Szinte itthon is minden büfében és sarki talponállónál hozzájuthatunk egy forrón gőzölgő hot doghoz. Melegen, párban, papírtálcán, mustárral és ketchuppal, vagy ritkábban tormával felszolgált virsli évtizedeken keresztül elengedhetetlen kelléke volt a vásároknak, majálisoknak, a május 1-i felvonulásnak, a pályaudvarok, a strand, vidámpark és állatkert hangulatának, szinte minden hentesüzletben kapható volt. Mára utcai fogyasztása kissé visszaszorult, de otthon még mindig szívesen spájzolunk be a párosan vagy előre csomagolt formában is megvásárolható virsliből, ami jó sok ketchuppal, mustárral és majonézzel a gyerekek kedvenc és gyorsan elkészíthető vacsorája is. Ám miből és hogyan is készül valójában a hot dog alaphozzávalója, a virsli?
Olvastad már?
Meddig él a gyorséttermi hamburger?
Bár ma már nagyjából köztudott, hogy a párizsihoz hasonlóan a virslibe is húsipari hulladék kerül (és tulajdonképpen semmi egészséges és tápláló nincs benne), azt azonban kevesen tudják, hogy milyen segédanyagokkal és eljárásokkal készül ez a vörösáruféle. Bőrke, porc, nyesedék, víz, némi hús, az állag megtartásához foszfátok és nitritek garmadája, amivel kezelik és tartósítják (megakadályozva a virsli elszíneződését, növelve a "hús" vízmegkötő képességét) - és ez még csak a kezdet!
Az alábbi sokkoló videóból az is kiderül, hogy a disznó-, marha- és csirkehús egyvelegén kívül rengeteg adalékanyag is kerül a virslidbe, amik téged megtévesztve ízletesebbé és szemmel láthatóan frissebbé teszi. Az étkezési keményítő és a rengeteg káros hatásáról ismert kukoricaszirup szinte minden esetben belekerül, de az előírt fehérjetartalmat szójafehérje, vérplazma hozzáadásával is növelhetik, fűszerek helyett fűszerkivonatokat vagy fűszeraromát használnak, az alacsony hústartalom miatt a színezéshez a már említett nitrites vért vagy egyéb színezékeket, a húsíz fokozására glutamátot, ribonukleotid-származékokat és egyéb ízfokozókat használnak, bél helyett műanyagba töltik, ami a füstölést nem teszi lehetővé, ezért azt esetenként a péphez adott füstaromával imitálják.
A következő videót ajánljuk mindenkinek, aki a virsli nagy rajongója, de leginkább csak erős idegzetűeknek:
És ezt tudtad a virsliről?
Szakértők szerint sütni és grillezni kifejezetten tilos őket, ugyanis 250 fok felett a hozzáadott nitritekből már rákkeltő anyagok is felszabadulhatnak. Gyerekeknek sem ajánlott adni, ugyanis a kicsik szervezetéből még hiányzik az az enzim, ami a nitritek lebontásáért felel.
{SZAVAZAS}
(via YouTube/Science Channel)