Ugye, milyen jó érzés unokánktól hallani: a nagyi főztje a legfinomabb! Hogy ezt elérjük, először a pépek, pürék világában kell bizonyítanunk – és ahhoz jól jön egy kis segítség.
Én anyukám jénai reszelőjével kezdtem – almából még csak-csak, de répából levet fakasztani egykönnyen nem lehetett vele. Aztán hagyománytiszteletből megmaradt, amikor megjelent a turmixgép. Tudjátok, az az NDK-s, levehető tetejű. Jó volt az is, nem mondom, de bevallom, többször repült el a teteje és színes trutyi borított be konyhát és gyereket. (Ebben a cikkünkben már esett szó róla.) A másik gondom az volt vele, hogy vagy újra visszatért a család a pépes ételekhez, vagy nekem kellett a maradékot megennem, mert néhány kanálnyi mennyiséggel nem tudott a gép megbirkózni.
Nagymamaként leghűségesebb segítőm már a botmixer lett. Nem tudom, ki találta fel, de lehet, hogy ez is, mint a másik konyhai csoda, a teflon, egy egészen más irányú kutatás hozadéka. Mondjuk, ha a habarcskeverőre gondolok, talán az építőiparnak tartozom hálával. Mindegy is, fő, hogy van, mert könnyebbé teszi a konyhai munkát.
Érdemeit hosszan sorolhatnám, hiszen lehet vele:
- zöldségeket, gyümölcsöket, húsokat, leveseket, kencéket pépesíteni
- nem kell agyonfőzni az ételeket
- és ami verhetetlenné teszi, hogy a kisebb, babaadagnyi mennyiséggel is hibátlanul dolgozik.
Bébiétel-receptekért kattints ide! >>
- kis helyen elfér
- kevesebb edényt kell használni, mert nem kell áttöltögetni az ételt, hanem a főzőedényben is lehet mixelni
- csak a keverőfejet kell mosogatni.
Mari nagyi néhány cseles megoldása
- Bármilyen gyümölcsturmixba néhány szőlőszemet is teszek, maggal együtt – mert azt amúgy kiköpködnék a gyerekek –, így a szőlőmagolaj jótékony hatása nem vész el.
- Ha unokáim körmein fehér csíkokat, pöttyöket látok – ez A-vitamin- és kalciumhiányt jelez –, sárgarépát, brokkolit gyakrabban készítek. Ezekhez mindig mehet kicsi olívaolaj is – az A-vitamin így jobban felszívódik.
- Almát, répát, céklát gyakran használok együtt turmixokban, és néhány sóskalevelet is bevetek savanyításra.
Az uborkát nem szívesen ették unokáim, ezért a túrókrémbe apróra felvágtam – azóta gond nélkül falatozzák, nagy kedvencük lett. És finom!
{ GALÉRIA = title:T%C3%BAr%C3%B3kr%C3%A9m%20l%C3%A9p%C3%A9sr%C5%91l-l%C3%A9p%C3%A9sre, 0,1,2,3,4,5 }
Fontos! Amint befejeztük a mixelést, azonnal áramtalanítsuk a gépet, húzzuk ki a konnektorból! Sajnos saját tapasztalat az is, hogy éppen mutatóujjammal szedegettem ki a kések közül a maradékot, amikor véletlenül megnyomtam az indítógombot…
Mari nagyi tippje: Sok baba nehezen barátkozik meg bizonyos ízekkel, ezért a nemszeretem zöldségekből – ez lehet spenót, zeller, tök, sóska, cékla – kicsi mennyiséget bele lehet csempészni az alapfőzelékbe. Így gond nélkül megeszik.
Mari nagyi menüje kismamáknak >>
Legközelebb az unokáimmal közösen mézeskalács-figurákat készítek!
Mari nagyi