Lehet, hogy az imádott tejeskávéd akadályoz a fogyásban?

Nem bírod ki kávé nélkül, napi 2-3 bögrényi tejes- vagy jegeskávé simán lecsúszik? Csak óvatosan, lehet, hogy ez áll a fogyásod útjában!

Sokan vagyunk, akik nehezen viselik el a napot kávé nélkül - vagy valós igény vagy a megszokás miatt. Kinek napi 1, kinek napi 3, kinek nagy tejes-, kinek gyors fekete- - mindannyiunknak megvan a kedvencünk.

Ha azonban fogyni szeretnénk, akkor akármilyen furcsán is hangzik, nem mindegy, hogy milyen kávés italt fogyasztunk és naponta milyen mennyiségben. Lássuk hogy érdemes elkészíteni kedvencünket, hogy kávéfogyasztási szokásainknak ne fogyókúránk lássa kárát!

A kávé

Kávé ügyben jó hír, hogy önmagában a kávénak nincs se érdemi energia-, se szénhidráttartalma. Így fogyasztásának az általános kávéfogyasztási korlátok szabnak csak határt: napi 1-2 kávé a legtöbb embernek belefér, de azt mindenki maga tudja megítélni, és természetesen a kávéfogyasztás nem kötelező.

Hazánkban jellemzően tejjel, tejszínnel ízesítjük a kávénkat, és a legtöbben valamilyen édesítéssel fogyasztjuk. Nézzük, ezekkel mi a helyzet!

A tej

Különösen női pácienseim körében az egyik legtipikusabb kávézási forma: nagy bögre tejeskávé reggel (lehetőleg éhgyomorra), aztán még lecsúszik 1-2 ilyen napközben is.

Ezzel a fogyasztási formával kapcsolatban fontos figyelembe vennünk, hogy akár édesítjük a kávénkat, akár nem, a tejeskávé üresen is egy gyorsan felszívódó szénhidrátforrásnak tekintendő, ami a reggeli órákban, éhgyomorra különösen rossz döntés, hiszen hirtelen megdobja a vércukorszintünket, amire viszont a reggeli órákban kevésbé inzulinérzékeny szervezetünk nem tud a megfelelő hatékonysággal reagálni.

Ezek a tejeskávék általában így állnak össze: 0,5-1 dl kávé + 1,5-2 dl tej + édesítés.

1 dl tej ~5 g - ugyan természetes forrásból származó, de gyorsan felszívódó - szénhidrátot tartalmaz, kalóriatartalma zsírtartalmának függvénye: minél magasabb a zsírtartalma, annál nagyobb az energiatartalma is: 1 dl 1,5%-os zsírtartalmú tej 18 kcal-lal alacsonyabb energiatartalmú, mint a 3,6%-os.

Ha tejeskávénkat 2 dl 3,6%-os tej helyett 1 dl 1,5%-os tejjel fogyasztjuk, akkor egy adagnál megspórolunk 36 kcal-t és 5 g gyorsan felszívódó szénhidrátot. Ha szükségünk van mégis a nagyobb mennyiségre, akkor eresszük hosszabbra a kávénkat, hiszen azzal csak a víztartalmát növeljük, plusz kalóriákat, plusz szénhidrátot nem jelent.

Az édesítés

Ha üresen iszod a kávét, akkor ezzel a tétellel nem kell foglalkoznod. Ha azonban nem bírod keserűen, viszont fogyni szeretnél vagy szénhidrátanyagcser-zavarral élsz, akkor cukrot (se fehéret, se barnát) lehetőleg ne használj édesítésre és mézet sem ajánlott, hiszen energia- és szénhidráttartalma annak is jelentős. Ilyenkor elsősorban az energiamentes édesítőszerek jöhetnek szóba, mint pl. az eritrit, a stevia vagy a hagyományos tablettás, ill. folyékony édesítőszerek.

Ha elhagyod a két kiskanálnyi cukrot a kávédból (akár teljesen, akár energiamentes édesítőszerre cserélve), akkor egy adagnál megspórolhatsz 32 kcal-t és 8 g gyorsan felszívódó szénhidrátot - ami egy kávé esetén is figyelemre méltó, de napi 2-3-nál már kifejezetten jelentős különbség.

Összességében tehát, ha lecseréled a tejet és csökkented a mennyiségét, és a cukrot is elhagyod a kávédból, akkor egy adag tejeskávénál már közel 70 kcal-t, és 13 g gyorsan felszívódó szénhidrátot spórolsz meg. Napi 2 bögre tejeskávénál pedig ennek a dupláját - ami egy fogyókúrás étrendben nagyon jól fog jönni!

Meg az extrák

Otthon ezzel talán kevésbé kell számolnunk, de a gyorséttermeknél ill. a pár éve nálunk is megjelent amerikai típusú kávézóknál sima kávét kérni szinte már "ciki", hiszen választhatunk csokis vagy karamellás öntetet, gyümölcsös szirupokat, (naaagy adag) tejszínhabot vagy ilyen-olyan szórásokat (pl. csokipelyhet) - és mindezt 3 méretben, ahol a legnagyobb adag több mint fél liter. Ráadásul hideg vagy meleg italunkat gyönyörűen tálalják, hogy még a legeltökéltebbek is találhassanak legalább egy okot arra, hogy aznap miért érdemlik meg ezt a kényeztetést.

Nyilvánvaló, hogy ez utóbbi típusba tartozó kávés italok semmilyen körülmények között nem férnek bele a testtömeg-csökkentő étrendbe, hiszen könnyen elérhetik az adagonkénti 300-500 kcal-os energiatartalmat, ami egy napi 1500 kcal-os fogyókúrás étrendet figyelembe véve nem elhanyagolható mennyiség.

Egyszerű (rossz) megoldások

A főzős kávék mellett népszerűek a bárhol összedobható, csak forróvizet igénylő tasakos 2in1, 3in1 instant kávéporok, amelyek már tartalmazzák az édesítéshez szükséges cukrot - az elérhető tápértékinformációk szerint több mint 2 kiskanálnyi mennyiségben. Fogyókúra esetén felejtsük el ezeket is, és készítsük el magunk cukormentes kávénkat!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...