Folsavhiányos vérszegénység

A megfelelő folsavbevitelre nemcsak a várandósság idején kell gondolnunk, hanem életünk más időszakaiban is, hiszen a folsavhiány akár vérszegénységhez is vezethet.

A vashiányból illetve a B12-vitamin hiányból fakadó vérszegénységet már korábbi cikkeinkben ismertettük. Van azonban egy harmadik típus is, amely a folsav nevű vitamin hiánya miatt alakulhat ki.

Olvasd el!

A szögön túl: a vashiány étrendje

Miért van szükségünk a folsavra?

A folsav részt vesz a DNS- és RNS-szintézisben, az új sejtek képzésében, a vörösvérsejtek előállításában és így a vérszegénység megelőzésében. Emellett segít a magzati velőcső záródási rendellenességek kialakulásának elkerülésében, ezért a gyermeket tervezők számára ajánlott a folsav szedése már a tervezett várandósságot megelőző időszakban is.

Többféle elnevezéssel is találkozhatunk: a folát a vitamin természetes alakja, míg a folsav a szintetikus formája, amellyel pl. az étrendkiegészítő készítményekben találkozhatunk. A köznyelv általában folsavnak nevezi mindkettőt.

Olvastad már?

Folsav, a sejtjeink egészségének őre

A folsav hiányában kialakuló vérszegénység

A nem elegendő folsavbevitel vagy a folsav átalakításához szükséges C-vitamin hiánya esetén ún. megaloblasztos anémia alakulhat ki, amikor a vörösvérsejtek mérete és hemoglobintartalma az átlagosnál jóval nagyobb.

A folsavhiányos anémia tünetei hasonlóak a B12-vitamin hiány tüneteihez: jelentkezhet fáradtság, kimerültség, sápadtság, fejfájás, étvágytalanság illetve csökkenhet a koncentrációképesség.

Olvasd el!

B12-vitamin hiányos vérszegénység

A folsavhiány következtében kialakuló anémia okai lehetnek többek között:

  • a nem megfelelő táplálkozás miatti kevés folsavbevitel,
  • a szervezet folsav iránt megnövekedett igénye (pl. terhesség),
  • az alkoholizmus.

A diagnózis felállításához vérvizsgálatra mindenképpen szükség van, nézik a vörösvérsejtek alakját, nagyságát, és a vér folát szintjét is.

A megfelelő folsavszint eléréséhez jellemzően folsav szedését javasolják. Természetes állapotban a zöld leveles növényekben, pl. spenót, a színes növényekben (pl. cékla, édesburgonya) vagy a citrusfélékben is található folát, de hiánybetegség esetén a megfelelő, megemelkedett szükséglet kielégítő folsavbevitel táplálkozás útján alig vagy nem pótolható.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...