A léböjtkúrák, diéták régóta jelen vannak a divatdiéták palettáján, a Green Juice, jobb híján magyarul a zöldlédiéta is ezek közé tartozik. Ez nem újkeletű őrület, pár éve kezdte meg térhódítását. Most egy olvasói kérdés kapcsán került a szemem elé, gondoltam, körbejárom.
A zöldlédiéta időszakában szilárd ételt nem fogyasztunk, csak zöld levet, illetve vizet és teát iszunk. A böjt hossza változó lehet, attól függ, kinek mi a célja: lehet 3-5-7 napos, 2 hetes, de akár 30-60 napig tartó is.
A böjt alapjául szolgáló zöld italban, ahogy a neve is mutatja, zöld alapanyagok szerepelnek: pl. uborka, zellerszár (halványítózeller v. angol zeller), fodros kel (ami itthon még gyakorlatilag nem beszerezhető, helyettesíthető kelkáposztával), spenót, cukkini, petrezselyem, újhagyma, mángold, zöld paprika, salátafélék, zöldalma, ízesítéshez pedig bazsalikom, koriander, gyömbér, citromlé stb.
Hívei természetesen szuper eredményekről számolnak be, én azonban őszintén senkinek sem ajánlanám, legalábbis napokig (netalán hónapokig!) tartó kúraszerűen biztosan nem. Lássuk mik a pro-érvek, és mit gondolok ezekről én!
1. Így sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk
Szerintem meg üljünk le, együnk gyümölcsöt minden nap, dobjunk össze gyorsan egy finom salátát, grillezzünk egy rakat zöldséget - zöldet, lilát, narancssárgát. Inkább így fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt.
2. A zöldlékúra méregtelenít
Lehet, hogy sokaknak nehéz ezt elfogadni, de olyan, hogy méregtelenítés, nem igazán létezik. Van a májunk, az a szerv, aminek a feladata a szervezetből a toxikus anyagok kiszűrése. Ha a májunk jól dolgozik - nincs méreg, ha nem jól dolgozik - májbetegek vagyunk, erről azért általában szoktunk tudni. Persze sokan számolnak be pozitív tapasztalatokról egy léböjt során - könnyűség érzésről, hasi panaszok (pl. puffadás) elmúlásáról stb. Én azonban ezt inkább úgy látom, hogy ha valaki nehéz, zsíros ételeket eszik rendszeresen, ráadásul adott esetben a számára szükségesnél nagyobb adagban, akkor az emésztőrendszerét nagyobb feladat elé állítja. Ha ezeket a szokásokat egyik napról a másikra megszünteti, akkor a szervezete megkönnyebbül. De nem attól könnyebbül meg, hogy zöld levet iszik, hanem attól, hogy abbahagyta a zsíros ételek rendszeres, nagy mennyiségű fogyasztását. Ugyanakkor ha napi 1-2 adag zöld italt fogyasztunk mindössze, semmivel nem kerültünk közelebb az egyensúlyi állapothoz, gyakorlatilag átestünk a ló túloldalára.
3. Minden tápanyagot biztosít
Ez egyértelműen nem igaz. A szervezet optimális működéséhez szükségünk van mindhárom makrotápanyagra: szénhidrátokra, fehérjékre, zsírokra és a mikrotápanyagokra is - vitaminokra, ásványi anyagokra. Egy zöldségekből/gyümölcsökből készült ital nyilvánvalóan nem tartalmaz teljesértékű fehérjét, megfelelő mennyiségű és minőségű zsírokat, és a szénhidráttartalma sem elegendő a napi energiaszükséglet biztosításához. Vitamin- és ásványianyag-tartalma is egyértelműen alatta marad a napi ajánlott beviteli értékeknek. (Emiatt különösen veszélyes ilyen böjtbe hosszú időre belefogni pl. kamaszoknak, krónikus betegséggel élőknek, időseknek.)
+1. Fogyni lehet vele
Abban semmi meglepő nincs, hogy ha valaki 200 kalóriát visz be egy nap, akkor nyilván, hogy fogyni fog. Azzal viszont általában nem vagyunk tisztában, hogy az energia- és tápanyaghiány milyen következményekkel jár. Sokan például a böjt időszakára eső fejfájást, fáradtságot a méregtelenítés tünetének tudják be, én inkább az energiahiány jeleinek.
Az is tudvalévő, hogy néhány napnyi koplalás után leadott kilók nem jelentenek tartós súlycsökkenést, ezek a kilók általában gyorsan vissza is térnek (ha egyébként nem változtattunk a korábbi életmódunkon). Ha valaki tartós testsúlycsökkenést szeretne, azt el tudja érni megfelelő energia- és tápanyagtartalmú étrenddel, éhezés, koplalás, a szervezete megterhelése nélkül, rendszeres fizikai aktivitással és egész életre szóló életmódváltással - nem 3-5 napos léböjtkúrával. Napi 200 kalórián, fehérje és zsír nélkül élni hosszú távon nem lehet.
Mégis azt mondom: igyunk zöld levet! Sőt, pirosat is!
Persze azért az legyen egyértelmű, hogy egy ilyen hóbortért nem a zöld ital a felelős. A friss zöldség- és gyümölcslevek jól beilleszthetők az étrendbe, akár piros vagy sárga színben is. Normál, kiegyensúlyozott étrendünk részeként kiváló italok reggelire, tízóraira vagy uzsonnára, de egyedüli tápanyagforrásként nem állják meg a helyüket még rövidtávon sem. De az ellen semmi kifogásom, ha naponta isztok egy-két pohárral!