Rendszeresen puffadsz, hasmenésed van? Lehet, hogy a tejcukor az oka

A puffadás, hasi fájdalom, -görcsök, hasmenés számos betegség tünetei lehetnek. Ha huzamosabb ideig fennállnak, érdemes utánajárni az okoknak is. (X)

A tejcukor-érzékenység (laktózintolerancia) sokak fejében egyet jelent a (tehén)tejfehérje-allergiával. Fontos azonban, hogy ezt a két betegséget elkülönítsük egymástól, míg a tejcukor-érzékenység egy enzimdefektus, addig a tejfehérje-allergia a szervezet a tej egyes fehérjéivel szembeni reakciója.

A laktózintolerancia lehet veleszületett betegség is (ún. primer ~ - ez a ritkább fajta), de gyakorlatilag bármikor kialakulhat az életünk során (ún. szekunder~). Lehet időleges is, azaz pl. egy emésztőrendszeri betegséget követően, amíg a bélflóránk egyensúlya helyreáll, de lehet krónikus is, pl. más betegségekhez kapcsolódóan (pl. cöliákia vagy Crohn-betegség), de kialakulhat felnőttkorunkban különösebb látható ok, behatás nélkül is. A betegség lényege, hogy szervezetünkben a tejben található laktózt bontó laktáz enzim szintje alacsony vagy már nincs ilyen enzimünk.

Sokan nem ismerik a hátterét és divathóbortnak tartják, pedig a laktózérzékenység Magyarországon 3 millió embert érint. A betegséggel nem szükséges tehát egyedül szembenézni, az orvosi tanácsok betartása mellett számos fórumon, egészségügyi portálon és közösségi médiafelületen is bukkanhatunk hatékony tippekre.

Hogyan ismerhetjük fel?

A laktózérzékenység tünetei lehetnek a huzamosabb ideig fennálló puffadás, alhasi fájdalom, rendszeres hasmenés, szélgörcsök, de akár hányinger, hányás is - jellemzően tejtartalmú étel fogyasztását követően - de akár e nélkül is.

Mivel ezek a tünetek számos betegségre jellemzőek, ha hosszabb ideig állnak fenn, mindenképpen konzultáljunk a háziorvossal, gasztroenterológussal, aki egy egyszerű, fájdalommentes kilégzéses teszttel fel tudja állítani a diagnózist. Fontos, hogy pontosan ismerjük a betegségünket, hiszen ha nincs tejcukor-érzékenységünk, akkor felesleges korlátoznunk egyes ételeket az étrendünkből, ugyanakkor a vizsgálatok során megállapításra kerülhet a tünetek mögött álló tényleges betegség.

A laktózintolerancia terápiája

Ha egy akut emésztőrendszeri betegség következtében alakul ki időlegesen az intoleranciánk, akkor a bélflóra helyreállása után várhatóan nem fog problémát okozni számunkra a laktóz emésztése. Ha azonban diagnosztizált, krónikusan fennálló laktózintoleranciánk van, akkor elsősorban a megfelelő étrend összeállítása segíthet abban, hogy a tünetek enyhüljenek vagy megszűnjenek.

A laktózintolerancia étrendi terápiája

A laktózérzékenyek étrendjéből általában kizárandóak a tejcukrot tartalmazó élelmiszerek. Ide tartoznak nyilvánvalóan a tej, a tejtermékek, -készítmények (bár a kemény sajtok az érlelés során gyakorlatilag elvesztik laktóztartalmukat, a savanyított tejtermékekben lévő mikroorganizmusok pedig szintén csökkentik a tejcukor mennyiségét).

Az egyértelműen laktóztartalmú élelmiszerek mellett azonban figyelemmel kell lennünk arra, hogy számtalan tej-alapú adalékanyagot használ az élelmiszeripar. Így a laktózérzékenyeknek nagyon kell figyelniük az élelmiszercímkén feltüntetett összetevők közül (a fentiek mellett) az alábbiakra is: tejpor, vajíró, savó, savópor, tejcukor/laktóz.

Nem biztos, hogy minden tilos

A tejcukorérzékenyekre jellemző egy bizonyos szintű egyéni tűrőképesség – azaz meghatározható az a napi laktózmennyiség, amit a betegek egy része panaszmentesen elfogyaszthat. Ennek megfelelően, egyes tejcukor-érzékenységben szenvedő betegek képesek megemészteni a savanyított termékeket, mint pl. a joghurtot vagy a kefirt, illetve a túrót. Ezt az egyéni tűrőképességet mindenkinek magának kell kiismernie.

Egyre több a laktózmentes termék

Az élelmiszeripar ma már - szerencsére - széles skálán állítja elő a laktózmentes termékeket, gyakorlatilag minden üzletben találunk pl. laktózmentes tejet, -joghurtot, -sajtot, túrót stb. Ezeket a tejcukorérzékeny betegek nagy része bátran fogyaszthatja.

Vidd magaddal a segítséget!

Nagy mértékben megkönnyíthetik a laktózérzékenyek mindennapjait a gyógyszertárakban vény nélkül kapható laktáztartalmú enzimpótló készítmények. Ha érintettek vagyunk, tartsunk magunknál ezekből, és sokkal bátrabban fogunk majd rendelni étteremben vagy ebédelni családi, baráti körünkben.

Erre viszont nagyon figyelj!

Mivel a tej, és tejtermékek fontos kalcium- és teljesértékű fehérjeforrások, fontos, hogy a betegek étrendjében ezek a termékek - legalább laktózmentes változatban - rendszeresen szerepeljenek. A laktózmentes termékek mellett a betegek fogyaszthatnak kalciummal dúsított növényi alapú italokat (pl. szója-, zab-, rizstej), annak ismeretében, hogy ezen italok tápanyagtartalma a tejtermékektől eltérő. A kalcium felszívódását, hasznosulását elősegíti a megfelelő D-vitamin-bevitel és a rendszeres fizikai aktivitás. A kalcium hasznosulását hátráltathatja a túlzott fehérje-, zsír- és foszforbevitel, a nem elegendő D-vitamin és a mozgásszegény életmód, valamint a dohányzás.

Még több információt a Danone termékekről itt találsz!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...