Itt a farsang, áll a bál, természetesen a konyhában is! Maszkabál apró süteményekkel, pogácsával, dőzsölés sonkával, kolbásszal, majd levezetés káposztás egytálételekkel.
A farsang eredetileg az ókori Rómából származó, Szaturnusz isten tiszteletére rendezett ünnepségsorozatra nyúlik vissza. Hazánkban német hatásra a középkorban ünnepelték először. A vidám, álarcos mulatsághoz sokhelyütt vallási és népi hagyományok, játékok kapcsolódtak, mint például a mohácsi busójárás.
A Vízkereszttől a húsvéti böjtig tartó időszakra bőséggel terített asztalok, változatos húsételek, levesek, sültek és megannyi édesség jellemző. Magyarországi sajátosságok, módozatok és hozzávalók: korhely, becsinált, részeges, füstölt, sonkás, kolbászos és káposztás ételek. Hideg, meleg variációk, mint a kocsonya és a húsos, nagyfazékban főtt leves, édes és sós sütemények, mint fánkspecialitások és sajtos, tepertős pogácsák... és hogy mindez miért, hát hidegűzés céljából!
Űzzük el a hideget káposztával és füstölt hússal!
A halált és az ártó erőket, ahogyan azt régen tették, mai értelemben véve már kevésbé, de a hideget nagyon szívesen elűzném. A farsang étkei igazi kalóriabombák, energiacsomagok, melyek segítenek abban, hogy erőnk kitartson a megváltó tavaszi napsütésig, felmelegedésig.
Személyes kedvencem a káposzta. Minden elkészítési formáját imádom. Ilyenkor tél vége felé, főleg farsang idején a savanyított változatát kedvelem. Nem aprózom, füstölt húsokkal, kolbásszal, sok hagymával készítem, viszont a disznóságok sora idáig tart. Sertéscomb helyett pulykacombból készült pörköltalappal keverem. Így kevésbé lesz bűntudatom, és a gyerekeknek is jobban ízlik. Ha igazán kiadóssá szeretném tenni, akkor gerslivel, azaz hántolt árpával bővítem a hozzávalók sorát, és ha teljessé kívánom tenni az élményt, vacsora előtt egy jófajta, étvágygerjesztő házi pálinkával ágyazok meg neki...
Tudtad? A hagyományos érleléssel készült savanyú káposzta nyersen fogyasztva egy valóságos vitaminbomba, fogyókúrázóknak pedig alacsony kalóriatartalma miatt ajánlott!
Sonka-sonka
Ugyan a legjellemzőbb sonkafőzős időszakunk a húsvét, de a farsangi dőzsölésről se feledkezzünk meg! Füstölt sonkát levesbe, káposztába! Igen, legáltalánosabb előfordulási helyei ezek, ledarálva azonban haséba, pogácsába, sőt kiflibe is tehetjük.
{ GALÉRIA = title:Gr%C3%A9ti%20farsangi%20finoms%C3%A1gai, 1,2,3,0,4,5,6,7,8 }
Gyerkőceim nagymamája évekkel ezelőtt, munkája során a Váci Püspökség kedves nővéreitől gyűjtött egy sonkás kifli receptet. A nagybecsű leírást kiegészíteni, maximum csak egy kis füstöltsajtszórással lehetséges, különben hibátlan minden betűje. Az időigényes kiflik elkészítésére szánt minden csöpp percünk megtérül, ha a belőle falatozók mosolyát nézzük. Vendégvárónak, délutáni falatkának, gyerekeknek reggelire vagy uzsonnára nagyszerű választás. Jól zárható fém- vagy műanyagdobozba téve napokig eláll, miközben minőségéből nem veszít a sonkás, hajtogatott tésztacsoda.
Jövő héten a síparadicsomok világába siklunk, addig is hajtogassunk kiflit türelemmel, és főzzünk káposztát fazékszámra.
Gréti
A rovat korábbi cikkeit itt olvashatod >>