Fotósuli: így lesznek még szebbek a képeid!

A fotósuli első részében néhány alapbeállításról volt szó. Most folytatjuk a sorozatot, és megmutatjuk, néhány egyszerű trükkel hogy tudsz még szebb képeket csinálni! (x)

Aranymetszés, derítés, fehéregyensúly, fotózás szöge - csupa bonyolultnak tűnő fogalom. A jó hír azonban, hogy semmi ördöngösség nincs egyikben sem - a szabályaikat betartva azonban sokkal szebb és étvágygerjesztőbb fotókat készíthetünk. Az első rész folytatása következik, a képeket pedig most is a Nikon D5500-as fényképezőgéppel készítettük.

Aranymetszés

Az aranymetszés egy képzőművészeti fogalom: egy természetes egyensúlyt jelent a szimmetria és az aszimmetria között. Amikor először fényképezünk ételt, hajlamosak vagyunk a tányért középre tenni, aztán fotózni. Próbáljuk meg helyette a következőt: a fényképezőgép kijelzőjére képzeljünk oda egy olyan rácsozatot, ami 9 egyenlő téglalapra osztja azt. A legtöbb kamerán amúgy létezik ez a funkció, ha a miénken mégsem, a képzeletünk is segít! Ahelyett, hogy a témát - jelen esetben az ételt középre tennénk, próbáljuk meg a rácsozat egyik tetszőleges metszéspontjába tenni - így sokkal mozgalmasabb, érdekesebb lesz a képünk!

Derítés

A derítés tulajdonképpen egyetlen célt szolgál - a kép sötétebb oldalán lévő árnyék tompítására. A profik ehhez úgynevezett derítőt használnak, de egy sima A/4-es géppapír, egy fehér karton de adott esetben egy törölköző vagy lepedő is megfelel. Ha természetes fénynél fotózunk, a fényforrás egy irányból jön, ez pedig a tárgy oldalán árnyékot okoz. Ha erre az oldalra állítjuk a fehér derítőnket, az arányék visszaverődik, a képünk pedig sokkal természetesebb és világosabb lesz.

Fehéregyensúly

A fehéregyensúly segít abban, hogy a képen lévő színek megfeleljenek a valóságban lévő színeknek. Ti is nyilván láttatok már túl sárga vagy túl kék ételfotót - ennek a rosszul beállított fehéregyensúly az oka. A gépen WB - white balance, vagyis fehéregyensúly - néven kell keresni a beállítást. A legtöbb gépnek vannak előre beállított fehéregyensúly-lehetőségei, kis ikonok segítenek kiválasztani, hogy melyiket kell éppen használni. Napos időben napocska, árnyékban felhő, lámpafénynél kis villanykörte. Még jobb, ha a gépünkön kézzel tudjuk állítani a fehéregyensúly "hőfokát" a Kelvin-skála segítségével. Az alapbeállítás 5000 Kelvin - ha felhős, szürke idő van, magasra kell tekernünk a Kelvint (5000-8000 közé) ha pedig napos, vagy sárgás fényben fotózunk, akkor minél hűvösebbre, alacsonyabbra (3000-5000 közé).

A fotózás szöge

Az, hogy egy adott ételt milyen szögből fotózunk, csak rajtunk múlik - mégis, van pár alapszabály, amit nem árt betartani. Három fajta fotózási szög a leggyakoribb az ételfotózás esetében - szemmagasságból, az étkező szögéből, és felülről.

Szemmagasságból akkor fotózzunk, ha lapos, önmagéban nem sokat mutató ételeket akarunk fotózni. A palacsinta tökéletes példa erre, de lapos kis kekszek is sokkal jobban mutatnak, ha egymásra vannak pakolva. Egy jól megtömött szendvics is jól mutat szemmagasságból fotózva.

Az étkező szögéből, 45 fokból

A legtöbb étel fotózható ebből a szögből - tészták, húsételek, desszertek, szendvicsek - kevés kivétel van, ami ne mutatna jól ebből a szögből, ráadásul dekorálni is egyszerűbb így.

Felülről

Felülről fotózni kockázatos, de sok esetben ez az egyetlen megoldás. Leveseket, szószos egytálételeket, főzelékeket nyugodtan vállaljunk be ebből a szögből, őket ugyanis a mély tányér miatt nehezen tudjuk más szögből fotózni. Ezen kívül, ha valamilyen kontrasztos ételt, például tésztát vagy egy szép kakaós csigát fotózunk, akkor is bátran kattintsunk felülről.

A Fotósulisorozat együttműködő partnere a Nikon

(x)

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...