Ugyanez elmondható az ebéd/vacsora ételmaradékaival kapcsolatban, hiszen az én kutyáim például fegyelmezetten végigülve a vacsorát alig várják, hogy asztalt bontva az etetőtáljuk felé vegyem az irányt a menü maradékaival. A kérdés persze ilyenkor minden felelős gazdi fejében felmerül:
Mit adhatunk kutyánknak a konyhában előforduló ételek közül?
- Minden kutya odavan a húsokért és a csontokért, azonban nagyon gondosan figyeljünk oda, milyen formában dobjuk kedvencek elé. Húsok közül a szarvasmarha, ló, juh, baromfi mehet a kutyádnak, a sertéshúst azonban kizárólag jól megfőzve add neki! A nyers hús adagolásával csak óvatosan: a gyengébb immunrendszerrel rendelkező kutyáknak nem ajánlatos elkezdeni a nyers étrendet.
- Ha húst sütsz a konyhában, vagy egy kiadós húsleves főzésénél teszel félre neki húsmaradékot, alaposan vizsgáld meg, hogy kedvenced lakomájába csontszálka, nagyobb csont ne kerüljön! Jutalomfalatként erre a legjobbak azok harapnivalók, amiken van porc vagy húsmaradék.
- A legtöbb négylábú oda van a csontért is: élvezetet és különleges élményt nyújt a számukra a csontok rágcsálása, ami normális esetben segíti az emésztésüket, és jó állapotban tartja fogaikat és fogínyüket. Persze az sem mindegy, hogy a kedvenced hozzá van-e szoktatva a csonthoz, hiszen például számos kistestű kutya nem tudja alaposan megrágni és megemészteni a nagyobb darabokat. Ha ezzel nincs is gondotok, azért csak óvatosan a csontetetéssel: a sok finom csontos rágcsa székrekedéshez is vezethet.
- Ha halfogás kerül otthon az asztalra, a legjobb, ha pároljuk vagy főzzük a halat, hiszen a kutyánk is jobban tudja hasznosítani a belőle származó vitaminokat és a vasat, a főzésnél pedig elpusztulnak az élősködők is. Figyeljünk rá, hogy szálka nélküli halat adjunk nekik!
Kaphat a kutya emellett egy kevés főtt zöldséget, például répát vagy tökféléket, és egy kevés főtt tésztát vagy rizst is. A Neveljünk kutyát blog szakértői véleménye szerint továbbá mindenképpen kerüljük el a túl fűszeres ételeket, különös tekintettel a hagymás szószokra.
- A hagymák és ezek között a fokhagyma is olyan, amit nem szabad enniük, mert olyan hatóanyagot tartalmaznak, melyek - a szakértők szerint - károsítják a kutyák vörösvérsejtjeit, vérszegénységet okozva.
- Több forrásból összeollózott információ alapján elmondhatjuk, hogy zöldségeket és gabonát is adhatunk nekik már kölyökkortól. A farkasok annak idején nem nyers répát ropogtatva, hanem a zsákmány beleit elfogyasztva jutottak hozzá a növényi tápanyagokhoz, amelyeket biztosítani kell a kutyák számára is. Szóval mehet minden: répa, paprika, cukkini, karfiol, brokkoli (az utolsó kettő mértékkel) és különböző fűszernövények is. Kísérletezzünk, hogy mit szeret a háziállatunk!
- Felejtsd el a csokit, a mogyoróféléket, az avokádót, a szőlőt és persze a mazsolát is. Az édesítőszer és a kávé sem megengedett. Rengeteg olyan gyümölcs van, amely nem káros a kutya szervezetére nézve, és kisebb mennyiségben nem árt, ezért az ilyen gyümölcsöket csak csemege gyanánt használd! Meglátod, a kutyád imádni fogja ezeket az ízeket: banán, fekete áfonya, eper, málna, magtalanított görögdinnye. Az engedélyezett gyümölcsöknél mindig vigyázz, hogy semmiképp ne maradjon bennük mag.
- Csinálj főtt sütőtököt a kutyádnak! Nagyszerű vitaminforrás, de csak kis mennyiségben adagoljuk: 1-2 evőkanállal nyugodtan kaphat alkalmanként.
- Főzz krumplit! A nyers krumpli keményítőtartalmát nem tudja megemészteni a kutya, de a főtt krumpliét igen, így ebben a formában ez is mehet.
- Főtt tojás: fontos fehérjeforrás, tehát nem kell félned tőle, ebben a formában ez is mehet.
- Méz: kis mennyiségben kaphat, ha szükséges. Immunrendszer-erősítő, méregteleníti, tisztítja a szervezetet.
Házi tippjeink kedvencednek!
Húsleves trükk
Egy jó húslevesnek a legtöbb kutya nem tud ellenállni. Adhatod önmagában, vagy a húslével a szárazeledelét is feldobhatod. Különösen ajánlott ez a módszer, ha a kutyád válogatós – a levesben ázó falatokat jóval kisebb eséllyel utasítja majd vissza.
- Májkrém
Jolly joker az etetésben, mert nemcsak a gyógyszereket tudod belerejteni, ha kell, de szinte minden ételbe belekeverheted étvágygerjesztőnek. Persze ne felejtsd el, hogy általában ízesítik őket és elég zsírosak is, úgyhogy inkább csak csalinak alkalmazd, vagy készítsd el magad!
- Brutál keverékek
Amikor a kutyádnak készíted az ételt, tartsd szem előtt, hogy az ízlése nem egészen olyan, mint a tiéd. Minél jobban tobzódik egy étel az illatokban és ízekben, valószínűleg annál jobban szereti. Úgyhogy ha egy kevés összevágott húsra rádobsz pár kanál rizst, meg egy kis gyümölcsöt, valószínűleg meg fogja enni, hiába tűnik abszurdnak ez a kombó. Nyugodtan alkoss az otthon fellelhető maradékokból - persze a fenti alapszabályokat betartva.És a legfontosabb: minden kedvenc mást szeret, ezért a "kockázatok és mellékhatások tekintetében, kérdezzétek meg állatorvosotokat"!
Ezeket olvastad már?
Kutyakeksz 3 hozzávalóból
A tökéletes ajándék és jutalomfalat minden házi kedvencnek. Könnyű, gyors, és szívből jön!
CoookMost tényleg haragszunk erre a négylábú Balatonszelet-tolvajra? - VIDEÓ
A váci ESTV mutatta be azt a biztonsági kamerával rögzített felvételt, amin egy négylábú besétál egy deákvári üzletbe és farokcsóválások közepette Balaton szeletet lop.
NosaltyItt egy kutya, aki imád kajákkal pózolni!
A legtöbb szőrös négylábú az étkezőasztalról lepottyanó sutyifalatokat röptében kapja be, de a kutyatányérra pakolt jutalomfalatok is pár perc alatt válnak köddé. Van kivétel?
Hering AndrásCitrom és kutya találkozása - cuki videón
A citrommal való első - és ha önmagában próbáljuk, igaziból az összes - találkozás meglepően fanyar tud lenni, és pofavágásokkal teli. Hát, nincs ez másképp a kutyákkal sem!
Brecz Judit(via Háziállat)