Így használd az olajat!

Miután kiderült, hogy a zsír mértékkel használva korántsem konyhai közellenség, Sárdi Dani most bemutatja, hogyan használjuk főzéshez a különféle olajokat, miből mennyit, és melyiket!

Azt vallom, majd minden ételben van helye egy kis zsiradéknak. Megadja az étel ízét, zamatát és segít az elkészítésben is. Az is biztos, hogy nem mindegy milyen zsiradékot használunk. Legutóbb a zsírról írtam, most az olajfélék jönnek, legközelebb pedig a vaj témáját járjuk körbe.

Egy bizonyos: olaj mindig legyen otthon! Jól eltartható dolog, néhány hónapot mindenképpen kibír még felnyitva is (akár fél évet is), nem avasodik meg. Néha érezni lehet ugyan egy kis avas szagot az olajosüveg szájánál, de ez általában csak az oldalára száradt olaj illata. Nagyon sokféle olaj van és javaslom, hogy többfélét használjunk!

Burgonyaropogós

Vaddisznótokányhoz ajánlom köretként, de számos más szaftos húsételhez is kiválóan passzol. 

Tepsiben sült csirkecomb

Többször is használunk grillzacskós termékeket. Pillanatnyilag nem volt itthon, és nagyon kívántuk az így készült csirkecombokat. Így jöttem rá, hogy zacskó nélkül is lehet pompás ...

Tartsunk étolajat, azaz napraforgó étolajat!

Mindennap használjuk, megszoktuk, abban lehet sütni, rántani, lehet vele rántást készíteni. Ez az olaj iparilag készült, nincsen különösebben karakteres íze sem, ez néha előnye is lehet. Sütés után, ha nem égettük el, érdemes leszűrni és újrahasznosítani. Ha már többedszer használtuk, akkor se a lefolyóba öntsük, hanem inkább adjuk le az erre szakosodott benzinkutakon.

Legyen a spejzban vagy a polcon olívaolaj!

Lehetőleg extraszűz, vagyis mechanikailag sajtolt olaj. Ha még ráadásul hidegen sajtolt olajat veszünk (ami már nem lesz túl olcsó!), akkor ínyencnek is gondolhatjuk magunkat. Az olívaolaj sok örömet szerez majd nekünk amikor tésztákat, salátákat készítünk, hiszen önmagában is nagyon finom zamatot kölcsönöz az ételnek.

A hidegen sajtolt, a tökmag és a többi...

Nem árt, ha van van otthon egy kis hidegen sajtolt napraforgóolaj. Ez nem túl drága és nagyon finom dolog, olyan, mintha szotyit „kortyolnánk”, sokszor helyettesíteni lehet vele a sima napraforgóolajat, például pesztókhoz, párolt zöldségekhez nagyon jól passzol.

Nagyon egészséges, különösen férfiaknak ajánlott a tökmagolaj, ami csak úgy, kenyérrel is nagyon finom. Ha keleti ételeket készítünk, a főzés végén megbolondíthatjuk őket egy kis pirított szezámolajjal.

Tarthatunk otthon mákolajat, paprikaolajat, mogyoró- vagy dióolajat és még sok sok félét ízlésünktől és pénztárcánktól függően. Arra vigyázzunk, hogy minél többféle olajunk van otthon, annál lassabban fog fogyni, így könnyen ránkavasodhat a drága gyűjtemény.

Recept: Petrezselyem pesztó

Nagyon egyszerű, nagyon finom kenyérre, tésztára és télen is elkészíthető!

  • Pirítsunk meg egy kevés hántolt napraforgómagot (kb. 5 dkg). Vigyázzuk ne égessük meg, folyamatosan figyeljük, rázogassuk, ha már kezd pattogni és kezd illata lenni, akkor jó. Ehhez a recepthez sajnos kell aprítógép, anélkül nem lehet elkészíteni.
  • Amikor meghűl a napraforgómag, akkor egy pár csipet sót, két csomag szártalanított petrezselymet, két gerezd fokhagymát, és kezdésnek fél deci hidegen sajtolt napraforgóolajat teszünk az aprítógépbe, majd bekapcsoljuk. Időnként kinyitjuk, igazítunk a hozzávalókon a kés útjába tesszük őket, ha úgy érezzük kevés olajat még öntönk hozzá.
  • Mikor egynemű kóstoljuk, ha kell még sózzuk, üvegbe tesszük a tetejét olajjal felöntjük, hogy teljesen lezárja, így hűtőben hetekig eláll.

Petrezselyem pesto

Szeretem a pesto mindenféle változatát: készült már a konyhámban spenótból, pitypangól. Most sem a klasszikus, bazsalikomos verzióért nyúltam: petrezselyem pestot csináltam dióval, ami ...

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...