Az életadó csíra

A téli vitaminszegény táplálkozás után ideje feltölteni a szervezetünket. A csírák koncentrált tápanyagtartalmuk miatt erre tökéletesen alkalmasak. Arassuk le a saját kezűleg nevelt, friss csíránkat, fogyasszuk nyersen, sütve vagy főzve!

Kezdjünk is neki

Amire szükségünk van: mag, víz és fény. A csíráztatás egyszerű dolog, nem igényel különösebb eszközt, minimális hely is elég hozzá. Az első sarki bio- vagy gyógynövényboltból beszerezhetünk egy műanyag, csíráztató tálat és biomagokat. Érdemes kétszintű edényt venni, mert így egyszerre kétféle magot is nevelhetünk benne.
Az alsó, áztató tálban először áztassuk a magokat, fél vagy egy nap elteltével – a mag típusától függ – tegyük őket a lyukacsos edényrészbe, ahol majd kisarjadnak, és csírává érnek. Csak étkezési célra szánt biomagokat használjunk, ugyanis a piacról vagy ismeretlen helyről származókat sokszor vegyszerrel kezelik, és árthatunk az egészségünknek.
Az étkezési magok széles tárházából válogathatunk ízlésünknek megfelelően, valamint hatóanyagaik és hatásaik szerint, ugyanis más és más egészségügyi bajok megelőzésében és kezelésében segítenek. Gabonaféléket, olajos magvakat, zöldségeket, hüvelyeseket, fűszereket és fűféléket csíráztathatunk. Egyesek finom, édeskés ízvilágúak, mások kissé csípősek, fűszeresebbek. Típustól függően a művelet két-három naptól egy-két hétig terjedhet.

Milyen csírák léteznek

Használati utasítás a csíráztatáshoz

  1. Vegyünk egy-két maroknyi magot, és öblítsük át langyos vízzel! Ha alaposan átmostuk, töltsük meg a csíráztató tálka alját annyi vízzel, hogy ellepje a magokat. Áztassuk a mag típusától függően fél vagy egy napig! (A későbbiekben is langyos vizet használjunk.)
  2. Öntsük a magokat a lyukacsos tálkára, ujjainkkal finoman terítsük őket szét. Az áztató tálat töltsük félig vízzel, és erre helyezzük rá a lyukacsos tálat a magokkal. Így azok mindig enyhe párában lesznek.
  3. Tegyük fényre, de ne közvetlen napsütésre, mert megéghetnek, és elszíneződhetnek.
  4. Napi két-három alkalommal öblítsük át a magokat, a lyukacsos tálat a folyó, langyos víz alá tartva. Cseréljük ki az alsó tálban is a vizet.
  5. Ha kinőttek a csírák, fogyasszuk hidegen szendvicsbe, salátába keverve, vagy párolva levesekhez, tésztákhoz, zöldségekhez adva.

Kedvcsináló csíra-kisokos

  • Búzacsíra: Méregtelenítő hatású, segíti az emésztést, gyulladás gátló. A- és C-vitaminban igen gazdag, magnéziumot, kalciumot tartalmaz. Két-három nap után fogyasztható is.
  • Retekcsíra: Természetes antibiotikum, megfázás ellen. Vizelethajtó, veseproblémákra kiváló. Enyhén csípős ízű.
  • Brokkolicsíra: Hozzájárul a daganatos betegségek megelőzéséhez. Magas C-vitamin tartalma miatt immunrendszer-erősítő.
  • Hagymacsíra: Természetes antibiotikum, kiváló baktérium- és gombaölő hatású. Gyomor- és bélpanaszok esetén is segít.
  • Kölescsíra: Magas nátrium, kalciumés nátrium tartalma miatt segíti az emésztést. Jó hatással van a körömre, a hajra és a fogakra.

Tojásos sült rizs

Gyorsan összedobható, egészséges ebéd vagy vacsora. A Szakácsok könyvében található recept alapján készült, az arányok némi módosításával.

Még több csírarecept itt >>>

Praktika a csíráztatáshoz itt >>>

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...