Egészséges zsírok léteznek? Naná! Persze nem mindegy, melyiket választod!

Évekkel ezelőtt a zsírok voltak a fő ellenségeink, ma már szerencsére hallhatunk pozitív élettani szerepükről is. Lássuk, mire kell velük kapcsolatban figyelnünk! (X)

A múlt század utolsó negyedében táplálkozási témában egyértelműen a zsírok voltak a fókuszban. A 70-es években jelentek meg az első cikkek arról, hogy a túlzott zsírfogyasztás miként kapcsolható a szív- és érrendszeri betegségek gyorsan növekvő előfordulásához. A nyugati országokban megjelentek a zsírszegény, „light” termékek az üzletekben, aki egészségesen akart étkezni, az nem is választott mást. Aztán persze ahogy teltek az évek, kiderült, hogy azért nem ilyen egyszerű a képlet, a lakosság egyre romló egészségi állapotának nem ez a kizárólagos oka, hanem számos egyéb, a helytelen életmódból fakadó faktor is szerepet játszik. (És bármennyire is szeretnénk ma ezt hinni, nem is a szénhidrátok és a cukor az egyetlen ok.)

Zsírfogyasztás a kiegyensúlyozott, egészséges étrendben

Mára szerencsére a helyére került a zsírfogyasztás, már nem ijedünk meg egy finom sajttól, nem élünk le egy életet natúr csirkemellen és bátran használunk különféle növényi olajokat is a konyhában.

A jelenlegi kiegyensúlyozott táplálkozási ajánlások szerint a napi energiabevitelünk ~30%-a származik különféle zsírokból. Ez egy 2000 kcal-os, átlagos étrendben ~67 g zsírt jelent - ez azért nem kevés, ugye?

Zsír és zsír között is van különbség

Még mielőtt a fentieket olvasva örömünkben bekapnánk pár kanál mangalicazsírt, érdemes kicsit többet megtudni a különféle zsírok közötti különbségekről a tekintetben, hogy milyen hatással vannak a szervezetünkre, az egészségünkre.

Az egyes zsiradéktípusok eltérőélettani hatásai szerkezetükből adódnak: az őket felépítő zsírsavak kémiai szerkezete alapján megkülönböztetünk telített- és egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavakat. Egészségünk szempontjából a legkedvezőbbek az egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavak, ezeket ismerhetjük omega-9, omega-6 és omega-3 zsírsavakként is. Ezek jellemzően, de nem kizárólagosan növényi eredetű olajokban vannak – gondoljunk csak a tengeri halakra, amelyeket többek között értékes omega-3 zsírsavtartalmuk miatt ajánlott rendszeresen fogyasztani.

A zsíroknak szerepük van szervezetünk energiaellátásában, a sejtfelépítésben, a védőfunkciókban, az idegrendszer, a hormonrendszer működésében, a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) felszívódásában.

Kapros túrókrém

Gyerekkoromban édesanyám gyakran készítette ezt a szendvicskrémet, nagy örömünkre. Sokszor kerül most már az én családom asztalára is, amíg szezonja van a friss kapornak. Mellette szól ...

Melyek a fő zsírforrások étrendünkben?

  1. Zsírok – a hazai konyhában népszerű sertés-, mangalica-, liba-, kacsazsír tartoznak ide. Ezek jellemzően magas telítettzsírsav-tartalmúak (ennek köszönhető, hogy szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotúak). Használatukról nem kell teljesen lemondanunk, de érdemes mértékkel fogyasztani őket és nem minden meleg ételhez ezeket használni. (Bár nem állati eredetű, de a kókuszzsír is magas telítettzsírsav-tartalmának köszönhetően szilárd halmazállapotú szobahőmérsékleten.)
  2. Olajok – növényi eredetű zsiradékok, telítetlen zsírsavtartalmuk a jellemző– ezért folyékony halmazállapotúak szobahőmérsékleten. Ma már nagyon nagy a kínálat a növényi olajokból: használunk napraforgóolajat, olívaolajat, dió-, tökmag-, szezámmag-, lenmag-, repceolajat stb. Ezeknél a növényi olajoknál nem mindegy, hogy mire használjuk őket, ha meleg ételt készítünk, akkor a hidegen sajtolt olajok pozitív tulajdonságai megszűnnek, így ezeket inkább frissen, salátákra használjuk. Az üzletek polcain ma már találunk omega-3, omega-6 zsírsavakban gazdag olajkeverékeket is (pl. napraforgó+repce) illetve E- vagy D-vitaminnal dúsított termékeket, amelyeket bátran használhatunk ételeink készítéséhez.
  3. Kenőzsiradékok – legjellemzőbbek a vaj és a margarin. A vaj állati eredetű, így a zsírokhoz hasonlóan telített zsírsavakban gazdag, a margarin növényi olajokból készül. Ma már rendelet határozza meg a margarinok transzzsírsav-határértékét, így emiatt felesleges aggódnunk. Ezek között is találunk különféle olajokból készült, értékes tápanyagokkal, omega-6, omega-3 zsírsavakkal, vitaminokkal dúsított termékeket. Egyes margarinok a laktóz- és tejmentes diétákban is jól alkalmazhatóak.
  4. Tejtermékek – bár erre ritkábban szoktunk gondolni, a tejtermékek is zsírforrásnak tekinthetőek. Gondoljunk csak a lágy, krémes sajtokra, a tejföl 20%-os zsírtartalmára, vagy a tejszín 35%-ára. A napi mennyiségekbe ezek is beleszámítanak – erről ne felejtkezzünk el!
  5. Húsok, halak, -készítmények – egy jó sült oldalas vagy a kedvenc kolbászunk is hozzájárul a napi zsírbevitelünkhöz, ha ezeknél nem tartunk mértéket, akkor villámgyorsan összejön a napi ajánlott mennyiség!
  6. Tojás – a XX. század végén tomboló koleszterinőrület áldozata volt, ma már szerencsére megfelelő hangsúly jut értékes tápanyagtartalmára és a kiegyensúlyozott étrendben betöltött szerepére.
  7. Diófélék, olajos magvak – ezekre aztán végképp nem szoktunk, zsírforrásokként tekinteni, ugye? Pedig értékes zsírsavakban nagyon gazdagok, úgyhogy érdemes rendszeresen (1-2 naponta) kisebb maroknyit fogyasztani belőlük.

A fentiekből is látható, hogy egyáltalán nem kell elhagynunk a zsírokat az étrendünkből, de érdemes a hangsúlyt az értékes zsírsavakban gazdag, élettanilag kedvező hatású zsírforrásokra helyeznünk.

Látogasd meg a Vénusz FaceBook-oldalát!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...