Egy átlagos magyarországi háztartás a felmérések szerint kéthavonta fogyaszt sonkát, persze ez nem egyenletesen oszlik el az évben, a húsvéti időszak mindenképp előnyt élvez. A piaci adatok azt mutatják, hogy az ünnepet megelőző 4-5 hétben ötszörösére emelkedik a füstölt, feldolgozott húskészítmények vásárlása - az éves forgalom 40 százalékát ebben az időszakban bonyolítjuk le. A tavalyi év hasonló időszakában több, mint 4 ezer tonna sonka fogyott el az áruházak polcairól.
Nagyanyáink háztartásában a húsvéti sonka volt az utolsó húskészítmény, amely még megmaradt a téli disznóvágásból. Mára a fogyasztói szokások gyökeresen megváltoztak, és csak kevesünknek lóg kamrájában egy egész parasztsonka. Az áruházakból manapság kisebb méretű, csont és bőr nélküli sonkákat választunk ki, és azt is szeretjük, ha láthatjuk a megvásárolt termék metszetét, hiszen így ellenőrizhetjük annak minőségét.
A hagyományok még mindig számítanak
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen feladtuk volna a hagyományok tiszteletét. Épp ellenkezőleg, a sonka főzésének gesztusához mint az ünnepi készülődés szerves részéhez továbbra is ragaszkodunk. Még akkor is, ha a kereskedelemben kapható termékek egy jelentős része már vagy főtt, vagy nyersen is fogyasztható.
Azt is sokan tartjuk fontosnak, hogy a megvásárolt sonkák lehetőleg hagyományos eljárással készült minőségi élelmiszerek legyenek. Mind a Pick, mind pedig a Tesco képviselői azt tapasztalják, hogy az elmúlt években egyre növekszik a csúcsminőségű prémium termékek forgalmi részaránya. A Pick egyébként az ünnepek alkalmával mindig egy, az imént körvonalazott fogyasztói elvárásokat kielégítő tradicionális termékcsaláddal kedveskedik nekünk. A Békebeli névre hallgató termékcsalád füstölt kötözött sonkát, valamint a sertéscomb középső és hátsó részéből készülő frikandó sonkát, illetve lapockasonkát is tartalmaz, mindannyiuk közös eleme, hogy száraz sózás után kemény bükkfa-forgács füstjén érlelődnek.
Figyeljünk a minőségre
A sonka beszerzése során a legfontosabb, hogy meggyőződjünk annak minőségéről. A jó minőségű sonka mindig egyenletesen bordóban vagy sötét rózsaszínben pompázik, nem találhatók benne véraláfutások vagy elszíneződések. Tapintásra nem lehet sem túl puha, sem túlzottan kemény, szikkadt. Nem engedhet önmagában levet. A nívó megteremtése érdekében mind a Pick, mind pedig a Tesco szigorú minőségellenőrzési szempontokat állít maga elé, melyek nemcsak a hazai jogszabályoknak, de a legszigorúbb nemzetközi sztenderdeknek is megfelelnek. Ez nemcsak a Pick prémium termékeire igaz, de a Tesco saját márkás húskészítményeire is, amelyek jutányos ár mellett is tartják a magas színvonalat.
A számok egyébként az mutatják, hogy a minőségi termékek iránti kereslet a sonkaforgalom egészének folyamatosan nagyobb és nagyobb szeletét fedi le. A vásárlók egyre tudatosabban és igényesebben fordulnak a termékek felé, és ez halmozottan igaz az ünnepi időszakra. Mindemellett azonban az eladások egésze konstans csökkenést mutat. Magyarán, valóban növekszik a prémium minőségű termékek forgalmi részaránya, de ezzel párhuzamosan csökken azok száma, akik egyáltalán valamilyen sonkát vásárolnak. És ez nem feltétlenül jó hír nekünk, ünnepre hangolódóknak.