A vegetáriánus és vegán táplálkozás egyáltalán nem egyhangú! Ha kipróbálnád a húshagyó étrendet, hasznos tippekkel segítünk az egészséged érdekében.
Vega vagy vegán: mi a különbség?
Divatból vagy lelkiismereti okokból egyre többen száműzik az állati eredetű hozzávalókat a konyhájukból, nemcsak világszerte, hanem hazánkban is. A kiegyensúlyozott, jól átgondolt, változatosan összeállított vegetáriánus étrend elvileg minden tápanyagot tartalmaz, a szervezet nem szenved hiányt sem vitaminokban, sem ásványi anyagokban. Míg azonban a vegetáriánusok például tejtermékeket vagy tojást fogyasztanak, addig a vegánok még ezekre is nemet mondanak, csak növényi és általában nyers koszton élnek.
Vegák álma – itt a gombaszezon >>
Hús nélkül tovább élsz?
Köztudott tény, hogy a vegetáriánusok ritkábban küzdenek magas vérnyomással, diabétesszel, túlsúllyal és más civilizációs betegségnek nevezett kórral, mint az agyvérzés, a szívroham vagy a rák egyes fajtái. Ez azonban csak részben tudható be a húsételek elhagyásának, inkább az egészségtudatosabb szemléletnek köszönhető: a vegák kevesebb káros szenvedéllyel élnek, viszont többet sportolnak, és rengeteg nyers zöldséget, gyümölcsöt fogyasztanak, amelyek igen gazdagok sejtvédő antioxidánsokban, vitaminokban, rostokban és ásványi anyagokban. Ha már régebben húshagyó lettél, vagy még csak kacérkodsz a vegetáriánus vagy vegán táplálkozással, nem árt, ha tudod, hogy mire kell odafigyelned!
Mediterrán tippek az egészségért >>
Ezt tartsd szem előtt!
- Mielőtt áttérsz a vegetáriánus étrendre, kérd ki a háziorvosod tanácsát! Ha már egyáltalán nem eszel húst, legalább évente egyszer vegyél részt szűrővizsgálatokon, hogy tudd, minden rendben van-e!
- Nem mindenkinek ajánlott a vegán vagy vegetáriánus étrend, kisgyerekeknek, kismamáknak, idősebbeknek például egyáltalán nem ajánlják, de bizonyos betegségek esetében, az orvosok kifejezetten javasolják a szigorú növényi alapú táplálkozást.
- Elvileg a kiegyensúlyozott, odafigyeléssel összeállított, táplálék-kiegészítőkkel felturbózott vegetáriánus vagy vegán étrend miatt nem alakulhat ki a szervezetedben semmilyen hiánybetegség!
Hús nélkül, olcsón, finomat >>
- A tejtermékeket és tojást tiltó vegán táplálkozás során azonban fokozottabban oda kell figyelned a vas- és a B12-vitamin pótlására! Míg előbbi ugyan megtalálható a zöldségfélékben – brokkoli, spenót – és a gombában, csak minőségében más, mint a húsfélében található ásványi anyag. Az utóbbi esetben azonban nehezebb a dolgod, hiszen B12-t csak és kizárólag állati eredetű ételek tartalmaznak – hús, hal, tojás, tejtermékek.
- Ha vegán vagy, oda kell figyelned a szervezeted kalcium-, cink-, szelén-, jód- és fehérjeigényeinek kielégítésére is! Manapság szerencsére a bioboltok polcai roskadoznak a jobbnál jobb minőségű, egészséges és finom húspótlóktól – mint a tofu- és szójakészítmények –, amelyek gyakran nélkülözhetetlen tápanyagokkal is dúsítottak.
- A legjobb húspótlók finomak és mindenki számára elérhetőek, akár a legközelebbi szupermarketben is megvásárolhatod ezeket, nem csak a piacon vagy a bioboltban szerezhetők be. Például, ha rendszeresen és bőven eszel hüvelyeseket, gabonákat, olajos magvakat, csírákat, már szinte mindent megtettél az egészségedért.
- Ha úgy érzed, hogy elfogyott az energiád, válassz magas szénhidráttartalmú ételeket, gabonaféléket, tésztát, rizst vagy burgonyát!
- Ha fáradékonyabb vagy erőtlenebb vagy, a szervezeted fehérjeraktárait kell feltöltened, például gombával, tejtermékekkel, tojással, hüvelyesekkel vagy szójával.
- Ha erősítésre szorul az immunrendszered, egyél minél több friss zöldséget és gyümölcsöt! A salátázás, gyümölcskúra a vírusos megbetegedések megelőzése vagy a lábadozás felgyorsítása érdekében is javasolt.
- Igyál! A megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékbevitel mindenkinek fontos!
Életadó folyadék – te tudod, hogy mit iszol? >>