A lista azóta is változatlan, hiszen olyan fontos és nélkülözhetetlen tárgy illetve technológia szerepel rajta, melyek táplálkozási szokásinkat is merőben megváltoztatták - ilyen például a hűtőszekrény vagy a konzervdoboz.
A listánk dobogósa természetesen a hűtőszekrény: ez a forradalmi szerkezet biztosítja az ételek frissen tartását, így azok is friss alapanyagokhoz - zöldségekhez, gyümölcsökhöz, húsokhoz - juthatnak, akiknek nincs kertjük. Habár William Cullen már az 1730-as években feltalálta a hűtőt, mégis a 20. századig kellett várni tényleges megszületésére.
A hideg után most jöjjön egy kis meleg: a Louis Pasteur által feltalált pasztörizálás (a nevet tekintve talán nem meglepő.) Ennek a hőkezelési tartósító eljárásnak az a lényege, hogy a folyadékok 60-90 C fok közötti felmelegítése után gyorsan lehűtik őket, ezáltal a bennük lévő mikroorganizmusok száma lecsökken, vagy teljesen eltűnik.
Gondoltátok volna, hogy a harmadik helyen - még éppen dobogósként - a konzervek állnak? Naná, hiszen nem csak az ételek megőrzésére, hanem szállítására is megoldást nyújtanak. Mikortól is? A dátum számunkra is meglepő volt, ugyanis magához Napóleonhoz fűződik: 1795-ben hirdetést tett közzé, amelyben busás összeget ajánlott annak, aki megoldást talál a hadsereg élelmezési problémáinak megoldására. Végül egy Nicolas Appert nevű sorfőző és cukrász volt a befutó, aki eleinte üvegpalackokba tette az ételt, amiket aztán hosszabb-rövidebb ideig forrásban lévő vízfürdőben tartott. Peter Durand volt az, aki egy évvel később fémdobozra váltotta az üveget, de az eljárás lényege ugyanaz volt: a hőkezelésnek köszönhetően elpusztultak a bacilusok.
De térjünk vissza fémdobozra, ami jóval olcsóbbnak és tartósabbnak is bizonyult, mint üveg elődei, egy komoly hátránnyal: eleinte kalapács vagy véső kellett a felbontásához, és csak évtizedekkel később találták fel a konzervnyitót.
Persze lehet nyitó nélkül is konzervet bontani, például késsel, vagy ahogy a következő videóban láthatjátok. Annyi szent, hogy egyik sem veszélytelen vagy higiénikus. A móka kedvéért azért érdemes megnézni.
De térjünk is vissza ehhez a bizonyos listához! Szerepel rajta a sütő, mikrohullámú sütő is, és persze olyan mezőgazdasági technikák, mint a vetés és őrlés, de ez talán számunkra nem annyira izgalmas, hiszen közvetlenül nem vesz részt a mindennapjainkban, így mutatjuk a mi, szűrt listánkat. Gondoljunk csak bele, hogy ezek nélkül mennyivel kényelmetlenebb lenne az életünk:
Hűtőszekrény
Pasztörizálás /Sterilizálás
Konzervek
Sütő
Sütés
Fazék
Kés
Evőeszközök
Parafadugó
Mikrohullámú sütő
Olajban sütés