Fekvőtámasz: az egyik legjobb erősítő gyakorlat. 3+1 tipp, hogy otthon is jól csináld!

Igen, a fekvőtámasz elég kemény gyakorlat, de cserébe - ha jól csinálod - nagyon hatékony is. Érdemes beépíteni az edzésekbe!

Az egyik legrégibb, leghatékonyabb, legsokoldalúbb, egyúttal a nők körében talán az egyik legnépszerűtlenebb alapgyakorlat is egyben. Ez bizony a fekvőtámasz.

Szerencsére ez a gyakorlat nagyon sokféleképpen variálható, így mindenki megtalálhatja a fekvőtámasznak azt a formáját, amit könnye(bbe)n beépíthet akár az otthoni edzésekbe is. A kérdés már csak az, hogy miért is olyan nagyon jó ez a gyakorlat?

A fekvőtámasz lényege

Ez a gyakorlat elsősorban a nagy mellizmot fejleszti, és mindezt rendkívül hatékonyan teszi. Végrehajtása közben dolgozik a kar és a törzs tartóizmai is megfeszülnek. Ráadásul, ha helyesen hajtod végre az ízületeidet is kíméled, miközben az izmaid keményen dolgoznak. Megfelelő bemelegítés után bárhol, bármikor végezheted.

Mire figyelj?

Bármelyik fekvőtámasz-variációt is választod, mindig figyelj rá, hogy a gyakorlatok kivitelezése végig helyes és pontos legyen. Figyelj a nyak és törzs helyzetére: soha ne engedd be a derekad, és mielőtt elkezdenél fekvőtámaszozni, mindenképpen tanuld meg, hogyan tudod tudatosan megfeszíteni a mélyrétegű has- és hátizmokat. Nagy súlyfelesleggel vagy kezdő sportolóként semmiképp ne végezz hagyományos fekvőtámaszt. Válaszd inkább a könnyített verziót az első időszakban, és amikor már elbírod a súlyod úgy, hogy közben tudatosan meg tudod feszíteni a tartóizmaidat, jöhetnek a nehezebb feladatok is. (De addigra már sokkal könnyebbnek fogod érezni!)

Teljes kiőrlésű palacsinta

Férjem nagyon szereti a palacsintát, de én szerettem volna egy egészségesebb verziót kitalálni, így készült el ez a recept. Laktózmentes tej helyett mandulatejjel is elkészítettem már.

1. Széles fekvőtámasz

Ez a gyakorlat kimondottan a mellizmot célozza meg, de az egész testedre hat.

  • Kiinduló helyzet: helyezkedj el fekvőtámasz alapállásban.
  • A lábaid és a karjaid legyenek kinyújtva, a hátad pedig végig egyenes!
  • Feszítsd meg a hasad és a feneked, figyelj, hogy végig feszes maradjon, amíg a gyakorlatot végzed!
  • Ügyelj rá, hogy a fejed ne lógjon, és ne is biccentsd hátra!
  • Tartsd meg a nyakad a gerinc vonalában!
  • Vállszélesnél egy nagyon picivel szélesebb támaszban legyen a tenyered a talajon. Ebből a pozícióból hajlítsd, majd nyújtsd ki a karod.

Tipikus hibák, amiket inkább kerülj el!

A másik gyakori hiba, hogy a feladat nehézsége, valamint a törzsizmok gyengesége miatt nem marad megfeszítve a has és/vagy a fenék. Ilyenkor vagy az égbe emelkedik a feneked, vagy nagyon beesik a derekad a gyakorlat végrehajtása közben. A gerincnek egyik sem túl kellemes. Ezt a hibát a legtöbb kezdő, az elején még észre sem veszi, mivel - bár a feladat egyszerűnek tűnik- nagyon sok mindenre kell egyszerre koncentrálni. Ilyenkor óriási segítség a tükör, de még jobb az edző, aki időben szól, korrigál és segít, hogy úgy tanuld meg a gyakorlatot végrehajtani, ahogy az a nagykönyvben meg van írva.

A leggyakrabban a légzést szokták elrontani. A lényeg: mindig akkor fújd ki a levegőt, amikor erőt fejtesz ki. Ebben az esetben hajlításnál szívod be a levegőt, és amikor kinyomod magad, akkor kell kifújni. A helyes mozgás- és légzéstechnika nagyban növeli a teljesítőképességed is, többek között ezért is érdemes odafigyelni rá.

2. Fekvőtámasz-variációk kezdőknek és túlsúllyal sportolóknak

Előfordulhat, hogy a hagyományos fekvőtámasz még lehetetlen küldetésnek tűnik számodra. Ilyenkor nyugodtan válaszd a női fekvőtámaszt vagy ha az sem megy, akkor kezdd a falnak támaszkodva. Akkor is érdemes a falnál elkezdeni a gyakorlatot, ha korábban valamilyen derék vagy ízületi panaszaid voltak. Így könnyebben és sérülésmentesen tudod elsajátítani a helyes mozgástechnikát mielőtt a talajon belevágnál a nehezebb feladatokba. Ne érezd rosszul magad emiatt, fokozatosan el fogsz jutni odáig, hogy már a nehezebb feladatokat is könnyedén megcsinálod, de ehhez türelem, idő, kitartás, és persze rengeteg edzés kell.

Női fekvőtámasznál a térdek behajlítva a talajon vannak, a bokákat pedig keresztezni kell. Amennyiben érzékeny a térded, érdemes magad alá dupla matracot vagy még egy törölközőt tenni, bár a súlypontod a gyakorlat közben nem a térdeden lesz.

Amikor már gyerekjátéknak érzed a hagyományos fekvőtámaszt, érdemes egy kicsit újra megvariálni a gyakorlatokat. Akkor sem árt ez, ha ugyanazt az edzésprogramot csinálod egy ideje, hiszen a fejlődéshez szükség van a gyakorlatok változatos összeállítására is.

3. Szűk fekvőtámasz

Ha szeretnél szebb, tónusosabb izmokat a karodon, akkor a szűk fekvőtámasz tökéletes kihívás lesz számodra. Ez a gyakorlat ugyanis elsősorban a tricepszedet dolgoztatja meg. A kiinduló helyzetnél figyelj, hogy a tenyereid a mellkasod alatt helyezkedjenek el. Karhajlításnál a mellkasod érinti a kézfejed, a könyököd pedig hátra megy. Kimondottan nehéz gyakorlat, ezért fontos, hogy fokozatosan szoktasd hozzá magad. Ne akarj már az elején túl sok ismétlést végezni!

+1. Lassítsd a tempót!

Gyakorlatilag a hagyományos fekvőtámaszt csinálod, csak jóval lassabb tempóban. Amennyiben elég edzettnek érzed magad és keresed a kihívásokat, akár 10 mp-en keresztül is végrehajthatod a gyakorlatot. Azonban ennek csak akkor van bármi értelme, ha a gyakorlat kivitelezése végig pontos, ami nagyon koncentrációt és erős core-izmokat igényel.

Természetesen rengeteg verzió van még a fekvőtámaszra. Lehet egykezes fekvőket csinálni, egylábas fekvőtámaszt, T-fekvőtámaszt, lehet súlyzókkal végezni, sőt még kézenállásból is fekvőzhet, aki nagyon keresi a kihívásokat - de ezekkel nem érdemes otthon kísérletezni. Megfelelő izomerő, koordinációs képesség, testtudat és edzői felügyelet szükséges a sérülésmentes végrehajtásukhoz. Legalábbis az elején.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...