Azt tanácsoljuk, hogy ha tehetjük, frissen fogyasszuk el ezeket, ha pedig megmarad a vasárnapi ebédből, kedveskedjünk vele inkább a szomszédasszonynak.
MORZSÁS RAKOTT ÉTELEK
A finom, pirult, morzsás tetejű ételekkel ugyanaz a probléma, mint a rántottaknál. Egy jóféle sós pite, amerikai sajtos tészta vagy rakott karfiol élvezhetetlen lesz fagyasztás után. Puhává és ragacsossá válik majd.
További hasznos trükkök és tippek a konyhába: