Mutáns műanyagzabáló enzimet fedeztek fel a tudósok, ami megeszi a PET-palackokat

Mit szólnál, ha azt mondnánk, hogy van egy enzim, ami úgy fest, megeszi a PET-palackokat? A tudósok ráadásul merő véletlenségből még hatékonyabbá tették.

A Guardian tett közzé egy hírt egy tudományos áttörésről, ami az egyik legkomolyabb környezetszennyezési probléma kezelésében hozhat megoldást: egy kutatócsapat olyan mutáns enzimet hozott létre teljesen véletlenül, amely lebontja a műanyag italok palackjait.

via GIPHY

Na de kezdjük az elejéről:

2016-ban egy japán szeméttelepen olyan baktériumot fedeztek fel, amelynek a műanyag természetes módon a tápláléka. Egy nemzetközi csapat természetesen azonnal foglalkozni kezdett a műanyagevő baktériummal, hiszen a műanyagszennyezés globális probléma, az óceánokban elképzelhetetlen méretű szemétszigetek tornyosulnak, az előrejelzések szerint pedig 2030-ra annyi szemét lesz a vízben, mint hal.

A tudósoknak két év alatt sikerült azonosítaniuk a baktérium által termelt enzimet, aztán, ami ez után történt, az minden elképzelésüket felülmúlta:

a munkálatok közben véletlenül módosították a molekulát, amitől az még hatékonyabban bontja le a PET-palackok anyagául is szolgáló műanyag polietilént.

“Elég nagy sokk volt, amikor kiderült, hogy továbbfejlesztettük az enzimet. Ez nagy és valódi felfedezés” – nyilatkozott a sikerről a kutatásvezető John McGeehant, a Portsmouthi Egyetem professzora.

A mutáns enzimmel néhány nap alatt megindul a lebontási folyamat, ami természetes úton több száz évbe telik az óceánokban. A kutatók viszont optimisták, szerintük ezt még tovább lehet gyorsítani, olyannyira, hogy ebből nagyüzemi működés legyen a jövőben. Az elképzelés egyáltalán nem tűnik lehetetlennek: az ipari enzimeket széles körben használják már például mosóporokban és bioüzemanyag-előállításban, és ezekben az esetekben pár év alatt ezerszeres gyorsítást is el tudtak érni.

Ez is érdekelhet!

Ez a lány nem komplett...vagy igen? 500 szobanövénnyel él együtt!

A cél egyébként az, hogy az ominózus enzimmel lebonthatják a műanyagot eredeti komponenseire, így pedig újra lehet majd hasznosítani, és azon is dolgoznak, hogy ne legyen szükség nagy mennyiségű további szénhidrogén felhasználására. További lényeges fejlesztés lenne, hogy a mutáns enzimet extremofil, vagyis magas hőállású baktériumokba transzplantálják, a PET ugyanis akár 100-szor is jobban bomlik le a 70 fokos olvadáspontja fölött.

Ezeket olvastad már?

Még több érdekes cikk a Gardenistán.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...