Olcsó, gyors, egészséges: főzelék!

Régen heti rendszerességgel fogyasztottuk, ma alig kerül az asztalokra. Pedig olcsó, gyors, egészséges, könnyen emészthető, mégis laktató. A szezon pedig mindjárt itt van. Főzelékre fel!

Húsz évvel ezelőttig hetente többször az asztalra került a főzelék. Ettük hét közben, hétvégén, otthon, munkahelyen, menzán. Áprilistól szeptemberig friss, szezonális zöldségekből, télen mirelitből és krumpliból, lencséből és száraz babból. Feltétnek jöhetett hozzá fasírt, pörkölt, sült hús, virsli, főtt vagy tükörtojás. Mára valahogy kiment a divatból. Miért is? Ha gyors ételre vágyunk, félkészet veszünk, ha fogyni akarunk, a fél világon átutaztatott salátákat, ha hónap végi spórolás van, olcsó, egészségtelen termékeket. Pedig ezeket az igényeket a főzelék egymagában kielégíti. Arról nem beszélve, hogy igazi hungarikum: Magyarországon kívül szinte nem is ismerik!

5 szuper fasírt hétvégére >>

5 kedvenc sós palacsintából >>

Finomfőzelék kukoricával

Kukoricával szerettem volna készíteni a kis gyerkőcöknek valamit, de mivel ők nem tudják még rendesen megrágni, így csak turmixolva érvényesülnek a jótékony anyagok belőle számukra. ...

Ha már régen nem készítettél főzeléket, ideje előásni a rég nem használt tudást! Persze nem árt korszerűsíteni, mert ha egy ilyen finom ételt készítünk, adjuk meg a módját, és ne rontsuk el holmi vastag, egészségtelen, lisztes rántással. Az igazi egészséges, olcsó főzeléknél – készüljön bármiből is – tartsuk be az alábbi aranyszabályokat:

  • A legjobb főzelék a szezon elején készül – a friss, zsenge zöldségeknek kevesebb idő kell, hogy megpuhuljanak, így több vitamin marad bennük. Nem beszélve, hogy mennyivel finomabbak!
  • Hagyjuk érvényesülni az ízeket! A klasszikus lisztes rántást vagy habarást helyettesíthetjük joghurttal vagy valamilyen növényi tejjel!
  • A legjobb, ha a főzelékeket visszasűrítjük! Az ízlés szerint fűszerezett alapból vegyük ki a zöldségek negyedét, turmixoljuk, majd keverjük vissza a főzelékhez. Az így sűrített ételt bátran fogyaszthatják liszt- és tejérzékenyek, valamint a kalóriaértékük is jóval alacsonyabb!

Így használd a római tálat! >>

Sárgarépa főzelék 3.

Nálunk főként a gyerekek kedvéért édesen, minden feltét nélkül készül, ám ha kevésbé cukrozzuk, akkor kitűnően passzol sült húsokhoz is. Mindkét verzióját érdemes kipróbálni.

  • Ne csak egyfajta zöldségből készíts főzeléket! Legyünk kreatívak, és használjunk ízben összeillő zöldségeket, amelyeket frissen szereztünk a piacról!
  • A műanyag virslik és zsíros pörköltek helyett fogyasszunk mellé roston sült csirkemellet vagy halfilét!
  • Használjunk friss fűszernövényeket! A megszokott kapor és petrezselyem mellett kísérletezzünk a korianderrel, medvehagymával, snidlinggel!
  • Készítsük el hétvégén, és vonjuk be a gyerkőcöket a készítésbe! Elronthatatlan, és ha segédkeznek a készítésben, könnyebb őket rászoktatni a rendszeres főzelékezésre!

Még több főzeléket itt találtok >>

A rovat korábbi cikkeit itt találod >>

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Baileys-es bonbon

Tavaly gasztro ajándéknak készült, de szaloncukor helyett is bátran elkészíthetjük! Nem kifejezetten ügyesség vagy gyakorlat kell hozzá, sokkal inkább türelem.

Kókuszos-dióhabos csiga

A kókuszos sütemények nagy kedvencek nálunk, így ez az egyszerű csiga is. A sütőporos tésztába került némi túró, melytől finom és puha marad pár napig, persze csakis, ha marad ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...