A nemzetközi ajánlások szerint a felnőttek étrendje napi 5-6g, a gyermekeké pedig napi 3g sót tartalmazhat. Azonban általában a fejlett országokhoz hasonlóan hazánkban is sokkal több sót fogyasztunk a szükségesnél. Azt már sokan tudják, hogy a túl sok sóból származó túlzott nátriumbevitel magas vérnyomásbetegség kialakulásához vezet, amely szívrohamot vagy stroke-ot okozhat. Azt viszont valószínűleg kevesebben hallották, hogy közvetett módon a gyomorrák, a cukorbetegség vagy az elhízás kialakulásához is hozzájárulhat, gyorsítja a csontritkulás folyamatát, továbbá növeli a vesekő és a vesebetegségek veszélyét és kedvezőtlen hatású asztma esetén is.
Mire figyeljünk?
Valószínűleg nem tudjuk, nem is sejtjük, hogy milyen sok sót fogyasztunk egy nap. A só ugyanis nagyrészt nem az asztali sózással kerül a szervezetünkbe, hanem a különféle feldolgozott, félkész- és készételekből származik.
Magas sótartalommal bírnak és ezért egészségünk megőrzéséért ritkán fogyasztandóak például:
- szalonna;
- füstölt húsáruk és a szalámifélék;
- felvágottak;
- savanyúságok;
- sózott, pörkölt magvak, chipsek, kekszek, krékerek;
- konzervek;
- leveskockák stb.
Vannak olyan termékek is, amelyek sótartalma a gyártótól függően változó, ezért a csomagolásokon található adatok alapján az alacsonyabb só- és/vagy nátriumtartalmú élelmiszereket ajánlott választani. Például:
- kenyérfélék és egyéb pékáruk;
- sajtok;
- tésztaszószok;
- pizzák;
- félkész- és készételek;
- fűszerkeverékek, a levesporok;
- előrecsomagolt szendvicsek;
- ketchupok, majonéz valamint egyéb szószok, öntetek;
- reggelizőpelyhek stb. közül.
Bár a kenyér és a különféle reggelizőpelyhek viszonylag kevés sót tartalmaznak, ennek ellenére ezeket is számításba kell vennünk, amikor a napi sófogyasztásunkról van szó, mivel egyszerre sokat eszünk belőlük.
Étrendünk sótöbblete tehát elsősorban nem abból származik, hogy az asztalnál elénk kerülő ételeket automatikusan sózzuk. Természetesen ez is számít és már az is sokat segít, ha erről az automatikus mozdulatról leszokunk, de ennél többre van szükség.
Lássunk milyen lehetőségeink vannak még!
- Az ételkészítéshez használjunk minél több friss alapanyagot, zöldséget, gyümölcsöt, válasszunk inkább friss vagy fagyasztott húsokat az előre fűszerezett, pácolt helyett!
- Csökkentsük a receptekben megadott só mennyiségét az ételkészítés során, használjunk többféle zöldfűszert! A húsokat úgy is ízesíthetjük, hogy zöldségekkel tűzdeljük vagy gyümölcsökkel pároljuk.
- Vásároljunk minél kevesebb kész öntetet és szószt, helyette használjunk inkább pár csepp citrom- vagy gyümölcslevet, friss vagy szárított fűszerekkel, olívaolajjal keverve!
- Használható a boltokban vásárolható csökkentett nátriumtartalmú só is, amely változó arányban káliumot tartalmaz. Bár a kálium kedvező a szív- és érrendszer működése szempontjából, a csökkentett nátriumtartalmú só alkalmazása is csak mértékkel ajánlott.
A sós íz szeretete megszokás kérdése. Ezért nagy figyelmet kell arra fordítani, hogy gyermekeink ne szokják meg a túl sós ételeket. Ebben segíthet az is, hogy az új közétkeztetési szabályok szerint januártól már az iskolai menzán kínált ételek is az eddiginél kevesebb sót fognak tartalmazni.
(Fotó forrása: Pinterest by Fatemeh Bateni)