Főzni is szeretek, nagymama is vagyok, szívesen megosztom veletek a tapasztalataimat. Mert ugye, a nagyi főztje a legtöbb családban fogalom. A kezdeteknél azonban akadt egy kis gond…
Nagymamai gondoskodás
Leendő nagymamaként úgy gondoltam, már a várandósság idején a legmegfelelőbb ételekkel kedveskedem a mamának-babának. Így aztán tavasszal, amikor kertünket elborította az üde, zöld turbolya, elérkezettnek láttam az időt, hogy finom levest készítsek belőle. Az ánizsos illatú turbolyának magas az A- és C-vitamin-tartalma, vasat, magnéziumot bőven tartalmaz, természetes antioxidáns, szóval megfelel a kismama-táplálkozás kívánalmainak.
Tudtad? Már az ókori rómaiak is használták a turbolyát, a franciák különösen kedvelik, fűszerkeverékük egyik alkotóeleme. Méregtelenítő hatása miatt vértisztító kúránál és vérszegénység ellen is ajánlott. Javítja a keringést, serkenti az agyműködést, jó hatású emlékezetkiesés ellen.Régen szülés utáni fájdalmak csökkentésére javasolták, de véraláfutást, zúzódást is kezeltek vele.
A vendégekkel is kibővült családtagok, gyűjtőkörútjuk végén kazalnyi zöld turbolyahalmot pakoltak a konyhapultra, én pedig nekiláttam a főzésnek.
{ GALÉRIA = title:Finoms%C3%A1gok%20turboly%C3%A1val, 0,1,2,3,4 }
Turbolyaleves
Vajon megfuttattam az apróra vágott turbolyát, egy adagot félretettem a szóráshoz.
Majd kevés liszttel meghintettem, vagyis stauboltam (lehet keményítőt is használni), felöntöttem hús-alaplével, sóztam, borsoztam, miután összeforrt, tojássárgájával elkevert tejfölre szedtem.
Tetejére pirított zsemlekocka és a félretett, felaprított turbolya került, citromlevet pedig ki-ki ízlése szerint adagolt.
Mondanom sem kell, az utolsó cseppig elfogyott.
NoSalty-tipp: A turbolya sült húsok (bárány és baromfi), gombás és tojásételek, például omlettek, sajt-, valamint gombamártások, levesek, főtt tészták pikáns ízesítője. A salátákat is feldobja, de fűszervajba keverve is kiváló.
A turbolya „jótékony” hatásai
Másnap aztán, a telefonos egyeztetések után kiderült, hogy várandós lányomon és a pár hónapos babával nálunk vendégeskedő, még szoptató kismamán kívül senkinek nincs semmi baja.
A leendő és gyakorló anyukát azonban eléggé megviselte levesem, mivel a tetemes mennyiségben elfogyasztott turbolya dicséretes munkát végzett. Hatását tekintve ugyanis enyhítia légző- és emésztőszervi betegségek tüneteit, a vese- és hólyagpanaszokat, kiváló méregtelenítő, salaktalanító, javítja a vérkeringést. Na, mindezeket képzeljük el, turbóra kapcsolva!
Szerencsére mindketten, illetve születendő unokámmal együtt, mindhárman hamar kiheverték a turbolya „jótékony” hatásait, és nem száműzték étrendjükből ezt a finom és különleges fűszernövényt.
Azóta is gyakran kerül az asztalra valamilyen turbolyás finomság – a mennyiségre persze ügyelek! Egész évben használható, mert lefagyasztva megőrzi aromáját.
Következő alkalommal a szoptatós kismamák étrendjéről és arról írok, segítenek-e a teák a hasfájós kisbabákon.
Kisbabát vársz? Így táplálkozz! >>
Addig ismerkedjetek a turbolyával! Szárítva árusítják, de most ősszel is találhatók a kertekben az elhullott magokból kikelt friss növények.
Mari nagyi