Fotósuli: ismerd meg a fényképezőgéped!

Szép ételt alkotni egy dolog, azt szépen le is fotózni már más tészta. Most ez utóbbihoz adunk néhány tippet, hogy ezentúl a megörökítéssel se legyen gond! (x)

Ahhoz, hogy jobban el tudjunk merülni a fotózási alapismeretekben, legelőször a saját fényképezőgépünket kell megismernünk. Ma már nemcsak a tükörreflexes, hanem a kompakt gépek is számtalan testre szabható beállítási lehetőséget nyújtanak, de mit is jelentenek ezek a számok? Mi az a fényérzékenység? És egyáltalán mi az, hogy rekesz és záridő? És ezek milyen összefüggésben állnak egymással? Egy Nikon D5500-as fényképezőgép segítségével most ezekre a kérdésekre adunk választ!

ISO

A digitális korszak előtti, filmes időkből még talán ismerős lehet, hogy különböző fényviszonyok esetén különböző filmet kellett befűzni. Legtöbbször ezt nem is számmal, hanem piktogrammal jelölték: a napocska az alacsonyabb fényérzékenységet, a felhő a magasabbat jelölte. Ha nagyobb érzékenységet állítunk be, kevesebb idő is elegendő ahhoz, hogy a fotó megvilágítása jó legyen. De mit is jelent ez a gyakorlatban? Ha kültéren, jó fényviszonyok között készítjük el a fotót, akkor alacsonyabb fényérzékenységet, más néven ISO-t kell beállítani, mert ugyanannyi idő alatt több fény tud bejutni a gépbe, mintha egy félhomályos szobában készítenénk ugyanolyan rekesz- és záridő-beállítással a fényképet.

A nagyobb méretű fotó megtekintéséhez kattints a képre!

Igen, de akkor minek állítgatni? Miért nem elég, ha mindig magas ISO-értéket használunk, ha úgy elvileg biztosra mehetünk? Minél magasabb fényérzékenységet állítunk be, annál nagyobb az esélye, hogy a képünk szemcsés, szaknyelven „zajos” lesz. Minden fényképezőgép-típusnál eltér, hogy mi az a maximális ISO-érték, amit minőségromlás nélkül használhatunk, illetve néha nekünk kell kompromisszumokat kötnünk, hogy inkább lesz egy zajos, de jól megvilágított fotónk, vagy egy szemcséktől mentes, de esetleg homályos vagy alulexponált felvételünk.

Rekesz

A rekesz beállításával tudjuk szabályozni, hogy mennyi fény jusson a fényképezőgépbe. Itt minél kisebb értéket adunk meg, annál több, ha pedig minél nagyobbat, értelemszerűen annál kevesebb fény hatol át az objektíven keresztül. Az alacsony rekeszhasználat - a több fény mellett - másik tulajdonsága, hogy a fókuszponton kívüli terület annál elmosódottabb lesz. De mit is jelent ez a gyakorlatban? Az ISO mellett rossz fényviszonyok esetén a rekeszbeállítással is tudjuk szabályozni a kép megvilágítását, vagy azt, ha csak kevés részletet szeretnénk élesen látni az elkészült fényképen.

Záridő

Míg a rekesszel azt tudjuk állítani, hogy milyen mennyiségű, a záridővel azt, hogy mennyi idő alatt jusson be a fény a fényképezőgépbe. De mit is jelent ez a gyakorlatban? A záridő minél lassabb, annál tovább tart a fénykép exponálása, de ezzel együtt annál nagyobb az esély, hogy a fénykép bemozdul és homályos lesz. Amit a legtöbb ember állvány nélkül ki tud tartani úgy, hogy ne legyen elmosódott a végeredmény, az az 1/60 s-os záridő.

Az ISO-rekesz-záridő hármasát tehát együttesen kell szabályoznunk és helyesen beállítanunk ahhoz, hogy az elkészült fotó bemozdulásmentes, jól megvilágított és a fókuszban lévő pont megfelelő élességű legyen.

A sorozatunk következő részében a fotó megkomponálásával és a fények megfelelő használatával foglalkozunk majd.

A Fotósulisorozat együttműködő partnere a Nikon

(x)

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...