Lehet még egészségesebb?

Naponta ötször nyers zöldséget és gyümölcsöt! Gyakran halljuk ezt az intelmet a szakértőktől, de mégis, hogyan lehetne betartani ezt a szabályt? Tudatos étrend változatosan? Mi sem egyszerűbb!

Narancsos lilakáposzta

"Hogy együnk valami Márton-napit is!" jelszóval készítettem az újbor ünnepén. A libasült idén elmaradt. A konyhámban legalábbis. A Legkisebb is mind befalta, tört krumpli ágyon:-).

Mindennapos dilemma, hogy mit főzzünk ebédre, vacsorára. Hétköznapokon sietősre vesszük a figurát és a gyorsaság jegyében készülnek az ételeink, hétvégén viszont hosszabb bevetésekre is vállalkozunk, végre elkészíthetjük mindazt, amire egyébként nem jutna időnk. De mi a helyzet a nyers és a főtt ételek arányával? Az ajánlások arról szólnak, hogy naponta ötször fogyasszunk nyers zöldséget és gyümölcsöt, de ezt nem is olyan egyszerű teljesíteni. De mennyi az annyi és hogyan menekítsünk meg minél több vitamint a főzés során? Segítünk!

Zsonglőrködés az ízekkel: pad thai >>

Párolt ceruzabab

Ezt a köretet kizárólag friss ceruzababból szoktam készíteni, többnyire nyáron. Télvíz ide vagy oda, nem tudtam neki ellenállni, egy halas fogás mellé tálaltam.

Mézes sütőtök

Nemcsak isteni, hanem egészséges is.  A mézes sütőtök önmagában is kínálható gyors vacsoraként, de lehet a vasárnapi ebéd része: hús mellé köretként felszolgálva is zseniális.

Tény, hogy az alapanyagok hőkezelés nélkül sokkal hasznosabbak lehetnek a szervezetünknek, ezért minél inkább törekedjünk arra, hogy a zöldségek-gyümölcsök feldolgozatlanul kerüljenek a tányérunkra. Mehet a reggelihez a csíra – ízletes szendvicsfeltét, rákmegelőző, csupa ásványi anyag. Tízóraira, uzsonnára jöhetnek a gyümölcsök – még mindig kapunk szőlőt, körtét, a déli gyümölcsök pedig a hideg közeledtével egyre olcsóbbak lesznek Vagy: kifacsarunk két narancsot, felöntjük másfél deci szénsavas vagy mentes vízzel, a napi C-vitaminszükségletünk máris biztosítva!

Pároltkáposzta-receptek itt >>

Ne feledkezzünk meg a kímélő konyhai eljárásokról: a blansírozás, a párolás ropogósnak hagyja a zöldségeket, így félig-meddig ismét áldozunk a nyers étkezés oltárán. Fontos, hogy ne főzzünk túl semmit! Ha először furcsának is hat a roppanósnak hagyott zöldborsó, egy idő után már hiányozni fog, ha valahol másképpen fogyasztjuk. Ha vajon párolunk, isteni ízeket kreálhatunk, a sárgarépa erre kiváló példa! A párolt vagy pár pillanatra blansírozott zöldségekkel egészítsük ki a hagyományos krumpli- és rizsköreteinket, így biztosan nem marad bennünk hiányérzet. Ha krémleveseket készítünk és a kezünk ügyében van erős turmixgép, ne főzzük szét teljesen a hozzávalóinkat! Egyrészt sokkal finomabb lesz a végeredmény, másrészt jó eséllyel megmenthetünk egy sereg vitamint!

Vadas, a legjobb, ami a vaddal történhet >>

Így étkezz a harmincas éveidben! >>

A hét szakácsa, Tündér >>

A rovat korábbi cikkeit itt találod >>

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...