A vásárlás a főzéssel kezdődik - gondolom mindenki ismeri ezt az elcsépelt, de nagyon is igaz mondást. Rosszul levezényelt vásárlással, nem megfelelő minőségű, egészségtelen alapanyagokkal pedig vajmi kevés esélyünk van ízletes és tápláló étel készítésére. Nyilván mindenki tudja, hogy a piacon zöldséget, a hentesnél pedig húst veszünk, de néha nem árt újraírni a saját vásárlási szokásainkat! Nézzük, mit hol vegyünk - és hol ne!
Olvastad már?
Vásárolj okosan, spórolj többet!
Piac
Az én ideális világomban minden sarkon lenne egy őstermelői piac, de ez nyilván álom marad. A piac maga még nem garancia a jó minőségre, de még a legkisebb, legegyszerűbb piacon is jobban megéri a zöldséget-gyümölcsöt beszerezni, mint a nagyobb áruházakban. Ha másért nem, akkor azért, mert nagyobb eséllyel lesz országon belüli termelőtől, mint az áruházakban kínált társaik. Nagyobb piacokon, ahol a kínálat is bőséges, megpróbálhatunk tojást, házi száraztésztát, diót, mogyorót, egyszerű olajos magvakat is betankolni a következő hétre.
Specifikus boltok
Hentes, pék, tejes, fűszeres - megéri hetente, havonta egyszer ellátogatni hozzájuk. Ha időnk engedi, hogy hetente egyszer 1-2 órán át vásároljunk, akkor pláne. A pékáru a legtöbb nagyáruházban jó minőségű, de háztáji jellegű füstölt árut, húsokat például kizárt, hogy ilyen helyen megkapjunk. Tapasztalatom szerint még a legnagyobb áruházakban is siralmas a fűszerkínálat, az alap ízesítőkön kívül csak ízfokozókkal megtámogatott fűszerkeverékek kaphatóak, a különlegesebb áruért specifikus boltokba kell menni. Teákért, egyszerű szárított fűszerekért (kakukkfű, bazsalikom, borókabogyó) pedig keressünk fel egy gyógynövényboltot - a legolcsóbban itt szerezhetjük be ezeket a termékeket. Ha nagyobb városban, megyeszékhelyen élünk, ezeket a beszerzéseket a piacozással együtt letudhatjuk.
Szupermarketek
A kisebb városi áruházak, melyek korábban ABC néven futottak, nagyon hasznosak, ha valami kimaradt a bevásárlólistáról, vagy ha csak valami apróságot keresünk - nagybevásárlásra azonban általában alkalmatlanok. Áruház- és üzletfüggő, hogy milyen a kínálat, ugyanazon cég két fiókja között óriási különbségek lehetnek. A nagyobb üzletek saját márkás termékei között kifejezetten minőségi dolgokat lehet kifogni - a Spar 25%-os prémium tejfölje tökéletes, és a nagyobb üzletekben mindig van darált marhahús - , amit a piacon nem biztos, hogy találunk.
Hipermarketek
Havonta egyszer mindenképpen érdemes ezekre a helyekre betérni, hiszen itt a legtöbb élelmiszer megtalálható. Sokat spórolhatunk magunknak - időben és pénzben is - , ha a tartós élelmiszereket itt szerezzük be, és nem kilónként cipeljük haza munka után. Liszt, cukor, rizs, konzervek, vendégvárásra szánt üdítők - ezeket a helyeket erre találták ki. Nem állítom, hogy nem lehet jó minőségű húst vásárolni - hiszen a legtöbb nagy hiperben már kapható például a Tanyasi csirke - , mégis a húsra, zöldségre, gyümölcsre jobb forrásokat is találunk.
Kisboltok
A mindent áruló aprócska éjjel-nappali boltok sokszor hervasztóan tudnak hatni a rengeteg alacsony minőségű késztermékkel és konzervvel, de tegye a szívére a kezét az, aki még soha nem állt kuglóf fölött üres sütőporos zacskóval. Ilyenkor borzasztóan jól tudnak jönni ezek a kis üzletek.
A fenti felsorolás természetesen nem szentírás, hiszen nagyon sokan vannak, aki időhiány vagy a kevesebb jövedelem miatt ott vásárolnak, ahol tudnak. Mégis, ha tehetjük, használjuk ki a lehetőségeket, és ott szerezzük be az élelmiszert, ahol a legjobb minőséget kapjuk a főzéshez.