Keddtől több húst kell tartalmaznia a virsli és párizsi mellett több más hústerméknek. Lejár ugyanis az egy éves türelmi idő, és hatályba lép a Magyar Élelmiszerkönyv húskészítményekre vonatkozó változtatása. Augusztus elsejétől az alábbiak szerint változik az egyes húsáruk összetétele:
- a párizsinaklegalább 51% hústartalommal,
- a virslinek legalább 51% hústartalommal,
- a krinolinnaklegalább 55% hústartalommal,
- a Zala felvágottnaklegalább 60% hústartalommal,
- a májasoknaklegalább 25% hústartalommal,
- a nyári turista szaláminak legalább 65% hústartalommal kell rendelkeznie.
A májkrémeknél eddig elég volt a 12 százalékos hústartalom is, így jelentős változtatásnak tekinthető, hogy a hús arányát a duplájára növelték. Pulyka, sertés és szarvasmarha májpástétomnak ezentúl azt a terméket lehet nevezni, aminek a májtartalma minimum 35 százalék, a csirke, liba és kacsa esetén ez az érték minimum 50 százalék.
A Magyar Élelmiszerkönyv fontos változása még, hogy ezentúl10 százalékban korlátozzák a csontról mechanikusan lefejtett hús (MSM) mennyiségét szinte mindegyik termékben. Ez mindenképpen jó hír, hiszen ez a hús rosszabb minőségű, ráadásul a csontból így csontmaradék is kerül a párizsiba vagy a virslibe.
Amelyik gyártó nem teljesítette az Élelmiszerkönyvben előírt feltételeket, annak augusztusig át kellett neveznie a terméket. Így fordulhat elő, hogy már megjelentek a boltokban a "Hot Dog", "rudacska", "készítmény", "pálcika" és különböző más fantázianevű áruk.
A megnövekedett hústartalom miatt várhatóan az árak is emelkednek. A Zoom.hu portál ugyanakkor úgy értesült, a piaci szereplők egy része attól tart, hogy a fogyasztók nem veszik majd jó néven azt, ha a drágább előállítás miatt a termékek is drágulnak, így nem lehet a megnövekedett költségeket a vásárlókra hárítani.
A hústartalom ellenőrzése elég költséges lehet, s egyelőre nem is teljesen világos, hogy hogyan és milyen gyakran fogják azt ellenőrizni. Az MSM felhasználása viszont egy egyszerű kalciumvizsgálattal nyomon követhető lesz majd.
...ezeket láttad már?
Ezeket olvastad már?
Ennyit keresnek a brit McDonald's-ban, Costában, Starbucksban dolgozó magyarok
Nagy-Britanniában élő magyarokkal beszélgettünk, mennyire éri meg a szigetországban gyorsétterem- és kávézóláncoknál munkát vállalni. Hogy élnek, éltek meg a fizetésükből?
Fenes GábrielKenyérfogyasztásban is lemaradunk az uniós átlagtól - Eltűnik a házi...
Egyre kevesebb kenyeret fogyaszt a magyar. Lehet, hogy ez megváltozik, miután június 22-től életbe lép a kenyerekre vonatkozó új szabályozás.
NosaltyEz az ausztrál séf rendesen kiborult a sok "allergiás" vendégtől....
Egyre több az éttermekben az allergiás - vagy magát annak beállító vendég. Egy ausztrál séfnek elege lett belőlük és helyrerakta őket.
Bodon Judit dietetikus8 tanács, amit egy profi szakács is megfogadna, mielőtt nekilát...
Te az vagy, aki durrbele kezd neki a főzésnek esténként, csapongva-kapkodva, vagy nekikészülsz előtte rendesen? Az utóbbit tanácsoljuk, a következők miatt...
Brecz Judit