Édes élvezet: rugelach

Amikor először kóstoltam ezt az abbahagyhatatlan desszertcsodát, azonnal eldöntöttem, hogy akivel csak lehet, megosztom eme édes kis kifli történetét. Vigyázat! Egy igazi, fenséges kalóriabomba következik.

Fahéjas rugelach

Még sosem sütöttem ilyen tésztájú sütemény, de csak elragadó szavakat láttam róla, én is csatlakozom, mert tényleg fantasztikusan finom.

Honnan jöttél?

A rugelach eredetét illetően számos teória kering a világban. Sokan úgy vélik, ezek a különböző, fenséges töltelékeket rejtő tekercsek a lengyel-román zsidóságtól kerültek Amerikába. Más források szerint a rugelach és a francia croissant közös bécsi őse, a kipfel.Ez a félholdra hasonlító desszert egy városi legenda szerint, feltehetően az 1683-as bécsi ostrom megemlékezésére készült. A rugelach szó jiddis eredetű, jelentése „kis csavarkák”.Annyi bizonyos, hogy a belül pihe-puha, kívül ropogós töltött kiflik tésztáját eredetileg tejföllel készítették, és napjainkban váltottak át a mesterek a rugelach krémsajtos változatára.Az édes, fenséges süteményeket itt találod >>

Elkészítése

Igaz a rugelach a régi idők receptváltozatai szerint tejföllel vagy élesztővel is készülhet, ám az igazán jó kifli titka a habkönnyű tésztájában rejlik. Én mondom, a krémsajtot semmi esetre sem szabad kifelejtenünk belőle, hiszen ettől az alapanyagtól nyeri majd el tökéletesen lágy állagát. Ezzel a ragacsos, macerásabb tésztafajtával elég sietősen kell dolgoznunk ahhoz, hogy menet közben a tésztában lévő vaj nehogy kiolvadjon. Az ízes rugelachok lehetnek klasszikus, duci formájú kis kiflik, vagy a réteshez hasonlóan készülhetnek úgy is, hogy a tésztát téglalapformára nyújtjuk, megkenjük az ízlés szerint választott töltelékkel, és ahogy a rétesnél is szokás, gondosan feltekerjük. Az elkészített tésztát érdemes egy éjszakán át hideg helyen, hűtőben pihentetni, hogy könnyebben tudjunk dolgozni vele.

Édes „belgaságok” – a legfinomabb gofrik >>

Rugelach

Tudtommal a rugelach egy zsidó sütemény.  Mivel a tészta állaga nagyon puha, miután kivettük a hűtőből, próbáljuk meg minél gyorsabban kinyújtani, és feltekerni.

Mogyorókrémes-kakaós csiga

Nem csináltam még olyan sütit, ami hasonlít a "kakaós csigára", aztán a tegnapi bejglisütésem után jött az ötlet, hogy nagyon egyszerűen meg lehet csinálni, és legalább még egy fajta ...

Töltelékek széles skálája

Tulajdonképpen az, hogy milyen ízvilágú tölteléket kreálunk a rugelachnak, teljes mértékben fantáziánkra van bízva. A klasszikus változatoknál szerepelhet a töltelékben aszalt gyümölcs, különböző lekvárok, például baracklekvár, darált dió vagy mogyoró is. A legújabb változatok szerint pedig karamellás-marcipános-mandulás vagy csokoládés tölteléket is készíthetünk.

A töltelék nélküli rugelach kiflik nagyszerű kísérői a húsos, illetve zöldséges ételeknek.A rovat további cikkeit itt olvashatod >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...