A téli vitaminszegény táplálkozás után ideje feltölteni a szervezetünket. A csírák koncentrált tápanyagtartalmuk miatt erre tökéletesen alkalmasak. Arassuk le a saját kezűleg nevelt, friss csíránkat, fogyasszuk nyersen, sütve vagy főzve!
Kezdjünk is neki
Milyen csírák léteznek
Használati utasítás a csíráztatáshoz
- Vegyünk egy-két maroknyi magot, és öblítsük át langyos vízzel! Ha alaposan átmostuk, töltsük meg a csíráztató tálka alját annyi vízzel, hogy ellepje a magokat. Áztassuk a mag típusától függően fél vagy egy napig! (A későbbiekben is langyos vizet használjunk.)
- Öntsük a magokat a lyukacsos tálkára, ujjainkkal finoman terítsük őket szét. Az áztató tálat töltsük félig vízzel, és erre helyezzük rá a lyukacsos tálat a magokkal. Így azok mindig enyhe párában lesznek.
- Tegyük fényre, de ne közvetlen napsütésre, mert megéghetnek, és elszíneződhetnek.
- Napi két-három alkalommal öblítsük át a magokat, a lyukacsos tálat a folyó, langyos víz alá tartva. Cseréljük ki az alsó tálban is a vizet.
- Ha kinőttek a csírák, fogyasszuk hidegen szendvicsbe, salátába keverve
,vagy párolva levesekhez, tésztákhoz, zöldségekhez adva.
Kedvcsináló csíra-kisokos
- Búzacsíra: Méregtelenítő hatású, segíti az emésztést, gyulladás gátló. A- és C-vitaminban igen gazdag, magnéziumot, kalciumot tartalmaz. Két-három nap után fogyasztható is.
- Retekcsíra: Természetes antibiotikum, megfázás ellen. Vizelethajtó, veseproblémákra kiváló. Enyhén csípős ízű.
- Brokkolicsíra: Hozzájárul a daganatos betegségek megelőzéséhez. Magas C-vitamin tartalma miatt immunrendszer-erősítő.
- Hagymacsíra: Természetes antibiotikum, kiváló baktérium- és gombaölő hatású. Gyomor- és bélpanaszok esetén is segít.
- Kölescsíra: Magas nátrium, kalciumés nátrium tartalma miatt segíti az emésztést. Jó hatással van a körömre, a hajra és a fogakra.