Életmódváltás 90 nap alatt - pipa. De hogyan tovább?

Hatalmas lépés, amikor az ember teljes körű életmódváltásra szánja el magát. 2-4 hónap alatt át lehet állni az új rendre, kérdés, hogy miként lehet hosszútávon is fenntartani?

Gabi, a WMN olvasószerkesztője 90 napos életmódváltó programjának utolsó hetébe lép. Eheti bejegyzését itt olvashatjátok:Anyaaaaa! Ne legyél már olyan biomami!” – Egy életmódváltás őszinte története.

Hozzám Gabi azzal a kérdéssel fordult, hogy adjak neki étrendi iránymutatásokat a jövőre nézve - azaz hogyan építse fel egészséges, kiegyensúlyozott, testsúlycsökkentő étrendjét a 90 napos életmódváltó program letelte után.

Javaslatok látatlanban

  1. Maradj az úton! Ez a közel 3 hónap remélhetőleg elég volt ahhoz, hogy kialakuljon egy, az új életmódhoz illeszkedő napirend - beleértve az étkezési ritmust és a rendszeres mozgást is. Ez így elsőre nem tűnik nehéznek, de ha nem figyelik az embert (ismeretlen) sóvár szemek a WMN-t vagy a NoSalty-t olvasva, akkor sokkal könnyebben csusszanunk vissza a régi kifogások csapdájába. Egy pár hónapig még biztos szükség lesz az erős akarásra, józan észre, tudatosságra - különösen az ünnepi rohanásban, a téli sötét borongásban.
  2. Tartsd meg a napi ötszöri étkezést! Ez alapvető, nem csak fogyni akarás idején, hanem hétköznapi, egészséges étrend esetén is. Szerintem az egy nagy lépés előre, ha valakinek ezt sikerül megvalósítania és meg is tartania. Törekedni kell rá, amilyen lehetetlennek tűnik az elején, hogy ötször együnk strukturáltan, saját tapasztalataim alapján aztán ez a lépés válik a leginkább automatikussá.
  3. Étrend tekintetében koncentráljunk a jó minőségű fehérjékre (sovány húsok, tejtermékek, sajtok), az összetett szénhidrátokra (sok-sok és még több zöldség, teljes kiőrlésű kenyér, gabonafélék, rizs), a telítetlen zsírsavakban gazdag olajokra (dió-, lenmag-, olíva- stb.).
  4. A kiegyensúlyozott testsúlycsökkentés alapja a megfelelő adagnagyság. Egy 3 hónapos "átalakító" időszaknak ez az egyik legnagyobb haszna, hogy megtanuljuk, mekkora adagokat ehetünk az egyes étkezésekre. Mekkora lehet a reggeli szendvics és mit bír el, mekkora a leves, a főétel adagja, hogy néz ki a tányérunk, melyik étel-alkotó mekkora helyet foglal el rajta.
  5. Kiemelten fontos a változatosság. Nem szabad megunni az új étrendbe illeszthető ételeket. Többször írtam már én is itt arról, hogy engedjük el a natúr csirkemellet - mégis olyan nehezen veszik rá magukat az emberek, hogy bátrabban válasszanak sovány húsrészeket, pl. csirkecombot, pulykamellet-, combot, sertésszüzet, -combot, marhahúsrészeket, halat. Teljesen nyilvánvaló, hogy nem lehet egy egész életet leélni csirkemellen, és nem is szükséges.

Olvastad már?

17 tipp a csirkemellmentes fogyáshoz

Milyen típusú ételek ételek szerepeljenek a menüben?

Azt mondanám, hogy bármilyen. Na jó, majdnem. Kezdjük azzal, hogy mit kerüljünk?

  • Kerüljük a bő zsírban sült ételeket! Nyilván, ha meghív a nagyi egy rántott húsos vasárnapi ebédre, akkor nem kell fanyalogni, de ha magunk készítünk otthon bundázott ételeket, sült krumplit, akkor készítsük el őket a sütőben. Jóval kevesebb olajat fognak így felvenni, így még elfogadható marad a kalóriatartalmuk.
  • Kerüljük a magas hozzáadott cukortartalmú ételeket! Keressük azokat az édességeket, desszerteket, amelyek beleférhetnek az étrendünkbe - és persze fogyasszuk őket ritkán, tekintsük őket alkalmi örömöknek. És mindig figyeljünk az adagnagyságra.

Édesburgonya egytálétel

Az amerikai filmekben szereplő dínom-dánom kedvenc kelléke az édesburgonya. Tehát az amerikaiak szeretik... Éppen ennyit tudtam róla eddig. Karácsony előtt a sógoroknál jártunk egy kis ...

Cukkinilecsó zöldfűszeresen

Sok évvel ezelőtt Németországban egy jó kis imbiszben ettünk valamilyen sült húst, és egy köretet. A hús nem is érdekes, hanem hogy mi volt hozzá?!  Egy ehhez nagyon hasonló köret, ...

Mi jöhet?

A hangsúly maradjon továbbra is a zöldséges ételeken. Ezt nem kell félreérteni, nem azt jelenti, hogy csak salátaleveleket rágcsálunk álló nap, ennél sokkal, de sokkal több van a zöldségekben. Készítsük el őket változatos technológiával: krémlevesnek, sült köretnek, töltve vagy rakva, hagyományos ízesítésű vagy kicsit egzotikusabb főzelékfélének, salátának. Ne féljünk a fűszerezéstől, ne féljünk a változatos alapanyagfelhasználástól és ne higgyük azt, hogy csak különleges, drága alapanyagokból lehet fogyókúrába illeszthető ételeket készíteni.

Hús-, halételeinket készítsük el zsírszegényen - pároljuk, süssük sütőben, batyuban a sovány húsrészeket, és itt se ijedjünk meg a fűszerezéstől, ami biztosítja a jó ízeket, a változatosságot, a mindennapi különlegességet.

Inspirációkért fussátok át kapcsolódó receptválogatásainkat!:

A NoSalty-n elérhető a feltöltött receptek energia- és tápanyagtartalma. Az energiatartalom megismeréséhez a receptoldalon kattintsatok a "kalória" fülre, a tápanyagtartalom (köztük a szénhidrát-, fehérje-, zsírtartalom) megismeréséhez pedig kattintsatok a "tápanyag" fülre. Használjátok szolgáltatásunkat, hogy minél változatosabb és mégis kiegyensúlyozott, a fogyókúrátokba beilleszthető étrendet állíthassatok össze magatoknak!

Ha szeretnéd jobban megismerni Gabi történetét, akkor az életmódváltásához kapcsolódó korábbi cikkeinket itt találod:

  1. 90 napos életmódváltó napló - élőben!
  2. Itt az életmódváltás első kihívása!
  3. Az életmódváltás klasszikus mumusai
  4. Már 3 hete tart Gabi életmódváltása!
  5. Önkiszolgáló étterem: lehet jól választani?
  6. Vedd fel a harcot a cukorfüggőséggel!
  7. Nem olvasod a termékcímkéket? Pedig kellene!
  8. Unod a salátákat? Inkább légy bátran kreatív! Megéri!
  9. Mennyit egyek, ha fogyni szeretnék?
  10. Állítsd a mélyhűtőd fogyókúrád szolgálatába!
  11. 19 tuti desszert szénhidrátdiétához
  12. Anya fogyókúrázik. Ez jó, de mit egyen a család?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...