Lehet egészségesen a strandon is!

Úszás, ugrálás a vízben, labdázás a parton - farkasétvágy garantált. Ha nem akarunk állandóan lángoson és hekken élni, akkor készüljünk előre. Ehhez adunk most 5+1 tippet!

A strandon nem könnyű egészséges ételekhez jutni, sokan pár nap után egyébként is ráunnak a nem túl bő kínálatra, ráadásul a pénztárcánkat sem kíméli a sok büfélátogatás.

Persze a hűtőtáskát cipelni kell, és valakinek el is kell készíteni a belevalót, de ha elhatározzuk magunkat és tervezünk, akkor az egészséges étkezés a nyaralás alatt a strandon sem lehetetlen. Ehhez adunk most néhány ötletet!

1. A szendvics jó választás és nem kell, hogy unalmas legyen

Elsőre sokaknak a szendvics ugrik be, és miért is ne? Jöhet a jól bevált szalámis, sonkás, sajtos is, de az esti sült hús maradékát vékonyan szelve szintén felhasználhatjuk, keressünk hozzájuk rozsos vagy teljes kiőrlésű kenyeret, zsemlét. Változatosságot jelent a tortilla, ma már gyakorlatilag bárhol kaphatunk tortillalapokat, akár teljes kiőrlésű változatban is.

A majonéz nyáron inkább maradjon ki, helyette tegyünk pestot vagy olajban eltett szárított paradicsomot a szendvicsünkbe.

A paprikát, uborkát érdemes inkább felszeletelve külön dobozban betenni a hűtőtáskába, így nem áztatja el a szendvicset. Koktélparadicsommal egyszerűsíthetjük a dolgunkat, kimarad a szeletelés, és a leve sem folyik rá mindenre.

Amire mindenképpen figyeljünk, hogy gyorsan romló - pl. nyers húsból vagy nyers tojásból készült ételeket még hűtőtáskában se vigyünk a strandra, nem ér annyit egy tartármártás, hogy a nyaralás hátralevő részét a szoba és a mosdó között töltsük egy esetleges ételfertőzés miatt. Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy könnyen, egyszerűen fogyasztható dolgokat vigyünk, amelyek bírják a szállítást is és persze hidegen is finomak.

Avokádós tortilla wrap

Volt otthon egy darab érettebb avokádóm, tortilla wrap is volt, salátát mindig tartok otthon, így kipróbáltam ezt a variációt. Egy  vegán weboldalon olvastam ezt a receptet. Ez volt a mai ...

2. Salátát is, simán!

Salátákat is érdemes vinni, magas víztartalmuknál fogva frissítőek, változatosak, és így a napi vitamin-, ásványi anyag- és rostbevitelünk sem szenved hiányt. Az öntet legyen inkább olívaolajos, balzsamecetes, citromos, mint joghurtos, és lehetőség szerint csomagoljuk külön egy kis befőttesüvegben, jól záródó műanyagdobozban, így a salátánk gusztusos marad, nem szottyad össze. Ha kicsit tartalmasabb salátára vágyunk, mehet bele zöld- vagy csicseriborsó, főtt kukorica is.

3. Piték és muffinok, sósan vagy édesen

A sós piték, lepények egy része is jól bírja a dobozolást, és hidegen is finomak. Szintén érdemes előkeresni az édes vagy sós muffinrecepteket, bár most éppen nem “trendi”, de ez senkit sem fog érdekelni, mikor másfél óra vízben lubickolás után farkaséhesen lerogy a törölközőre. A sósakba tegyünk zöldségeket, az édesekbe idénygyümölcsöt, nem baj, ha most nem csokival lesz tele.

Parmezános-cukkinis muffin

Az egyik kedvenc levesem a minestrone, ez a muffin illik hozzá, mert a levesben is megtalálható a cukkini, meg a parmezán sajt (legalábbis az én változatomban).

4. Mártogatósok

A mártogatósoknak is nagy sikere szokott lenni, persze ezúttal ne a joghurtos verziókat keressük. Hasábokra vágott uborkával, répával, szeletekre vágott paprikával is lehet tunkolni a guacamolet, a humuszt.

Guacamole Mexicana

Kedvelem nagyon a sima avokádókrémet is, de az eredeti guacamolénak nincs vetélytársa. A jófajta mexikói quesadilla egyik elengedhetetlen kísérője az erős, hagymás-paradicsomos salsa, ...

Hamisz

Nyáron minden nap készítek ilyet, mikor érik a paradicsom. Hol egy kilóból, hol kevesebből, de sosem marad belőle. Ha mégis, hát akkor sem lesz az enyészeté, hiszen hidegen még finomabb ...

Kurkumás humusz

Magyarul csicseriborsó krém. Mikor kiköltöztem Londonba, rengeteg hummuszt ettem, mert ez volt a legolcsóbb. Azóta enyhe függőségem lett, a legjobban nyers zellerszárral szeretem. ...

5. Természetesen: sok gyümölcs

Gyümölcs minden formában jöhet: málna, szeder, áfonya, ribizli kis dobozban, nektarin, őszibarack, nyári alma, ha van egy kis időnk a dinnyét kockázzuk fel, és készítsünk be néhány kis villát. Magas víztartalmúak, frissítőek, könnyen szállíthatóak. Ne sajnáljuk magunktól!

5+1. Sok-sok-sok folyadék

Innivalónak legjobb a víz, de egy frissítő limonádé vagy ízesített víz (mentával, citrommal) is jól esik a melegben. Nyári meleg, kánikula idején napi 2-2,5 liter folyadékot igyunk, különösen figyeljünk a gyerekekre, idősekre, akiknél a kiszáradás hamarabb kialakulhat.

A fentiek persze igényelnek elhatározást, készülődést, egy-két eszköz beszerzését. Lehet, hogy terhesnek tűnik ennyi mindenre figyelni, de így biztosan nem fogunk elnehezedni a vízparton a zsíros ételektől, a pénztárcánk sem fog annyira leapadni és az egészségünk, közérzetünk is hálás lesz a minimális extra erőfeszítéstől.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...