Egészséges(nek tűnő) ételeink

Fitt, egészséges, E-mentes - ma már mindenhol ezeket a hívószavakat olvashatjuk az üzletekben. De vajon tényleg minden termék olyan szuperegészséges, ahogy hirdetik?

Az „egészséges”, „kiegyensúlyozott”, „fitt” szavak a mindennapi életünk során - legyen az TV- vagy rádióműsor, újság- vagy internetes cikk - akaratlanul is belénk ivódnak, hajlamosak vagyunk az ezekkel a bélyegekkel ellátott termékeket nyugodtabb lelkiismerettel fogyasztani.

De vajon helyesen cselekszünk?

Bekukkantok a hűtőbe, felmérem a készleteket a spájzban, körbematatok a szekrényben. Még nyugalom van: írom a listát, gyűlnek a sorok. Alapos készülődés ez a hétvégi bevásárláshoz. De nem csak azért, nehogy elmaradjon valami és mehessek megint a szomszédba kuncsorogni egy kis tojásért vagy tejfölért. Fontosabb ennél a tudatosság: a boltba érve, akár egy vidámparkban, magával ragad a túlkínálat, megszédít, mindent szeretnék és persze azonnal. De én ki akarom kerülni ezt a csapdát! Szeretném, hogy a kosárba tényleg csak olyan dolgok kerüljenek, ami szükséges és garantáltan egészséges is.

Ismerős helyzet? Honnan lehetünk biztosak benne, hogy a rengeteg pozitív tulajdonsággal felcímkézett termék valóban a javunkra szolgál?

Nézzünk öt olyan élelmiszert, amit nagy bizalommal vásárolunk, ám a közhiedelemmel ellentétben mégsem tartoznak a legegészségesebbek közé.

Olvastad már?

A reggeli citromos víz tényleg segít a fogyásban?

1. Gyümölcsjoghurt

Tejből készül, így teljes értékű fehérje- és kalciumforrás. Nyüzsögnek benne az emésztőrendszerünk működését segítő ’jó’ baktériumok. Gyümölcsdarabokat tartalmaznak, amelyek nem csak finommá teszik, de rostforrásként is funkcionálnak.

Mégis, mi a gond ezzel? Nézzük csak meg a címkét! Jellemzően a második összetevő a cukor vagy épp glükóz-fruktóz szirup, sokszor mindkettő. Nemcsak felesleges cukorforrás, hanem még a könnyű vacsorára szánt kalóriaadagunkat is észrevétlenül megduplázza.

Válasszuk inkább a natúr változatot, és ha unjuk már az alapízt, keverjük bele mi magunk a friss gyümölcsdarabokat vagy a cukormentes lekvárt. Sokkal finomabb is lesz így, mentes az adalékanyagok egyen ízétől.

Diós-mézes joghurt

Egy kis nasira vágytam este. Nem találtam fel a spanyol viaszt, egyszerűen csak ötletet adok, mennyire egyszerű gyorsan valami finomat elkészíteni.

Narancsos-mentás joghurt

Egyik barátnőm meglepett egy cserepes mentával... azt se tudtam, mihez kezdjek vele, majd találtam az interneten egy receptet, és kicsit módosítva, ez lett belőle!

2. Salátaöntet

Mi sem egészségesebb egy nagy adag salátánál paradicsommal, uborkával, sajttal vagy sült csirkével és mindez ízlés szerint kiválasztott, nagy adag dresszinggel nyakon öntve?Ám az előre elkészített öntetek nem biztos, hogy olyan egészségesek, ahogy első pillantásra tűnnek. Nézzük csak meg a címkét alaposabban: hozzáadott cukor, színező anyagok, állományjavítók, tartósítószerek.

Biztos, hogy minderre szükségünk van? Némi zöldfűszerrel könnyedén összedobhatunk magunknak egy joghurtos, friss mártást, az ecetes ízek kedvelői vagy a laktózérzékenyek számára pedig egy vinaigrette öntet lehet tökéletes választás.

Gránátalmás-vaníliás ecet

Egy finom gyümölcsös ecet, enyhe vanília illattal. Használjuk zöld-leveles saláták dresszingjéhez. Ha van maradék kikapart vaníliarúd otthon, nyugodtan azt is felhasználhatjuk.

Mézes-mustáros salátaöntet

Untam már a hagyományos olívaolajos dresszinget, így kitaláltam egy más ízvilágút. Grillezett sajtot készítettem, és hozzá kevert salátát, ezzel az öntettel. Nekünk nagyon ...

3. Fitt sütik

Egyre több cukrászda és gyorséttermi lánc kínál az egészségesebb életre vágyók számára jól csengő névvel ellátott, "egészséges", "fitt" desszerteket. Jellemzően ilyenkor a finomliszt egy részét – sajnos az nem derül ki, hogy mekkora részét – cserélik le teljes kiőrlésűre, magokkal szórják meg a sütemény tetejét. Ezek azonban önmagukban nem garanciák arra, hogy a termék valóban egészséges is, hiszen a süteményekre jellemző cukor- illetve zsírtartalom nem változik, és hajlamosak is vagyunk ezekből a termékekből többet, nagyobb adagot is fogyasztani.

Mi tehetünk? Fogyasszunk fél adagot, ha mindenképpen szeretnénk. Ha egészen biztosak akarunk lenni, miből mennyi kerül az édességbe, még jobb választás, ha mi magunk sütjük meg az ünnepi alkalomra vagy épp jutalomként szánt édes falatot.

Olvastad már?

Ez (nem) történik veled, ha elhagyod a kenyeret

4. Müzlik, reggelizőpelyhek

A legnagyobb csábítás! Színes, tetszetős doboz karcsú nőalakkal. „Ha engem eszel, ilyen leszel!”- sugallja.

Hagyjuk figyelmen kívül az irreálisan borsos árukat. Legtöbb esetben már a teljes kiőrlésű gabonapehely az alap hozzáadott vitaminnal, szárított gyümölccsel vagy csokidarabokkal.Gyakori hiba viszont, hogy a finom íz miatt óhatatlanul befaljuk egy alkalommal a javasolt adag (jellemzően 30 g) dupláját, néha háromszorosát is anélkül, hogy feltűnne vagy hamar eltelnénk vele. A hozzáadott cukor miatt pedig ez igen jelentős kalóriamennyiséget jelent.Ha nem tudunk ellenállni a nagyobb adagnak, mindenképp válasszunk csökkentett cukortartalmú müzlit, még jobb, ha natúr pelyhet eszünk.

Zabkása fahéjas ringlóval

Ez a finomság kiváló reggelire vagy akár uzsonnára. Nagyon gyorsan elkészíthető, és rengeteg rostot tartalmaz, ami kiváló az emésztés szempontjából. Akik diétáznak, ők a cukrot ...

Citromos zabkása

Maradt itthon pár darab citrom, és mozgatta a fantáziámat, hogy mit lehetne belőle kreálni. Ezt találtam ki. :D Rosszabbra számítottam, szerintem nagyon finom lett! :) Kicsit sűrűbb lett, ...

Zabkása

Az egyike volt azoknak az ételeknek, amiket megtanultam értékelni. Nem mondom, hogy első kóstolásra finomnak találtam volna, de - tudva, mennyire egészséges - egyre inkább hozzászoktam ...

5. Gyümölcslé

Mára szerencsére a jobb minőségű leveknél a tartósítási eljárás megváltozott: a kémiai eljárások helyett egy magas hőmérsékletű, de rendkívül rövid ideig tartó hőközlés történik (átfolyó pasztörizálás), ami hatására minimálisra lett leszorítva a vitaminveszteség.Ezen levek fogyasztása természetesen nem egyenértékű a frissen préselt vagy turmixolt házi gyümölcslevekkel. Ám mindkét esetben figyeljünk a mennyiségre, hisz a gyümölcslevekkel koncentráltan viszünk be gyümölcscukrot. Napi két deci körül legyen ebből a fejadagunk.

Ne felejtsük el, hogy a kevesebb sokszor több! Ma már a gyártóknak plusz feladat, nekünk viszont szerencse, hogy folyamatosan szigorodnak a termékjelölések, így a címkét átfutva pár perc alatt tisztában lehetünk azzal, hogy tényleg jótékony-e a szervezetünknek vagy csak az ízlelőbimbóinkat kényezteti az adott termék.

via Runnersworld/Zelle

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...