Mesterséges édesítők – cukor helyett

Édesítőszer-kisokos! Ha eddig csak kapkodtad a fejed a különböző mesterséges cukorpótlók neve hallatán, az Epicurious.com cikke beavat, melyiket mire használják az élelmiszergyártásban!

A mesterséges édesítőkkel kapcsolatban máig megoszlanak a vélemények: egyesek szerint teljesen ártalmatlanok az emberi szervezetre, de akadnak olyan visszhangok, melyek azt hangsúlyozzák, hogy hosszú távon a szacharin, az aszpartám és társaik rákkeltőek lehetnek. Mindenki eldöntheti, melyik állásponttal azonosul, az Epicurious cikke pedig megismertet az alternatív édesítőszerek tulajdonságaival, és azt is megtudhatjuk, a cukorhoz képest mennyivel édesebbek a legnépszerűbb mesterséges édesítők, és mivel általános dilemma övezi felhasználhatóságukat a sütés-főzésben, erre is fény derül.

Diétás csokis tekercs

Lányom nagyon szereti a boltban kapható T. pékség által készített csokis tekercset. De mivel az tele van cukorral, tartósítószerrel, nah meg fehérliszttel, én nem eszek belőle, viszont ...

Szacharin

Az 1878-ban egy egyetemi laborban felfedezett édesítőszer a legrégebben ismert helyettesítője a cukornak. Sütés során nem érdemes használni, mert fémes utóízt ad az ételeknek, és a textúrát is darabossá teszi. Háromszázszor édesebb a jó öreg cukornál, kávéba, teába használatos.

Cukor nélkül, édesen >>

Aszpartám

Egyike a legszélesebb körben alkalmazott édesítőknek, az élelmiszeripar kedvelt terméke. Felfedezése egy 1968-as kísérletnek köszönhető, melynek során egy fekélyellenes gyógyszert igyekeztek kifejleszteni a tudósok, melléktermékként pedig az édes anyagot sikerült kifejleszteniük. Kétszázszor édesebb a cukornál, de magas hőmérsékleten elveszti ezen képességét.

Acelszulfám–K

1998-as jóváhagyása óta ez az anyag is páratlan karriert futott be az élelmiszer-készítés nagyüzemi keretei között, sütésre-főzésre egyaránt alkalmas, kétszázszoros édesítő ereje van a hagyományos cukorhoz képest. Kesernyés utóíze ellenére nagyon sok termékben – körülbelül ötezer – alkalmazzák, a világ több mint száz országában.

Büntetlen örömök >>

Neotám

Hazánkban ugyan még kevésbé ismert édesítőszer a neotám, az élelmiszergyártás során, sütést igénylő termékek alkotórésze lehet. Édessége nyolcezerszerese a cukorénak (!) és elvileg kiválóan alkalmas arra, hogy mellékíz nélkül helyettesítse a cukrot. Magyarországon azonban nem tudunk eddig a vásárlóközönség számára elérhető kiszerelésről.

Szukralóz

Bár jól viseli a hevítést is, optimális megoldásnak az tekinthető, ha a sütésre kifejlesztett verziót használnak. Hatszázszorosan édesít a cukorhoz viszonyítva. 1976-ban a tudósok a cukor molekuláival kísérleteztek, melynek végterméke a szukralóz, ami így erős rokoni kapcsolatban áll az eredeti kristálycukorral.

További cukormentes receptekért kattints ide >>

Ellenállhatatlan: karamellkavalkád >>

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...