Az Európai Bizottság a műanyag tányérok és evőeszközök, a szívószálak, a műanyag keverőpálcák és a lufik műanyag csövének betiltását tervezi.
"Minden másodpercben körülbelül 700 kiló műanyag kerül az óceánokba" - mondta Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke.
Az EU keresi az alternatívákat ezen eszközökre, és ha megtalálja, a tilalom érvénybe lép - a leggyakrabban talált tengerparti műanyag hulladékok között ugyanis első helyet foglal el a műanyag tányér és evőeszköz, valamint a szívószálak.
Ha a mostani helyzet nem változik, 2050-re több műanyag lesz a tengerekben, mint hal.
A javaslat szerint a tagországoknak 2025-ig össze kell gyűjteniük az italos palackok 90 százalékát, - azaz visszaválthatóvá, betétessé kell őket tenniük.
A javaslatot még tárgyalják, és a tagországokban, továbbá az Európai Parlamentben is napirendre kell tűzni.
A műanyag szívószálak és fültisztító pálcikák betiltását tervezi a brit kormány is. A brit fesztiválok is csatlakoztak: 2021-re elviekben teljesen felszámolják az egyszer használatos műanyagokat.
Ezeket olvastad már?
Eltűnhetnek az olcsó műanyag zacskók a boltokból...örülünk?
Eltűnhetnek az olcsó műanyag zacskók a boltokból a környezetvédelmi termékdíjas rendszerben várható változások miatt. Kivételt képeznek az extra vékony zacskók.
NosaltyÍgy nézett ki a konyhánk a '80-as években
A padlót linóleum, az asztalt viaszos vászon borította, a falakon pedig dísztányérok lógtak műanyag szőlőfürtökkel váltakozva. Nektek hogy nézett ki a konyhátok?
Petrás GabriellaÍgy szüntesd meg a műanyag tárolódobozok hegyeit!
Nem férsz már el a műanyag dobozoktól? Azt sem tudod, hogy némelyiknek hol találod a tetejét?
NosaltyVégre: betiltják a műanyag szívószálakat Nagy-Britanniában
Régóta mondjuk, végre elindult a folyamat: Nagy-Britanniában már jövőre betilthatják a teljesen felesleges és súlyosan környezetszennyező műanyag szívószálak használatát.
Brecz Juditvia index