Kugler sült barackpudingja 1905-ből

Kugler Géza könyve van soron a régi szakácskönyveket bemutató sorozatunkban, abból is egy könnyű nyári desszertet választottunk ki, tele barackkal.

A könyv teljes címe így hangzik:A legujabb és legteljesebb nagy házi cukrászatCukrászok, vendéglősök és háziasszonyok legpraktikusabb kézikönyve különös tekintettel a magántanulásraNégy részben

A sült barackpuding 1905-ből receptjéért kattints ide!

De mindebből csak a Nagy házi cukrászatot szokás megjegyezni. Nekem az 1905-ös kiadás reprintje van meg, vaskos kötet, amely valóban elsősorban cukrászoknak íródott. Kielégítő ismeretekre tehetünk szert belőle a cukorfőzés fokairól, a habok helyes felveréséről, a mázakról, színezékekről, de magáról a tűzhelyről is.

Nincs a könyvben – a címét leszámítva – semmi személyeskedés, sem ajánlás, sem jó tanács. A különböző cukrásztermékek elkészítése szerepel benne tisztán és szárazon, akár egy iskolai tankönyvben. Mégsem unalmas vagy egyhangú a lapozgatása, egyrészt, mert több mint száz éves szövegeket olvasni a legtöbbször érdekes (kivéve persze, amikor nem az), másrészt, mert a receptek leírása sokkal inkább tűnik egy profi cukrász precízen megfogalmazott tapasztalatainak, mint száraz tananyagnak, és az ilyesmi mindig izgalmas.

A szöveget gyönyörű tortadíszítő motívumok szabdalják fel, amelyeknek a leutánzása számomra még tollal és papíron is nehézségekbe ütközik. Bár a receptek tényleg precízek, a hozzávalók mellett pedig mennyiségek és mértékegységek is szerepelnek, azért itt is jelen van az a bizonyos évszázados homály, amire gyakran csak akkor derül fény, ha már belefogtunk az adott étel elkészítésébe.

Elkészítettem például a 345-ös számú tortát, a Rizsliszt tortát. Ennek a receptje így kezdődik: „Hozzávalók: 125 gr. Finom rizsliszt, 125 gr. Porcukor, 125 gr. Friss vaj, 1 tojás sárgája. Ezeket összevegyítjük a szokott módon, meggyúrjuk s két lepényt nyújtunk belőle (…)”

A sült barackpuding 1905-ből receptjéért kattints ide!

Arra, hogy ez a tészta a vaj mennyisége miatt teljesen kezelhetetlen csak akkor döbben rá az ember lánya, ha már ott áll a nyújtódeszka fölött egy tál kulimásszal, amihez ha hozzáér, már a kézmelegétől és folyni kezd. Méghogy lepényt nyújtunk! Végül is liszteztem, fagyasztottam, papír közt nyújtottam, tepsibe lapogattam, szóval lett belőle valami, de arra semmi esélyem nem volt, hogy végezetül a „késsel figurákat metszünk a tetejére” utasításnak eleget téve a mellékelt tortadíszt a tésztára applikáljam. Azért finom volt.

De kifogtam olyan receptet is, ami csaknem tökéletesre sikerült, a Barack puddingot. Kugler 33 féle puding receptet közöl, van köztük zsemlével, velővel, krumplival és zselatinnal sűrített is, ez történetesen rizsliszttel készül.

„Hozzávalók: 125 gr. rizsliszt, 125 gr. cukor, 125 gr. vaj, 10-20 barack, 6 tojás, egy csésze tej, só. Kavarjuk el a rizslisztet egy kevés vízben, ha a liszt leülepedett benne, a vizet öntsük le, adjunk rá egy kevés tejet, sót és sűrű péppé főzzük meg. Most a 6 barackot hámozzuk meg, szedjük ki a magját és metéljük össze. A vajat verjük habosra, öntsük hozzá a cukrot, a tojás sárgáját, a lisztet, a tojásfehérhabot és a barackot. A keveréket öntsük a vajjal kikent formába és 1-1,5 órán át süssük.”

A hozzávalók mennyiségét nagyjából ötödöltem, nem is értem, mekkora gigászi formába férhetett bele ekkora mennyiségű nyersanyag. Én kicsi átmérőjű szilikon kuglófformát használtam a célra, ami nagyon jó döntésnek bizonyult, mert a kevéske megmaradt masszát egy kikent szufléformában sütöttem, amiből kanállal kellett kivésni a pudingot, a szilikonból könnyedén kijött (ahogy belőlem a megkönnyebbült sóhaj). Nagyon jó kis desszert ez, mikor elkészül, egészen tésztaszerű, de mégis remeg, mint a kocsonya, az íze pedig kicsit olyan, mint egy barackos túrótortáé.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...