Hogy miért van ez? Na igen Az egyik fő ok, hogy nálunk a vadhús kilencven százaléka exportra kerül - Németországba, Olaszországba és Belgiumba is szállítunk, a maradék 10% pedig az éttermek illetve szállodák konyháiba kerül.
A másik ok, hogy kis hazánkban a drágább vadhúsfélékre, így például az őzgerincre vagy combra nem is nagyon van kereslet, hiszen a nagyáruházak nem tudnak plusz hasznot rátenni az alapból is rendkívül magas árakra, így nem éri meg nekik polcaikon kínálni. Összességében a magyar lakosság évi vadhúsfogyasztása szinte a 20 dkg-ot sem éri el.
Ennek tehát főleg kereskedelmi okai vannak: míg a hentesek és egyéb húsokat áruló illetve feldolgozó üzemek és üzletek a vadászoktól közvetlenül vásárolják fel a vadhúst - potom összegekért - , úgy tőlünk sokszor ugyanennek az árnak az ötszörösét is elkérik. Ebből következik, hogy aki nem vadászik vagy nincs vadász ismerőse, az nagyon ritkán láthat a tányérján vadhúst.
Fácánleves Adrie_konyhájából recept
Sajnos a hazai fizetések mellett érthető, hogy a legtöbben a csirkét, a pulykát és a sertést választják, de néha-néha, ha van rá lehetőségünk, legalább egészségünk érdekében együnk/vegyünk vadhúsokat. Nem csak ásványianyag-tartalmuk miatt, hanem mert jóval kevésbé zsírdúsak, mint a többi húsféle.
Azt is érdemes megemlíteni, hogy míg a vágóállatok húsát ilyen-olyan hormonokkal és oltóanyagokkal kezelik, a vadhúsban ilyennel nem találkozhatunk, így bátran fogyasszunk vaddisznót, őzet, szarvast, fácánt, vadkacsát, vagy éppen nyulat.
Szarvas
A szarvashús kiváló pörköltekhez, fasírthoz és szószos húsokhoz, sőt, az olaszok tészták paradicsommártásaihoz is előszeretettel használják..
Ezeket olvastad már?
Vaddisznó
Szintén remek választás pörköltekhez, vadashoz, sültekhez, fasírtokhoz, pástétomhoz, de még kolbászhoz is.
Ezeket olvastad már?
Fácán
Fácánból - ahogyan a többi vadhúsból is- készíthető sült, pástétom vagy pörkölt, de rántani is kiváló, sőt levesbe is melegen ajánljuk.